Kediler Ne Zaman Hamile Kalabilir ?

Anket

Sorun Olabilir
(10 oy)
Gayet Uygun
(2 oy)
Bilmiyorum
(1 oy)
Toplam (13 oy)

Kedim 9 aylık , kızgınlık dönemine girdi (sokak kedisi) hamile kalır ve doğurursa 1 yaşında yavruları olur ve bakabilir mi ?9,5 aylıkken hamile kalması uygun mu (2 hafta çiftleşme sürer)

33 CEVAP

Ecerana

9,5 aylık bir kedi daha gelişimini tamamlamadığı için yani kısacası daha kendisi yavru olduğu için pek de sağlıklı değil en erken bir buçuk yaşında hamile kalması daha iyi

Gozdetemizel

Ayrica sakin yanlis anlamayin ama baska acidan da dusunmek gerek.sonucta bi sokak kedisi bu,kediler yavrularini 8-10 haftadan sonra sutten keserler ve yavrular genelde o zamandan sonra basinin caresine bakmak zorundadir.benim kendi kedimin annesi ben aldigimda hic bakmiyodu coktan sutten kesmisti.yani kedilerde annelik olayi uzun soluklu degil.aile bagi denen sey pek yok.yani 1 sene sonra dogurdugu erkek yavru yetiskinlige ulassa ve yolda karsilassalar kendi yavrusu oldugunu bilmez ve ciftlesir.evinizde olsa hadi neyse anneligi 1 kere tatsin diye dusunun,yavrulari sahiplendirin vs ama,her bilincsiz ciftlesme enaz 5 tane sokakta kalacak yavru demek.bilmiyorum nekdr hak verirsiniz

izmir_pet

Kusura bakmayin kimseyi kirmak istemem ama gercekten soylenenleri anlamiyor musunuz? Yoksa dalga mi geciyorsunuz anlayamadim. Ben ve gozde hanim defalarca anlatmamiza ragmen tek bir cvp bile yok. Sadece sunu soyluyorum, bu kedi evde olsa tm sizin karariniz da. 5yavrunun mamalarini veya gerekirse tedavilerini karsilayabilecek misiniz? Sonra yavrularin yavrulari olacak falan.. Hepsine yetisebilecek misiniz? Param yok kisirlastiramiyorum deseniz anlicam ama cvp bile vermiyorsunuz. Ben yavrulatayim da nasil olsa mahallemdeki insanlar bakar diye birsey yok. Eger o kedi sizinse yavrulara da siz bakacaksiniz yani. Ben bunu anlatmaya calisiyorum ama cok mu zor olcak diyosunuz. Acliktan ölen o kadar cok kedilrr kopekler var kiii. Hangine birine bakicaz, yetisemiyoruz. En azindan sahipli kediyi bari yavrulatip yavrulatip insanlara yuklemeyin. Sahipsiz canlarin karni doysun bari

izmir_pet

Siz zerre kadar anlamiyorsunuz hicbir kelimemi. Cvp hepsini kisirlastirmaam mi? Ben diyorum ki sokaktaki hepsini kisirlastiramayiz da bakamayiz da. Soyledigim sizin olan bir kediniz varsa ihtimaliden konusyorduk falan 12-15kediye cikti. Eger bu sekilde soyleseniz kimse kisirlastirmanizi soylemez zaten. Duzgun anlatmayip sinirlenip cvp vermeye calisiyorsunuz daa benim dedikelrimle sizin soylediklerinizin hic ilgisi yok. Ayrica ben sevip sevmemenizi sorgulamadim, beni de ilgilendirmez. Ve beni de sevdiklerim kirabilir, sizin burda etceginiz iki sozle kiramassiniz zaten. Hic problem dgl istediginizi yazin. Beni de burda bilen biliyor. Suana kadar kimseyi kirmamisimdir, kiranlari da uyaririm. Ama suan size bu inceligi gosterebilecegim konusmalara sahit olmadim.
Mamalarla ilgili bile birsuru soru acmanizi yargilayanlar vardi sizi savundum ama siz hicbir sozumuzu dikkate almiyorsunuz. Yoruma acik dglseniz ve onerileri degerlendirmicekseniz soru sormanizin da anlami yok. Daha da yazacak cevabim yok size. İyi aksamlar

smgbkrccc

Benim kedimin annesi 1 yaşından küçükken hamile kaldı, dışarı kaçmıştı. Zor bir doğum oldu ve iki yavru doğdu yalnızca. Diğerini ölümden zor kurtardılar. Daha yavrular iki aylık olmadan annesi dövmeye, ısırmaya başlamıştı. Yani 1 yaşından küçükse çok sağlıklı bir şey değil bence çiftleştirmek. Hem kediye, hem yavrularına hem size yazık.

Mayis1

@izmir_pet Ne kadar dil dökmüş ama yine de verdiğiniz cevaplar çok trajikomik gerçekten. Gülsem mi adınıza üzülsem mi bilemedim.

Ben de bir defa açıklamayı deneyeyim bari. (Ne kadar etkili olursa artık?)

Kedilerde annelik duygusu yoktur ve yavrular sütten kesildikten sonra onları istemeyebilir hatta belki onları kovmak isteyebilirler. (yavrular gitmezse kendisi de gidebilir) sizin dediğiniz sistemde kedi bir hamile bir lohusa olucak. Yılda en az 10 kedi doğurucak. Siz bu kediyi en iyi şekilde besleyebilecek misiniz, en iyi mamalarını kullanabilicek misiniz? (yavrular da dahil yaklaşık 10 kediye en iyi mamaları kullanıp sadece mamaya 500₺ harcayabilecek misiniz? )

Ayrıca kedileri yanında istemediği için yeniden hamile kaldığında stresten düşük yapabilir.

Ben de kedime bahçede bakıyorum, çok hayvanımız da olsa elimizden geldiğince iyi bakmaya çalışıyoruz. Vahşiymiş kuş tutuyormuş, bir tane kedi yavrularına 6 ay bakmış falan filan. Kendinizi bu saçmalıklarla mı avutuyorsunuz ?

Her kediyi kısırlaştıramayız ki kısırlaştırırsak nesilleri tükenir. Bize düşen kendi sorumluluğumuzdaki hayvanlar için en iyisini yapmak. Keşke durum bu kadar vahim olmasa keşke hayvanlar katledilmese, keşke arabaların altında ezilmeseler, keşke insanlar konulan 2 tane mama kabını da devirmese, keşke herkes duyarlı olsa, keşke, keşke .keşke ... Ama değiller. Şartlar böyleyken yapabildiğimiz birkaç şey var onlardan biri de sokaktaki canların yuvalanmasına engel olacak yavrular doğurtmamak.

Kısırlaştırmanın kedinin ömrünü uzattığı, kanser riskini azalttığı, daha sağlıklı bir hayat sunduğu, kaçma ve bu sürede başına bir şey gelme olasılığını ortadan kalkıyor, kist oluşmuyor...

Ama siz yine bunca yazdığım şeye karşılık 1,2 tane cümle yazarsınız. Keşke fikriniz değişse

izmir_pet

Nerede yasadiginizi bilmiyorum ama uygun guzel bir veteriner bulabilirsiniz, durumunuz el veriyorsa uzun ve saglikli yasamasi icin kisirlastirmanizi tavsiye ederim. Yavruyken tabiki riskleri var saglikli dgl. Veya olmadi belediye veterinerine bile kisirlastirtabilirsiniz. Yavrulari oldugunda da siz bakicaksiniz, onun masrafi da cok az olmucak zaten. Bi dusunmenizi tavsiye ederim

Ecerana

Sokakta da yaşıyorsa iş değişir tabi engel olamazsınız yani tek yol kısırlaştırmak ama kızgınlık ta da kısırlaştırmak uygun değil. Hamile kalsa neler olur yavrulara bakar mı sorunuza cevap yazamayacağım tecrübem yok çünkü. hayırlısı olsun

izmir_pet

Kizginlikta zaten kisirlastirmiyo vetler. Gectiginde yapiliyo tabiki de. Yavrulara bakip bakmamasi kediden kediye degisiyo. Yavru yetiskinden ziyade kediye bagli. Genelde bakiyolar ama allah korusun erken dogum da cok riskli. Dogursa bile ck saglikli dgl. Ve ayrica o yavrularin hepsine mama almak zorundasiniz az cok hastalansalar falan size emanet. Maddi manevi zorlar yani sizi. Sahiplendirme cok zor oluyor. Sahiplendirebilseniz bile alip sokaga atmicaklarni nereden bilelim. Malesef cok zor bi durum

Gozdetemizel

Ama evde imkani kisitli gezdigi yer belli,ve dikkatini vermesi gereken seyler mamasi yavrulari yavrularin bakimi ve sizsiniz.ancak sokakta durum oyle olmuyor.bikere kendini doyuracak mama bulacak yavrulari besleyecek dis etkenler hastaliklar bikere vicdansiz insanlar araba kazalari gibi cok faktor benim gozumu korkutuyor.seven duzenli besleyenler oldugu gibi bizim yonetici gibi ici dolu mama su kaplarini cope atan hayvanlarda mevcut.bu kuzularda yasamak icin mucadele veriyor

minnoskoss_123

Kısırlaştırmak doğacak yada doğmayacak yavrular için de, anne içinde, sokaktaki onlarca hayvan içinde doğru bir tercih olacaktır. Ben kısırlaştırmanızı öneriyorum.

Eğer cevabı olan varsa sevinirim...

bu arada tşk ederim

kedi sokak kedisi amaa hala biri ile çiftleşmedi yanii

Kedimin bakabileceğini düşünüyorum çünkü daha tam evcil olduğunu sanmıyorum kuş ve fare falan yakalayabiliyor hanfendi...