Kısırlaştırma

Keedicik

Arkadaşlar 9 aylık erkek smokin kedim var.Erkek şu ara asla uyutmuyor koku bırakıyor.Kısırlaştırma için erkek kedilerde 1 sene bekleyin diyorlar ama çok zorlanıyorum.Bilgilerinizi paylaşır mısınız?

34 CEVAP

Gul36

6 aydan sonra kısırlaştırılmayan kedilerin geçirdiği her ay onlara hem fiziksel hem de psikolojik açıdan zarar veriyor. 1 yaşına kadar bekleyerek hata yaparsınız, asıl kısırlaştırılması geç kalan erkek kedilerin idrar yollarında tümör oluşma riski var. Dişilerde ise rahim kanseri riski %50'den fazla oluyor kısırlaştırma geciktirildikçe.

İster kızgınlığa girmiş olsun, ister olmasın hem dişi hem de erkek kediler 6. aydan sonra kısırlaştırılabilir. Kızgınlığı hiç tatmadan kısırlaştırılması en iyisi hatta.

7-8 aylik olunca sorun yok çiş atmayi bagirmayi ogrenmeden kisirlassa daha iyi bence benimki 1.5 yaşında kisirlasti çiş atiyordu evde bağırıyordu habire kisirlastirinca rahatladi

izmir_pet

Alperbihternigar" sunu soylemeliyim belki bilginiz yoksa diye. Kisirlastirmaz ve ciftlestirmezseniz icinde kist olusur. Bekki 1sene belki 3-4sene sonra ama bu kacinilmaz son. Psikolojisini hic kotu etkilemiyor bendd cok korkarak kisirlastirdim ve ameliyat oldugunu bile anlamadan bir gunde iyilestik ve kedim disi. Mutlaka iyice dusunun bu konuyu. Sorularinir olursa da yardimci olurum ama bu durum cok riskli zatdn 2yasina gelmis

Benim Kedim de beni isiriyordu ayrıca dışarı çıkıp gelen bir kediydi suan hiç çıkmak istemiyor eve dışarı nereye olursa olsun çiş atıyordu

orwild

aynı sorun yakında sanki bana da geliyor

Birşey olmuyor

Kisirlastirin rahatlayin valla sevgi dolu oldu benimki :D eskiden cok yanasmazdi

izmir_pet

@kedicik" sizede sunu soyliyim aklinixda hic suphe olmasin gec bile kalmissiniz diyebilirim. Her kedi ayni yasta kizginliga girmiyor zaten sizinki coktan gelmis. Suan tam zamani daha fazla geciktirmeyin sakin. Ama kizginliktan ciktiginda kisirlastirin vetinizle gorusun bu konuyu ve ameliyattan once mutlaka bilgi alin. Kediniz disiyse kac dikis, erkrkse dikis varmi diye ogrenin mutlaka. İnanin cok kolay atlaticaksiniz hayirlisiyla. Hic oyle korkulacak biseydgl

Keedicik

@izmir_pet çok çok sağolun pzt kısmetse kısırlaştırma ile alakalı veterinerimizle konuşacağım.Beni zorlamasını geçtim kendisi de acı çekiyor :(

izmir_pet

Evt tabiki haklisiniz aynen oyle. Bu arada erkekmis. Erkek oldugundan dikissiz yapiliyor suan ve ayni gun iyilesiyor narkozu attiginda. Disilerden cok daha basit bi islem olucak sizinki. Merak ettikleriniz olurss sitede zaten cok fazla yardimci olacak deneyimli kisiler var yardimci olabilirler, banada ozelden sorabilirsiniz. İnanin cok rahatlicak ameliyattan sonra, cok daha saglikli bi yasam surebilicek. Psikolojisi acisinda da ameliyat olacagini veya oldugunu anlamiyorlar zaten. Ne oldugu bilmedikelriden kendi hasta gibi saniyolar genelde cok kolay atlatiliyor:) simdiden hayirlisi olsun cok gecmis olsunn

Keedicik

Çok çok teşekkür ederim bilgileriniz için.Bu kadar beklemekle hata bile yapmışım.Aklıma takılan şeyler olursa yine rahatsız edeceğim sizi :) @izmir_pet

Faytekin

Erkek kedilerde 1 yasini gectikten sonra hatta 15-18 aylik iken kısırlaştırma tavsiye edilir genel olarak,sebebi de ileride bobrek hastaliklarina yakalanma riskini dusurmek için gelisimini tam anlamiyla tamamlamasi icindir, diși kedilerde bu olasik daha düșük oldugu için 6-7 aylikken de yapilabiliyor,herkes farkli birsey soyluyor dediğiniz gibi evet,biraz arastirdikdan sonra da bana da mantikli gelen 1 yasindan sonra olması oldu ve bende kendi kedimi ortalama 18 aylik iken kisirlastirdim,diși kedimi de hemen hemen ayni, ama disiyi beklememin asıl sebebi ciftlesmesiydi, annelik ve yavrulari için bu duyguyu en az bir kere yasasin istedim

Keedicik

Size tavsiyemacı şekilde tecrube ettiğim için söylüyorum.Kısırlaştırmanız çünkü dışarıdaki kedilerden FIP oluyorlar.Bir kedimi bundan sebep kaybettim. @faytekin

batinaydogan1

8 aydan sonra kısırlaştırmanızda bi sakınca yok :)

kedipatisii

6 ay diyenler olmuş bizim veteriner 8 aydan önce kısırlaştırmıyor. Benim dişi kedim var 7. Ayında götürdüğümde daha erken demişti.