Sibirya Kedisi Bakımı (Foto)

Tomriskaan

Arkadaşlar iki gözü de görmeyen bir sibirya kedisi yavrusu var bende. 1 buçuk aylık henüz. Sibirya kedileri hakkında dikkat etmem gereken sağlık sorunu falan var mi? Bilen varsa yazarsa sevinirim

14 CEVAP

izmir_pet

En guzel karari vermissiniz. Biraz buyudukce anlicaksaniz onun hayati tamamen sizin elinizde. Her kedidsn daha fazla muhtac. Cok daha fazla minnet duyuyolar. Bizimki odadan ciktigimiz an bagirmaya basliyo mesela. Gormediginden tamamen size bagli oluyo, hayati sizden ibaret:) onune bisey koysaniz kumanda top kucuk bi esya sus vs herseyle oynuyolar falan, bildiginiz bebek gibi:) o kadar guzel bi hissiyat kii.. Siz olmasaniz yasama ihtimali olmayan bu yavruya can olucaksiniz, allah sizden razi olsun. Saglikli mutlu uzun omru olsun insallah

Tomriskaan

Arkadaşlar daha 2 haftalıkken buldum ben bu yavruyu. Yürüyemiyordu bile sürünüyordu. Anne aradık bulamadık. Gözleri görmediği için hastalık var zannedip kimse süt anne konusunda yardım etmedi. Veterinere de götürdük 4 ayrı vete. Süt alamadığı için gözleri gelişmemiş diyen de oldu açlıktan yanlış ot yemiş diyen de oldu. Bir krem ve damlası var (zooxels) onları kullanıyorum ama düzelme ihtimali yok demişlerdi. Ama şöyle bir durum var elimi yukarıda sabit tuttuğum zaman elime atlıyor. Sizce az da olsa görüyor mudur?

Anonymus552223

Cok tatli ya, gozleri gormese de alisir bence mutlu olur, iyiki sevgi gordugu bir yer var. Popo kenarindaki tuylerin uclarini kesin makasla da kaka yapismasin poposuna. Uzun tuylu ya. Sahiplendirecek misiniz sonra? Bakmaya devam edecek misiniz?

GULLUKAVAK

YA KIYAMAM NE OLMUŞ GÖZLERİNE

SenanurKsl

Veterinere götürdünüz mü acaba varmıdır çaresi belki tedavi edilebilir:( çok üzüldüm çok geçmiş olsun ama en azından karşısına iyi birisi çıkmış sanslı bir kedicik

izmir_pet

Nerden ogrendiniz veya akliniz geldi bilmiyorum ama benim kedimde aynen boyleydi rengi haric. Sibirya kedisi bakimi diye nitelendirmeye gerek yok. Bakimi beslenmesinde falan farklilik yok yani bunu belirtiyim, sokaklarda da cok gorulen uzun tylu bi kedi.
Gozlerine gelince iltihaplanma veyada akinti sulanma vs biseyler varsa hergun cayla silip genta damla ve terramiycn krem uygulayabilirsiniz. Benimde iki gozu gormeyen bi kedim var 300gramken sahiplenmistim hep bu sekilde kullandik. Ben kac vet gezdim cesitli ilaclar kullandim ama ise yaramadi, gec kalinmis. Veterinere goturmediyseniz mutkaka goturun bir baksin ne duzeyde. Eger gec kalinmamissa şırınga seklinde bi ilac var surulen. Ben 30tl ye almistim. Gec kalinmadiysa ona benzer bisey verebilir veteriner

izmir_pet

ayrica gormeyen kedilerle, bakimiyla ilgili aklinizda sorular varsa, merak ettiginiz seyler varsa herssyi ozelden sorabilirsiniz. Benim bahsettigim kedim suan 9aylik. Yardimci olabilirim her zaman. Cok gecmis olsun

izmir_pet

Malesef gormeyen kedilerin hisleri normallerinden kat kat kat fazla. Benim kedimi de herkes goruyor sanki az da cok goruyor dedik ama hic gormuyormus malesef gozbebekleri bile yokmus.benimki anne sutu alamadigindan gelisemeyip olmus, sizinkide oyledir bence. Ve muhtemelen son dogan yavrudur. İsik tutun direk olarak gozune flash mesela guclu bi isik yakindan. Tepki vermesse gormuyor demek. Veteriner o sekilde kontrol ediyor. Ve isigi tutmadan once elinizi sessizce saga sola oynatin sallayin ses cikarmadan. Elinizi takip edicek mi?
Ama gormese bile elinizi yere surerseniz onun titresimlerinden takip ediyor, ona aldanmayin sakin

Anonymus552223

Siz basliga kör kedi bakimi yazsaniz daha iyi olurmus bu arada

Tomriskaan

Ipli püskül oyuncağı var. Ses çıkarmayan şeyleri bile buluyor hemen. Zaten o yüzden gördüğünü sanmıştım. Benim sesimi duyunca hemen en yüksek perdeden mırlamaya başlıyor. Kendisi doğuştan görmediği için kimse görmüyor sanıyor evin tam ortasında pusu kuruyor bana :))) saklandığını sanıyor bebeğim ya. Sahiplendirmek için ilan vermiştik ilk başlarda ama kimse istemedi. Isteyenler de kedi köpek çiftliği olanlar. Ciftlestirip yavruları satma amaçlı. Onlara da vermek istemedim çünkü belli olmaz bakacakları. O yüzden kendim bakıcam. Arada bir gözlerini silmek dışında bir sorunu yok zaten. Bi de insanın yüzünü gözünü çok yalıyor herhalde yavru ya ondan

izmir_pet

ayrica 2haftalik aldiysaniz devam sutu veriyorsunuz dimi? Sut tozu yani

izmir_pet

disleri de sut alamadigindan cok yavas gelisicek, ben yasadim biliyorum. Mamayi ezip toz haline gelitirip su katin. Pure kivaminda yesin kuru mamayi bikac ay

Tomriskaan

Hazır yavru maması alıp veriyorduk. Iyice şişmanladı. Şimdi 3 gunde bir anca veriyorum sıvı yemek cunku karnı ağrıyor. Kuru yemi çok sevdi . Onu veriyoruz

izmir_pet

Sonradan gozlerini kaybeden kediler hayata kusuyor ama hic gormediginden aliskinlar, gormeyi bilmiyolar. Kesinlikle gormedigini unutucaksiniz bile:)) o kadar tatli olucakki, tum evi ezberlicekk, ipli bi oyuncak yapin, surtunme sesinden yakalicak oynucak falan, bi top alin kucuk oynar. Bakimi normal kediden farkli dgl:)