Kedilerde Taşınma Sorunsalı

kurban1525

Arkadaşlar merhaba. Kedim alışır mı vs gibi konuları esgeçiyorum bir şekilde alıştırırım biliyorum fakat benim korktuğum şu, zemin katta yaşıyoruz ve yukarı katlara taşınmayı düşünüyoruz. Kedim çok meraklı bir kedi. Daha önce dolaptan başka yükseklik de görmedi. Sizce evimizin balkonunu panjurlu mu, yoksa panjursuz fakat fileli mi tercih edelim? Yani fileyi kendimiz takarak da aşabilir miyiz sorunu? Kendi kendine aşağı kedisi atlayan biri var mı tecrübeleriniz nelerdir? Teşekkürler

15 CEVAP

Gozdetemizel

Kelebek sinek kovalarken atlayan dusen cok kedi var.ciddi ameliyatlar geciren kiriklari cok olan hatta ölen.metal telli sineklik tipi bisey yaptirabilirsiniz.diger sineklikleri yirtiyolar cunki.ve tabiki telin atlama ziplama tirmanmayla acilmayacagindan emin olmalisiniz.ya hic acilmayan sabit bi tel yaptiracaksiniz ya da cirt cirtli cocuk kilidiyle teli pencereye sabitleyeceksiniz ki acamasin.acikcasi kedi cami ağlarinin pek guvenli oldugunu dusunmuyorum.

hobaleyy

Hocam her kedi atlayacak diye bir şey yok fakat önlem almak yine de gerekli bence. Biz de taşındık. Önceki evimiz en üst kattaydı, taşındığımz ev de üçüncü katta. Camlarda tel var. Şu ana kadar ne tele tırmanmaya çalıştı, ne de açmaya çalıştı, ne de ısırdı. Sanırım tel bizim kediye psikolojik bir engel yaratıyor. Açamayacak gibi düşünüyor ve hiç yeltenmiyor. (Benim kedim de aşırı meraklı bu arada) Ama siz yine de tabi ki önlem alın kesinlikle. Önlemin yanında yeni bir ev, yeni alışkanlıklar falan diyerek belki hiç alıştırmazsınız cama, pencereye, balkona. Umarım her şey yolunda gider. :)

Atlayan birkaç kedi ben de duymuştum. Ama her kedide öyle bir tehlike vardır diye düşünüyorum ani bir yakalama isteği gelip atlayabilirler. File tipli bir şeyi ısırarak koparabilir benim kedim koltuk örtüsünün püsküllerini yemişti mesela çok geç fark ettim :/ Metal tel olayı daha mantıklı sanki, diğer sinekliklere göre daha güvenli olabilir.

Bilgeylmz

E direkt cam kaplatın balkona. Kumunu falan da koyarsınız. Serin olur zaten balkon hevesini de alır. Veya kapıya sineklik taktırın.

kedipatisii

Ben onuncu kattayım ve kedim balkondan düştü bu yaz. Bile isteye atlamadı tabiki fakat sinek kuş ne görse kendini kaybediyor. Bu yüzden balkona fileden çok tavsiyem kümes teli taktırmanız. File çok sağlam olmamakla birlikte nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama kış aylarındada takılı kalırsa baya yıpranır. Ev camlarinada sineklik taktirmaniz gerekiyor cunku ordanda aşağı sarkıyorlar.

kurban1525

Çok teşekkürler bilgileriniz için. İzmirde yaşıyorum fakat kümes teli yaptırmam kuvvetle muhtemel oldu şimdi.

izmir_pet

Biz kumes teli denemistik ama cok ince oldugundan biyerlerinden aciyolar illaki. Cpk cokk iyi sabitlemek gerekiyo ve cok ssglam bisey de dgl. En guzeli camli, kapali balkonlu biyer bulabilirseniz.. O olmassa da daha saglam kucuk kareli dar aralikli yesil teller var. Onlar cok cok saglam ve cok pahali bisey dgl

kurban1525

Anlıyorum. Peki var mı bu yöntemi uygulayan?

kurban1525

Çok korkuyorum açıkçası. Tutacağımız ev panjurlu olmasa daha iyi olacak gibi. Sanırım tecrübesi olan, yüksek katlarda yaşayan biri yok :)

izmir_pet

Soyle diyimm. Biz 3.katta oturuyoduk suan zemin kattayiz. 3.kattayken onceki kedim balkondan tam 3 kez dustu. Cok sukur bisey olmadi ama soylemeye utamiyorum cok kotu biseyy. Ne kadar kollasan da hop kaciveriyo. Hatam bastan alistirmakti. Disariyi seyrediyodu falan ama bi ara yagmurda mermerden ayagi kaymis saniyorum. Veya bi kus bisey gorup atlayiverir allah korusun. Balkona hic cikarmamak en iyisi

Gozdetemizel

Benimde arkadasimin kedisi 5. Kattan dustu.cenesi kemikleri parcalandi.sizin icin en iyi yontem metal tel.was is das olarak bile acmayin pimapeni yukardan.oraya sıkısiyolar cunki bu daha eziyet olur siz evde yokken olursa.sansa ben 2 evimde de bahce katindayim ama bahcedeki kediler benim normal teli delik desik ettiler tirmana tirmana.orayada metal yaptiricam Turkiye’ye donunce.

kurban1525

Evimizi kiralayıp başka bir evde kiraya oturacağız. Bu mühitte yaşamayı istemiyoruz artık. Yani camlatmak mümkün değil fakat camlı olarak arayacagım, çok saolun

SelinTuksal

Korunmasız balkonda kediniz düşebilir yada kuş, böcek vs. görüp atlayabilir. Bu yüzden koruma şart bence. Bu konuda bence en iyisi kedi balkon ağı, bir arkadaşım şu aği alıp kendi takmıştı https://www.*******.com.tr/cat-safety-net-bite-resistant-wire-reinforced-55021 Uzun zamandır sorunsuz kullanıyorlar. Size de tavsiye ederim

kurban1525

Selin hanım z.o.o.plus dan bahsediyorsunuz galiba :) izmirpet evet galiba en iyisi bu gibi görünüyor. İlk tercihimiz böyle bir ev olacak

Benimde arkadaşımın kedisi 2 kere 3.kattan atlamisti kendi kendimi camın önünde buldum kaç kere bence tel taktirabilirsin yazın sineklik gibi falan