Kedimin Kilosu Normal Mi?

PsLuna

Biraz uzun sordum kusura bakmayın kafam çok karıştı. 5 aylık dişi tekir kedim var. Evde doğup büyümüş. 2 ay 10 günlükken sahiplendiğimde kilosu 1800'dü. Şimdi neredeyse 5 aylık ve 2400 gr. Biraz fazla mı kilo alıyor yoksa normal mi? Veterineri normal olduğunu söylüyor. Boyu uzun görünümünde herhangi bir kilo belirtisi sarkma vs yok. Bağışıklık sistemi çok güçlü. Eve geldiğinden beri hiç kusma problemi olmadı. Aşılardan sonra eve geldiğimizde en ufak bir yan etki dahi gözlemlemedim. Şu an bir işte çalışmadığımdan çok kaliteli bir mama alamıyorum malesef. O yüzden aç kalmasın diye endişe ediyorum. Ev yapımı yoğurtla denk gelirse bir kaç parça haşlanmış et ve tavuk veriyorum arada. Haftada 1 kere yaş mama veriyorum onu da 2 ye bölüp 2 ayrı günde veriyorum. Ödül mamalarıyla destekleyip gimcat baby tabs vitamin veriyordum. Şu an onu da kestim. Kuru mamayı azar azar verirsem günlük gr mı 3 bölüp vs. sesi duyup koşup gelip mamasını tekrar bitiriyor. Belli sattlerde yatıp kalkıyor özellikle uyandıktan sonra hemen mama yer. Kab boş olunca mama arıyor ama miyavlayıp istemiyor. Oynuyor uyuyor ben verince yiyor. Ama azar azar yaparsam ben saatleri şaşıyorum dolayısıyla gramları da şaşırıyorum. ÖRneğin yoğurt veriyorum diye kuru mamayı yarı yarıya azaltıyorum bu sefer bir sonraki mama saatine 8-9 saat kala mamasını bitirmiş oluyor ben de aç kalır diye çok evhamlanıyorum. Ders dönemimde eve gelip gidiş saatlerim çok tutarsız hazneli mama kaplarından almayı düşünüyorum. 3 günlük mamasını topluca koyayım aklım evde kalmasın diye.Bir gün 100 gr mama verdim hiçbir ek gıda vermeden ertesi gün aynı saatte kalan mamıyı ölçtüm. Bir günde 70 gr kuru mama yemiş. Deneme amaçlı 3 seferdir 2 günlük mama koyuyorum kabına 2 gün sonra aynı saate maması bitmiş oluyor. Ama bu sefer de sıkıntı şu ki ek besin ya da yaş mama yemiş olsa da o gün yine aynı miktarda kuru mama yiyor. Öylede fazla besin almış oluyor. Kuru mama ek gıda ayarlamsında şirazemiz şaştı biraz. Siz ne önerirsiniz

2 CEVAP

oglusum

benim kedim de dengesiz beslenmis veteriner bu yüzden bağışıklık çökmüş organlar iflas etmiş dedi ama inanmadı m eskiden kediler mama yemiyordu süt yoğurt etli yemek ekmek falan şimdikiler yok bu mama yok o mama içinde herşey var sonra benim kendimde tekirdi garfilfd gibi oldu benim kanımca yesin ama az yesin sizinkide kilo almış yağlı baharatlı tuzlu çok az yada vermeyin ama suyu takip edin benim kedim bu yüzden oldu farkına varamadım yedi yedi şu içmemiş fazla oysaki şu kabı sürekli dolu suyu taze kabı temiz olsun içiçmeye çalışın çok çiş yapsınlar ki zararlı maddeleri atsın ablan olarak şiddetle tavsiye ediyorum hareket ve su önemli keşke bebeğim hayatta olsaydı onadahada özenerek baksaydım diyorum ama gitti dikkat et

PsLuna

Belli bi düzende veriyorum aslınd aher şeyi. Et falan versem de en fazla 3-4 tike didiyorum tadımlık kokusunu alıyor çünkü. Günde 3 4 kere suyunu tazeliyorum ama su içtiğine ben pek şahit olamıyorum. Otamatik sebiller var almak isterim hem oynasın hem içsin ama çok pahalılar şu an benim için alamıyorum malesef. Ama günde 7-8 defa tuvalete çıkıyor. Ek besinleri vermezsem aranmıyor aynı miktarda kuru mama yiyor. Ama kuru mamayı azaltınca aç kalıyor gibi geliyor bana. Anne babası oldukça iri kedilerdi ama bende korktum acıkcası sanırım bi süre gramını azaltıp sadece kuru mamayla devam edeceğim. Yediği miktar sabitlensin.