Diş Fırçası Hakkında Bilgisi Olan?

-Asil-

Kedimde ağız kokusu başladı diş fırçası almak istiyorum. Kullanan var mı hangi marka, hangisi iyidir ya da önerir misiniz kullanmayı? Macun gerekli midir

11 CEVAP

Ayse_naz_G

macunlar etli oluyor ve diş fırçasıda parmağa takılan yumuşak uçlu var fakat markasını bilmiyorum:/

srplzngl

Enzimatik diş macunu kullanırsanız haftada 3-4 gün yeterli olur ama diş macunu şart değil, sonuçta kimyasal. Onun yerine her gün hindistancevizi yağı (soğuk sıkım, -extra- virgin olmasına dikkat edin) kullanabilirsiniz, tartar ve gingivite karşı çok etkilidir. Ben haftada 2-3 gün enzimatik diş macunu, kalan günlerde de hindistancevizi yağı kullanıyorum.

Kediniz büyük olduğu için alışması biraz zor olabilir, bu yüzden yavaş yavaş başlamanız lazım. Birkaç gün kediniz sakinken, kendini sevdirirken elinizle dişlerine dokunmaya çalışın ki dişlerine dokunulmasına alışsın. İkinci adım olarak aynı şeyi parmağınıza diş macunu ya da hindistancevizi yağı alarak deneyin. Ona da alıştıktan sonra parmağınıza bir gazlı bez sarıp o şekilde deneyin, isterseniz (ya da kediniz isterse :D) bu adımı atlayıp direkt diş fırçasına (kedi diş fırçası olması şart değil. yumuşak kıllı tercihen bambu bi’ çocuk fırçası da olur) geçebilirsiniz. Yine de alışamaz ya da rahat durmazsa dizlerinizin üzerinde durup kedinizi bacağınızın arasına sıkıştırın. Korkunç bir şey gibi geliyor ama sakince yapıyoruz tabii ki bunu :D

Ama yine de bi’ veterinere danışın, ağız kokusunun altında başka sebepler de yatıyor olabilir, Allah korusun.

Not: hindistan cevizi kullanımına başladığınızda vücudunun olumsuz bir tepki verip vermediğini anlamak için dışkısını vs. takip edin.

minnoskoss_123

Benim kedilerim sokak kedisi, ve hepsi yetişkin ben fırçalayamıyorum. Daha doğrusu fırçalatmıyorlar. Ama macun gerekiyor diye biliyorum.

zuhall

disfircasi

Bunu almistim ben. Bikac boy olmasi tercih acisindan guzel oluyor. Dis macunu kullanmak zorunda degilsiniz ama tadini severlerse sizin icin kolay olabilir.

Ayse_naz_G

eğer yavruysa diş çıkarma döneminde oluyormuş böyle şeyler:)

Ayse_naz_G

:D ozaman ağzında yara olabilir:)

srplzngl

Sadece macun ve fırça önerisi istemişsiniz ama ben her şeyi anlatmış bulundum, kusura bakmayın :’)

-Asil-

Benimkiyle de zorlanırız ama yine de sağlığı için katlanılabilir. Yanıtın için teşekkür ederim

-Asil-

Öneriniz için teşekkür ederim bunu alabilirim

-Asil-

Yavru değil iki buçuk yaşında :D

-Asil-

Veterinere gittiğimde tabii ki ona da soracağım. Uzun uzun açıklamanız daha iyi oldu aslında. Alternatif her fikre yönteme bilgiye açığım:D ağzını incelememe izin veriyor da fırçalamaya tepki gösterir gibi nitekim tırnak keserken bir kişi tutuyor diğeri kesiyor sevmiyor pek dokunulmayı yavaş yavaş başlangıç yaparım teşekkür ederim