Kedimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

berennK

6 aylık erkek 3.780 kg ağırlığında bir kedim var. Veterinerimiz yakında ergenliğe gireceğini ve bu hafta içerisinde yaklaşık 5-6 gün sonra kısırlaştırabileceğimizi söyledi. Ama kaynaklarda genellikle kisirlaştırma için 1 yaş civari onerilmiş. Ne yapmam gerek bilemiyorum.

6 CEVAP

kedilik

bize de veterinerimiz 1 yaşından sonra kısırlaştırmamızı söyledi, kızgınlığa girmesi yaklaşık olarak 1 yaşına denk geldi zaten 11 aylık falandı. erkek kediler için kızgınlıktan çıkmasını beklemeye gerek yok demişti veteriner kızgınlık durumu başladıktan yaklaşık 2hafta sonra kısırlaştırdık

minnoskoss_123

Bence uygun ama eğer içiniz rahat etmeyecekse biraz daha beklemenizi öneririm.

Poncik2016

Eğer içiniz rahat etmiyorsa kızgınlık ortaya çıkınca kısırlaştırın. Ben öyle yaptım. Ama gene siz bilirsiniz

Poncik2016

Ortaya çıktıktan sonra yani kedi sakinleşince.

Faytekin

Gelisimini tamamlamasi ve ileride olusabilecek sıkıntılari önlemek için 1 yasini tamamlamasi gerekir erkek kedilerin hatta 15-16 ay falan olursa daha da saglikli ve iyi olur,aksini söyleyen ticaret yapiyordur acik ve net,bence bekleyin daha cok erken

Yani en iyisini gene veteriner söyler ama benim bildiğim eğer belli bir kilonun üstündeyse ve gelişimini büyük bir oranda tamamladıysa yapılabiliyor hani idrar bırakmaya baslamadan yapılırsa onu da alışkanlık edinmiyor kısırlaştırdıktan sonra da