Bugün Sosyal Medyada Bir Haber Dönüyor

Kadının biri kedi parazitinden kör olmuş şu aralar hayvanlara karşı sürekli karalama haberleri var torlayıp toplayıp ormanlara dağa götürüyorlar tepki azalsın diye bahane üretiyorlar diye düşünüyorum bu haberin doğruluğu var mı kör olma meselesinde

7 CEVAP

izmir_pet

Eee iste boyle kulaktan dolma seyleri paylasmasalar yaymasalar ama. İsi gucu olmayan gerizekalilar atip tutuyo. Millet de yiyo. Aliyosan bakicaksin yani. Kist falan yapabiliyo tm ama parazit asilaeni yaptircan bisey olmaz. O parazitleri meyve sebzeden de aliyoeuz. Boyle sacma sapan seyler yayanlara cok sinir oluyprum ya. Aklinda suphesi olan gidip bi veteriner hekimle gorussun bilgi alsin

kedipatisii

Tamamen hayvan düşmanlığı. O parazitler dışarıdan herhangi bir salgınlada bulaşabilir, iyi yıkanmamış sebze meyveylede bulaşır. Ki onlarda risk daha fazla. Kedi ve köpeklerin düzenli ic dis parazitini yaptırdıktan sonra hiç bir sorun teşkil etmiyor bu durum.

izmir_pet

Kor falan olma bilmiyorum ve duymadim da bunlari ama parazittense.. İc dis parazitini yaptirsinlar bir zahmet yanii kii ben oyle biseye ihtimal veremiyorum. Korluk ne alaka bilmiyorum

Yaptırıyoruzda ailesine zor kabul ettiren insanlar var zaten birde bu haber üstüne

artemisluna

Doğruluk payı olabilir. Kedilerdeki iç parazitler insana bulaşma durumunda erişkin bir kurda dönüşemiyor, larva halinde kalıyormuş ve bağırsaklara yerleşemeyip kana karışıyor sonra da vücudun göz, karaciğer, akciğer gibi organlarında kiste neden olabiliyormuş. Ama bu yüksek bir ihtimal değil ve belli bazı parazit türleri kiste neden oluyormuş sanırım. Zamanında benim de kafamı kurcalayan bir konu olduğu için biraz araştırmıştım. Hatta bir forumda aynı bu şekilde gözünden rahatsızlanan biri vardı, ama o uzun bir tedaviden sonra iyileşmişti, kör olmamıştı neyse ki.

izmir_pet

Benim de kac tane akrabam kedi kopek tuyunden kist olup ameliyatlar gecirdiler. Ama biz kedilerimizle yatip kalkiyoruz ona ragmen. Tuy dgl parazitler sebep olabiliyor ve kiste cevirebilir fakat parazit asilari yoksa. İc dis paraziti varsa bu risk ortadan kalkiyor