Herkes Bir Bakabilir Mi, Mama Değişikliği Ve Akıl Danışma

onurtemiz

Merhabalar kedim 16 aylık erkek
ND Düşük tahıllı Kuzulu yiyor iki-üç hafta kadardır. Düşük tahıllı kedinin doğasına aykırı değil ve sağlıklı bir şekilde kilo alsın diye seçmiştim. Mamadan genel olarak memnunum ama protein vb maddeler çok olduğu için acaba kilo almıyorlar mı? Mesela Matisse te protein daha az tahıl vb maddeler öbürüne göre biraz daha fazla, ikisi de aynı şirketten çıkıyorlar ve Acaba Matisse e geçsek tüy dökülür mü sağlığından yana sıkıntı olur mu, dışkısı, tüy kalitesi-parlaklığı......... Ve bunun gibi sorular. Tecrübelerinizi ve bilgilerinizi beklemekteyim

21 CEVAP

onurtemiz

evet kullanıyoruz kullananları da gördük yıllardır şükür bir şey yok, burada uğraşmak derken kimsenin bir rahatsızlığı yok ama sen neden kendi kendine gelin güvey olup boş konuşuyorsun onu merak ediyorum. Seni ilgilendiren durum yok burada bir dahaki sefere yorum yaparken bizim en azından benim için ne kadar önemli olduğuna karar ver.

jingjing

brit care crazyden matisse e geçtim yavru kedi olanı için , bakalım hangisi daha iyi gelicek :)

zuhall

Kedinizi fotograflardan gordugum kadariyla kilosu gayet yerinde ve saglikli gorunuyor.Istahi yerinde ve yeterince mama yiyorsa bence extradan kilo aldirmak icin caba sarfetmeyin cunku zaten zamanla, buyudukce az hareket etmeye baslayacak ve kendiliginden kilo alacaktir. Cok hareketli oldugu bu donemlerde kilo almasi ileride sagligi acisindan iyi olmaz ve sizi ugrastirir cunku hareketsiz bir kediyi zayiflatmak cok zor olacaktir. Kilonun sirin gorunmesi disinda gercekten hicbir yararli tarafi yoktur. Ayrica N&D den matisseye gecmek pek mantikli olmaz. Bi de kilo almanin sadece tahilli olmasiyla alakasi yok yag orani da onemli. Bizim kedi orijen cat&kittenla buyudu tahilsiz ama dobisko bisi oldu. Merak etmeyin yasi ilerledikce kilosu da oturacaktir.

jingjing

bu arada daha ön petrurean go kullanıyordunuz sanırım , kediniz mamayı sevmeme dışında bir sorun gözlemlediniz mi ? bir de hangi serisinden almıştınız?

onurtemiz

Kedim ne yazık ki sevmedi zorla yedi ama paketi bitermeden bıraktık biz. Bir başka kedi sever mi sevmez mi bilemiyorum.
Mamayı yediği süreçte olumsuz sonuö almadım ama etkili olduğunu da görmedim. Hatta belki birazcık yüy dökümğ artmış olabilir
Go’dan balıklı olanı kullandık biz

onurtemiz

@satinalmayin @Vansumuezza Merhaba, teşekkür ederim eleştiri için
Ben sadece Matisse konusunda araştırma yapmak istedim ona geçmedim. ND den Matisse geçmem de büyük bir kayıp yaşar mıyım onu öğrenmek istedim buradakilerden çünkü kötü bir mama değil. Evet çok iyiler arasında da değil elbette.
Biz Matisse geçmedik acaba ND den Matisse geçebilir miyim diye burada araştırma yapmak istedim bunu belirteyim. Uzun süre kullanılan mamaları direk insanlardan dinlemek istedim ve araştırmalarım doğrutulsunda (genel olarak) düşük tahılın zaten doğada olan kedinin bile aldığı yönde. Tahılsız mama biraz satış taktiği. Evde mücver ve köfte yaptığınızı düşünün, tabiki köfte pahalı olacak size çünkü çok daha etli.
Ayrıca kendi fikrim olarak değil de yabancıların bazı videolarını izlemiştim onların da kararları bu yöndedir.

Tombulluk konusuna gelince doğadaki kedilerin geneli tombul değildir (birileri sürekli beslemediği zamanlarda) ben sadece kendim insancıl isteğim üzerine konuştum. Tombul bir kedi çok sevimlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo aldırabilir miyim diye bakınmak istedim kedimin zayıf olduğunu söylemedim. Bu konular da takıntılı değilim aklıma geliyor bakıyorum ve yolumu seçiyorum hepsi bu. Kedime zarar verebilecek bir yolu seçmemeye çalışıyorum onun durumu önemlidir ( herkese göre de öyledir :-)