Kedilerde Aşılama

Tam1cat

Merhabalar. Bir veterinere ait telefon uygulamasında bir hanımla yaşadığım münakaşa sebebiyle size de sormak istedim. İkisi benim kendi evimde, ikisi ailemin evinde olmak üzere 4 kedimiz var. İlk bir yıl ailemin kedilerine gerekli tüm aşılar yapıldı. Aynı şekilde benim çocuklarında iç dış parazitten kuduza kadar tüm aşıları tamam ama annemler şu an sadece karma aşılarını düzenli yaptırıyor ama dış parazit yaptırmıyor. Ben de artık iç dış yaptırmayacağım. Pirelenme sorunumuz hiç olmadı, herhangi bir parazit sorunumuz da yok. Dışarı ile teması olmayan bir hayvana boş yere yapıldığını düşünüyorum ben şahsen. Eve geldiğimizde üstümüzü değiştirip, duş almadan (hepimiz sağlık sektörü içindeyiz) onlara dokunma durumu olmuyor. Eve zaten ayakkabı ile girilmiyor. Bazı veterinerler sen hayvana dış parazit yaptırmayarak hayvana zarar veriyorsun diyor, bazı hayvanseverler de aynı şekilde ama ben boş yere böcek ilacı yutturmak olarak görüyorum. Ayda bir kere sarımsaklı yoğurt vermek de iç parazit problemi olan kedilerde aynı işlevi görüyormuş, birkaç veteriner söyledi. Bizde herhangi bir parazit sorunu olmadığı halde ayda bir kere veriyoruz. Sizce iç dış parazit aşısı gerekli midir? (uçak yolculuğu yapmayacak olsam kuduz da yaptırmayacaktım. Lösemi zaten asla yaptırmayacağım.)

55 CEVAP

izmir_pet

Bende sizinle ayni fikirdeyim ve haklisiniz. Bencede yararli diyip yaptirmadan once yararini zararini olcmek, gerekliligini dusunmek arastirmak en guzeli. En basidi bir vet gerekli derken digerinin yaptirma dedigini asilar varsa.. Burada hangine inanacagiz. İllaki insanin aklinca bi soru isareti kaliyor

srplzngl

son zamanlarda yapilan arastirmalara gore uzun sureli dis parazit uygulamasi kedi ve kopeklerde idrar kesesi tumorlerine neden olabiliyormus. ayrica parazit damlasindan olen cok kedi duydum (ozellikle bagisikligi dusuk yavrular).
ben amerikada yasiyorum. burada mevsimsel olarak ciyan ya da kirkayak (centipede diyorlar) benzeri bocekler artiyor. kedim de bunlari yakalayip yiyordu bir donem. genelde sinekler parazit tasir ama ben yine de veterinere ic parazit tedavisini sordum ama gerek olmadigini soyleyip (ic paraziti sadece topraga basan kedilere yapiyorlarmis) yalnizca diski testi yapti. o zamandan beri veterinere gittikce diski testi yaptiriyoruz.
ayrica bu neredeyse butun parazitler icin etkili olan ilaclar ekstra zararli. ic parazit tedavisi yaptiracaksaniz kedinizde hangi parazitin oldugunu bilmeniz lazim. yani bu yilda bir ya da daha sik yapilan tedaviler yerine spesifik olarak tek bir parazite etki eden ilaclar daha dogru. cunku diger ilaclar vucuda bosu bosuna girmis oluyor.

sarimsakla ilgili de soyle bir yazi var ----> https://sevgilikopegim.com/2015/03/11/sarimsagi-nasil-saklasak-kedi-ve-kopek-beslenmesinde-sarimsak-tartismasi/
kopekler icin kullanilabilir oldugunu soyluyorlar (dozaj tabii ki cok onemli) ama kediler icin ekstra risk teskil ettiginden dolayi tavsiye etmiyorlar.

srplzngl

size katiliyorum.
ic parazitin tartisilmasini anliyorum ama ev kedilerine dis parazit uygulamasi yapilmasi kesinlikle cok yersiz.

srplzngl

@izmir_pet
ben cig kabak cekirdegi tozu veriyorum, kediler icin gunluk 1/4 cay kasigi oneriliyor .sarimsak gibi riskli olmadigi icin bana daha makul geliyor, size de oneririm. cig besledigim halde (zaten eti belli bir sure dondurunca parazit riski elimine edilir ama cig beslenmeye, dondurulmamis ette parazit riski oldugu icin cok karsi cikan var, bu yuzden soyluyorum) hic parazit problemi yasamadik, cok sukur. belki havalar isindiginda sizin gibi daha uzun araliklarla, kabak cekirdegine ek olarak sarimsak veririm ben de.
asi yerine dogal yontemler oneren veteriner hekimlerin var oldugunu duymak beni cok mutlu ediyor, umarim sayilari artar.

srplzngl

bana kalirsa sizin bahsettiginiz durumda/ortamda hic gerek yok. ben de yaptirmiyorum ic ve dis parazit. sarimsak riskli diye cig kabak cekirdegi tozu ekliyorum mamasina.

dilara98

Kesinlikle yapılmalı. Hem yavrumuzun hemde kendi sağlımız için gerekli oldugunu düşünüyorum.

PsLuna

Bu arada yurt dışı mevzusu yanlış anlaşılsın istemem bir kaç sene evvel hiç gerek yokken domuz gribi aşısı tüm öğrencilere yapılacaktı salgın varken. Aşılar temin edildi parası peşin ödendi vs. Çok gereksiz ve yan etkileri çok ağır olduğunu için yoğun tepki topladıktan sonra sadece isteyenlere yapıldı. Böyle durumlar nadiren de olsa olabiliyor. Hayvan aşıları istismara daha açık eğer gereksizlerse. O yüzden gerekliliği konusunda daha net fikir sahibi adına merak ettim diğer ülkelerin uygulamalarını

Gamzessven

Kesinlikle katılıyorum ki aşı olayı hastalık vakalarından daha basit bir konu olmasına rağmen ülkemizde aşı bile şaibeli ve kafa karıştırıcı. Güvendiğimiz tecrübeli veterinerler bile birbirine uymuyor ne yapacağız ya

Tam1cat

Çok değerli insanlarsınız hepiniz çok, yüreklerinize sağlık :) kafa karışıklığı doluyum ben de. Bir ara evimizde çoğunun çeşitli hastalıkları olmak üzere 30a yakın kedi vardı. Ayağı kırık, birinin başka bi yerine başka şeyler olmuş bir ton kediyle yaşamak zorunda kaldık. Hepsinin tedavileri derken aşıya paramız kalmıyordu. 10 yaşından beri sokaktan bulduğum 6 tane 1 haftalık kedi yüzünden veya sayesinde evimiz bakım evine döndü. Durmadan bir hayvan rotasyonu vardı ve çoğu aşılı değildi. Evdeki kendi kedilerime aşı yaptırsam nolacak sokaktan her gün bir yenisi geliyordu zaten. Demem o ki bunları da düşününce şimdi bizim evdekiler çok rahat yaşıyor. Kan testleri temiz, kiloları yerinde, maşallahları var. Burada bir arkadaş yılda bir kere iç parazit demiş. Birkaç veteriner de aynısını söyledi. Bir yurtdışı veya uçak yolcuğu planlamadığım takdirde dediğim gibi sadece iç parazit ve karma yaptıracağım. Hala en çok karşı olduğum şey dış parazit aşısı. Sokakla teması olmayan bir kediye yapılmasın diye gerekirse çatır çatır kavgada ederim çünkü gerçekten mantıklı düşününce ve kişisel temizliğimize (eve gelince kıyafetleri makineye atmak, duş almak veya elleri güzelce yıkamak gibi) dikkat edince insan yavrusunu da hayvan yavrusunu da koruyabiliyoruz. Gereksiz ilaçlamaya karşıyım.

Gozdetemizel

Bende su ic parazite hamambocekleri yuzunden mecbur kaliyorum.gozlemledigim yemiyo,oynuyo perisan edip onumuze birakiyo gorelim diye ama ya yiyosa?uzun sure donmezsem Turkiyeye su 3 ayda 1 ic parazit olayina uymayi dusunmuyorum.gelecegim zaman yaptiririm.ki ztn hic parazit dokmedi anne emzirmeyi biraktigi anda almisiz.bide bayila bayila sapir supur cekiyo enjektordeki parazit ilacini.herkes bisey soyluyo valla ama Turkiyede kisirlastiricam korkuyorum dilimizi konussun guvenemiyorum ordaki veterinerlere.asidan sonra ishal olmaz atesi cikmaz dedi her seferinde kucaga gelmeyen hayvan atesi oldugunu anlayalim diye gece gogsumde uyudu.ishalde oldu.bende neye inanacagimi sasirdim artik

izmir_pet

srplzngl" sarimsak mevzusu acilinca bende bi el atayim bu duruma:) soyle ki benim komsumun kedisi vardi suan sahiplendirdi.cok bilindik guvenilir bi veterinere gidiyordu ve veti ic parazit icin sarimsak tavsiye etmis. Asilara haplara gerek olmsdigini,hepsinin kimyal olduunu soylemis ve 1yasina kadar kulladi masallah hic zararini gormedik. Ve internette de arastirmistim. Gunde bir mercimek tanesi kadar verilirse zarari olmuyor yarari oluyormus okuduguma gore. Ama bu doz asilirsa zehirleme etkisi gosterebiliyormus, dikkat etmek gerekli. Ben de dusundum ama yine guvenemedim:) ayda bikac kez veya haftada bir veriyorum o yuzden hergun vermiyorum. Duzgun dozda veteriner de soyledigi icin ben zarari olcagini sanmiyorum ama yinede hergun verilmesi tarftri dglim. Haftada bir olabilir bence:)

izmir_pet

ayrica su da var. Sarimsaga alerjk reasyon gosteren kediler var. Verilirss mutlaka gozlemlemek gerekli. Her kediye iyi gelmeyebilir

Kjw

Ben büyük kedime 14 ay, küçük kedime ise 9 aydır parazit uygulaması yaptırmıyorum... Üstelik çiğ besleme yapıyorum hiçbir şekilde parazit ile karşılaşmadık, ne iç,ne dış...Testleri hep temiz çıkıyor.

Düzenli olarak zehirlenmelerine karşıyım,koruyucu önlem değil,o an olanı,eğer varsa tabi yok eden bir uygulamayı neden kabul edeyim...

Ecerana

Bn de parazit aşılarını Bir kere yaptırıp bir daha yaptırmamayı düşünüyordum ama yaz mevsiminin başında mutlaka yaptırmayı planlıyorum çünkü nasıl oluyorsa pirelenebiliyorlar. Bn de 2-3 ay da bir değil de 6 ay da bir yani yılda iki kere yaptırma taraftarıyım tabii bu benim fikrim diğer arkadaşlar ne der bilemem

izmir_pet

Bencede disariyla temas halinde dglse surekli tekrarlamanin anlami yok. Onlem amacli arada biberiye yagi kullanilabilir bi iki damla. Ayda veya iki ayda bir papatya cayini suyla inceltip tuyler komple silinebilir cok ilanmicak sekilde. Bende duzenli yapmiyorum ic dis parazit ama malesef sokaga kacma durumu yasadik ve pirelendigi icin yaptirdk. Bunun disinda duzenli tekrari yarardan cok zarar