2. Kedimi Sahipleneceğim

Sedanurdrl

evde dünyalar tatlısı yarı aslan yarı kedi atlasım var 1.5 yaşında erkek, ben 3. sahibiyim hep tek kedi olarak yaşamış. İkinci bir kedi sahiplenmek istiyorum, sorun yaşarmıyım bilmiyorum atlasın psikolojisi benim için çok önemli son 4 aydır zaten hastalıklarla uğraşıyoruz.Sahipleneceğim kedi yavru daha dün doğdu sütten kesildikten sonra almayı düşünüyorum. Böyle bir deneyimi olan varsa tavsiye verebilirmi neler yapmalıyım?

14 CEVAP

Ecerana

Cinsiyetin çok bş önemi yok bence karakter meselesi. Bn hırçın insanları bile çok sevmeyen kedimin yanına dişi bir kedi getirdim tam 7 gün de alıştılar ilk günden beri gündüzleri hep gözümün önünde birlikte aynı ortamda takıldılar sadece geceleri ayrı odalara koydum ve küçük kedi yalnız kalmasın diye geceleri onun yanında yattım. 5. Gün sonunda odaları birleştirdim ve 2 gece boyunca kapı kapalı bir şekilde aynı odada üçümüz kaldık. Vee 8. Günün sabahın da birbirlerini yalarken buldum. Bu arada ilk günlerle hep arada bölme varken mama verdim. Birini sevdim sonra elimi yıkamadan diğeri kediyi de sevdim kokularına böyle alıştırdım. Bir de bir koliye Bi kaç tane pencere açtım ve o pencerelerden oyuncak salladım ikisi de koli ile oynarken birbirlerine alıştılar. Şimdi ise 2,5 ay oldu iki kız annesi olarak çok mutluyum zaten bir kedi az bnce eğer Bi hayvan almaya karar verdiysek bu hangi hayvan olursa olsun eğer maddi imkan varsa mutlaka en az iki tane alınmalı diye düşünüyorum.

artemisluna

@Ecerana ne güzel alışmışlar ya, darısı başımıza diyelim :) Bence de iki kedi olmalı, biz ne kadar ilgilensek de kendi türü gibi olamayız. Onlara da arkadaş gerek.

Ecerana

Aynen öyle önceden evden çıkarken hep kedimi düşünürdüm sabahtan akşama kadar yalnız diye ama artık düşünmüyorum kafam rahat biz yokken uyuyordu hep şimdi öyle değil biz yokken de aktif oldu. Şimdi max 3 günlüğüne Bi yere gidebilirim önceden 3 günlüğüne bile evden uzaklaşırken birine bıkakıyordum

Heathcliff

2-2,5 aylık olmadan sahiplenmeyin kediyi eve getirmeden birkaç önce kokusunun olduğu yattığı bez falan olabilir bir şeyi eve getirin kokusunu alsın tanısın alışsın agresyona karşı yavru gelmeden önce büyük kedinin tırnaklarını kesin eve getirdikten sonra alışana kadar birlikte yalnız bırakmayın bir de büyük kedi kısır değilse yavruyu taciz edebilir onu da engellemeye bakın

artemisluna

Sormayın ben de evde yalnız bırakınca o kadar suçlu hissediyorum ki, evet yalnız kalınca da hep uyuyor dediğiniz gibi.

ecmakkbk

Dişi bir kedi almanızı öneririm. İki aynı cins ilerde anlaşmakta zorluk yaşayabilir. Ben alıştıramamıştım

Sedanurdrl

Verdiğiniz bilgiler için çok sağolun , sahipleneceğim kedi dün doğdu kısmetse 2 ay sonra alacağım dişi düşünüyorum. Evdeki kedimde hastalık sürecinde inşallah iyileşek ve arkadaşıyla çok güzel vakitler geçirecek şuan tek duam iyileşmesi

Ecerana

Allah gönlünüze göre versin ben iki kedimi de sahiplenirken hep gönlümden dişi geçirmiştim ama cinsiyete takılmadım hangisi ile enerjim tuttu ise onu aldım. Şansıma ikisi de dişi çıktı. İnş hem sizin hem kediniz için hayırlısı olur kedinize de sağlıklı ömürler dilerim geçmiş olsun ☺️☺️

Sedanurdrl

teşekkür ederim ..kedim kısır, anne sütünü aldıktan sonra sahipleneceğim başka türlü kabul etmem zaten.Bakalım bu süreci nasıl atlatacağız daha önce yavru kedi bakmadım atlas benim ilk kedim, yavru kedi hakkında pek bir bilgiye sahip değilim

Heathcliff

Pek bir fark yok sadece çok daha hareketliler bir de dişleri tırnakları daha keskin

denizclkgl

Biz de şimdiye kadar tek yaşamış kendimizin yanına ikinci kedi sahiplenmiştik. Kısa bir süre evde boğuştular ama sonra alıştılar inanın çok güzel bir duygu onları izlemek :)

denizclkgl

Kedimizin*

artemisluna

@Sadenurdrl mümkünse dişi yavru tercih edin. Karşı cinslerin anlaşması daha kolay oluyor. Ben de ikinci kediyi sahiplenmek istiyorum ama şu anki kedimi kısırlaştırdıktan sonra. Bir arkadaşımın erkek kedisi bir hafta bizde kaldı, kedim kaplan kesildi, yılan gibi tısladı durdu. Gözüm korktu ama çok da istiyorum ikinciyi, inşallah kolay alışır sizinkiler.

Sedanurdrl

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için