Tartışmaktan Yoruldum.

emrezrtrk

Arkadaşlar malumumuz gundemde olan insanı kör yapan parazit.Annem bunu duymuş ve onunla baya tartıştık. Zaten kedim için onunla hep tartışıyorum ama gerçekten yoruldum. Hiç yapmak istemediğim bir seyi yapmaya karar verdim sizce kedimi sahiplendirmeli miyim?Bu aralar maddi zorluk çektiğimiz için iç parazit aşısını yaotiramamdim.

15 CEVAP

srplzngl

Ben kedime bugüne kadar ne parazit aşısı yaptırdım ne de ilaç verdim (çiğ beslememe rağmen). Sadece bizim ülkemizdeki kediler 2 ya da 3 ayda bir parazit ilacına maruz kalıyor. Ben yurt dışında yaşıyorum, buradaki veteriner hekimler Türkiyedeki bu uygulamadan bahsedince çok şaşırıyorlar.
Ayrıca kedinizden toxoplasma kapmak için dışkısını ağız yoluyla almanız gerekir. Dışarıda yediğimiz iyi yıkanmamış sebzelerden yapılan salatalar ya da iyi pişmemiş etler bizim için daha büyük toxoplasma riski taşıyor.

Bunları ben söylemiyorum veteriner hekimler söylüyor :)

artemisluna

Lütfen kedinizi böyle bir sebep yüzünden sahiplendirmeyin, o da ailenizin bir bireyi. Veterinerden iç parazit hapı alıp evde verebilirsiniz. Ona da gücünüz yetmezse eczaneden kontil şurup alıp şırıngayla verin, hiç yoktan iyidir, çok ucuz bir ilaç zaten.

mimimomo

@srplzngl; su yazmis olduklarinizi > Ayrıca kedinizden toxoplasma kapmak için dışkısını ağız yoluyla almanız gerekir. Dışarıda yediğimiz iyi yıkanmamış sebzelerden yapılan salatalar ya da iyi pişmemiş etler bizim için daha büyük toxoplasma riski taşıyor.> quote here
site girisine yazip asmak istiyorum ; )

Kjw

@srplzngl Bende çiğ besleme yapıyorum ve 1 yıldır parazit ilacı kullanmıyorum ve hiçbir şekilde parazit sorunu yaşamadık,bizdeki uygulama tamamen ticari,dışkı testi yaptırsın eğer varsa sorun o zaman ilaç kullanırsın,olmayan birşey için sürekli hayvanı kimyasal zahire maruz bırakmak doğru değil.. Şuanki durum ise ülkemizde hayvanlara karşı bir karalama kampanyası sürüyor. Bundan etkilenende çok fazla araştırmadan inanan büyük bir kitle var... Parazit için doğal yöntemler her zaman en iyisidir...

Kjw

@artemisluna En bilinen ve tavsiye edilen,Çiğ kabak çekirdeği tozu ve doğal elma sirkeside etkili.

Kabak çekirdeği genelde kür olarak uygulanıyor.

Heathcliff

Kedim 13. ayına yaklaştı hiçbir aşı yaptırmadım ve ciddi bir durum olmadığı sürece veterinere de götürmeyi düşünmüyorum bende de onda da bir şey olduğunu sanmıyorum tuvaletini temizlerken hiç parazite rastlamadım önlem olarak tuvaletini temizledikten sonra elimi iyice yıkıyorum bir de arada suyuna elma sirkesi koyuyorum 5-10 damla o kadar.Seneleri aşkın gözlemlerime dayanarak veterinere sık giden hayvanların daha fazla sağlık problemleri olduğunu daha sorunlu olduğunu görüyorum bunun sorumlusunun en ufak şeyden hayvanı ilaç vs tedavisine sokan paragöz veterinerler olduğunu düşünüyorum biz insanlar bile yüzde yüz sağlıklı değiliz hiçbirimiz hepimizin ufak tefek rahatsızlıkları vardır her şey için ilaç kullansaydık oho şimdiye hiçbirimizde böbrek falan kalmamıştı.Bu dışarıda hiçbir aşısı doğru düzgün yemeği suyu olmadan 6-7 yıl yaşayabiliyorken evdeki her an **********ya suya sıcak bir ortamda yaşayanların hiçbir şey yapmadan bu sayıları rahatlıkla geçeceğinden eminim bundan eminken hala aşı takvimi içinde ölen yavru kedilere çok üzülüyorum bu kadar ilaç gereksiz.

Anonymus552223

Ette yemeyin diyorum ben su toxoplasma midir nedir onu soyleyenlere. Ayrica zaten insanlarin yuzde otuzunda varmis fakat hicbirsey yapmiyor. Milyonda bir oyle olaylar. Trafikte ölme riski daha yuksekken sacma sapan haberlerle insanlari hayvan dusmani yapiyorlar

emrezrtrk

Hapını önceden almıştım ic parazit aşısını da yaptirmistim.Disari çıkmıyor zaten. 1 yıllık aşıları tam.kedim et bile yemiyor salam sosis onlarida yemiyor sadece yasmama kuru mama yiyiyor

Gozdetemizel

Kum kabini hergun temizleyin ve bunu yaparken maske ve eldiven kullanin.bu paraziti kapmaniz icin kedinizin fare solucan hamambocegi yiyor olmasi gerek.bu parazit diskiyla atildiktan 1-30 gun sonra sporlaniyormus ve etkeni agiz yoluyla almamiz gerekiyormus.alirsak cok hafif griple kendini belli edermis yada hic belli etmezmis,kum kabini temiz tutmamiz yeterliymis.hamilelerde ise evcillerine toxoplasma testi yaptirmalari,kedi megatif sahip pozitif cikarsa sorun yokmus(cunki yikanmamis salata vs,tam pismemis et ya da acik sut tuketimiyle insana bulasmasi kediden bulasmasindan daha yuksek ihtimalmis)kedi pozitif hamile sahip pozitifse sorun yokmus.kedi pozitif sahip negatifse kum kabini baskasinin temizlemesi yeterliymis.yani hamile olsaniz dahi sahiplendirmenize gerek yokmus.annenize instagramda vetyonca isimli veterinerin aciklamasini okutabilirsiniz

emrezrtrk

Sitrax şurup var zaten de ne biliyim veterienr daha iyi yapıyordur diye

artemisluna

Veterinerinki daha kapsamlı tabi ama evden çıkmıyor çiğ et yemiyorsa sitrax da olur sıkışık zamanlarda.

ArdaKaplan0

Hapı almanızı öneririm zaten 4 tanesi 1 yıl gidiyo 1 hapı ikiye bölüyosun 3 ayda bir yarısını yutturuyosun benim kedim de yaşarsa bende böyle yapıcaktım

Benim annemde tüyünü çok sıkıntı yapıyor inan bana evli olmama rağmen mama falan seçip almaya çalışıyorla tüy problemine ne çözüm bulacağımı da şaşırdım tamamen dökülmesini engelleyemem diyorum anlamıyorlar...

kedipatisii

Tarim ve hayvancilik bakanligi ilac yaziyor eczaneden uygun fiyata alabiliyorsunuz diye biliyorum ben. Sadece hayvaninizin aşı kartı gerekli ona yazıyorlar.

artemisluna

Kjw iç parazit için kullandığınız doğal yöntem varsa bizimle de paylaşır mısınız?