Kedi Tırnak Kesimi Nasıl Yapılmalı? Yardım

onurhhn

Kedim yaklaşık 6 aylık oldu ve tırnaklarını bu zamana kadar hiç kesmedik. Şimdi hissedilir şekilde uzadı bazen üzerimize atladığında can acıtıyor. Tırnaklarını kesmeye karar verdik.
Bilgisi olan arkadaşlar varsa kedi/köpek tırnak makası gerekli mi yoksa normal tırnak makasıyla kesilebilir mi? Onun haricinde de nasıl kesileceği konusunda tavsiyeleriniz varsa alabilir miyim, teşekkürler.

7 CEVAP

Gozdetemizel

Kucuk irk kedi makasi almayin.ben aldim simdi buyugunu alcam.citcit makasla cok rahat kesiyoduk biz ama bunu alinca urktu.kiyamet kopuyo.kendi tirnaginizin beyazi gibi olan yeri kesmeliymissiniz diger taraf pembe damarlara denk gelir gozukuyo ztn.cok kesmeyin cunki kan durmuyomus kedilerde oyle soyledi veterinerimiz

izmir_pet

Oncelikle normal tirnak makasiyla da kesilir fakat ses cikariyo ve kediler korkuyo falan izin veermiyo genelde. Ben bi kez kestim ama zor oluyo. Kedi tirnak makasi aldim 10tl ye petshoptan ve cok guzel kesiyo.
**en onemli sey "DERİN KESİLMİCEK" . tirnagin yarisini bile kesseniz cok riskli. Cok dikkatli bakildiginda hafif kilcal damarlari gorebiliesiniz belki tirnaklarda. Tirnagin sadece 3te 1i kesilir. Sadece sivriligi gidecek kadar. İsterseniz bir kez veteriner keserse izlersiniz, sonra kendiniz kesmeniz daha iyi olabilir. Eger damarlara gelirse, derin keserseniz cok cani acir ve kanamaya baslar. Kan kolay kolay durmaz. Eger hareketli bi kediniz varsa uyurken kesmenizi tavsiye ederim:)

onurhhn

@izmir_pet Dikkat edeceğim tavsiyelerinize, bir tane kedi tırnak makası almayı düşünüyorum dediğiniz gibi daha kolay olur. Kedim çok hareketli onu biraz yorup sakinleştiği zaman ucundan kesmeyi deneyeceğim. Teşekkürler :))

ayseakar

Biz geçen hafta kestik 3 aylık kedilerimizin tırnaklarını çok rahat ettik ellerim iyileşti bu süreçte. İnternett bununla ilgili videolar var izleyin bence

Anonymus552223

Patisini hafifce bastirin tirnaklar cikacak. Kivrik ucu var , beyaz yere yaklasmayacak kesilen kisim. Bazen veterinerler bile cok derin kesiyor. Bir de hayvani oraya kadar tasimak falan bir suru stres. Uyurken kesmeye calisin. Tek seferde olmazsa iki uc seferde

Sarecansu

sadece ve sadece ucunda sivri bölümü alın lütfen yarısına kadar bile getirmeyin

aleynacamgoz

Biz hep normal büyük tırnak makaslarıyla kesiyoruz patiye bastırınca tırnaklar çıkıyor zaten sadece sivrilmis tarafını azcık keserseniz sıkıntı olmaz ama biz tırnak makasıyla kestiğimiz için düz değil daha çok makası yan tutup kesiyoruz yoksa tırnaklar hafif ayrılıyor gibi oluyor kopma yapıyor normal kedi tırnak makaslarında oluyor mu bilmiyorum ama çok uzun süredir bu şekilde kesiyoruz pek hoşuna gitmiyo bu arada kedilerin onu söylemem lazım 2kişi anca kesiyoruz :D