Yeni Sahiplendiğim Kedim Tıslıyor Ve Saklanıyor

cagrii

İyi günler, sokaktan sahiplendiğim 7-8 aylık kedim sürekli saklanıyor, yaklamaşa çalışınca hırlayıp tıslıyor. Sorun bu değil asıl sorun, yemekte yemiyor. Açlıktan ölecek diye korkuyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, saygılarımla...

18 CEVAP

batinaydogan1

Kediniz henüz size ve yeni ortamına alışamamış belli ki. Bu biraz zaman alabilir. Yemek yememesi de kesinlikle bu yüzden. Hem korku hem stres altında olduğu için yemek yemeye gelmiyordur. Sürekli saklandığı yere yada varsa odasına mamasını bırakın sizi görmediği zaman yiyecektir. Size ve yeni ortamına alışması için zaman tanıyın ona :)

basakinanc

Sokakta korkutulmuş ya da şiddet görmüş olabilir. Eve yabancı olduğu için alışamamış olabilir. Size henüz güvenememiş olabilir. Kediler için alışkanlıklarını değiştirmek hiç kolay değildir alışması için ona süre vermelisiniz. Bu süreçte üstelemeden, sıkıştırmadan kendi haline bırakmanızı tavsiye ederim. Ona oyuncaklar ya da yün iple yapacağınız toplar verip oynatabilirsiniz bu size ısınmasını sağlar ve saklanmasının önüne geçer en azından. Mama yememe sebebi eve alışamamasından kaynaklanan stres olabilir ya da mamayı sevmemiştir. Öncelikle kullandığınız mamayı değiştirmeyi deneyin. Haşlanmış tavuk vb. vermeyi deneyin. Muhtemelen sokakta kuru mama değil de ev yemeği tarzı şeyler yemeye alışmıştır. Mamasını haşlanmış tavuk ya da etle ve bir miktar suyuyla karıştırıp verdiğinizde yiyebilir. Aynı şekilde yoğurt da yer diye düşünüyorum. Bir de yaş mama vermeyi denerseniz kesin yiyecektir yaş mamaya hayır diyen kedi var mı bilemiyorum. :)

Anonymus552223

Evet hic ustune gitmeyin, sevmeye calismayin. O kendi once etrafi koklayacak sonra sizi oyle oyle alisacak. Gece yiyordur o siz gormeden. Kediler alismadigi yerlerde gergin oluyorlar genelde

cagrii

Çok teşekkür ederim cevabınız için.

cagrii

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bizim kara kızımız gece, dün yaş mamayı bile yemedi. Saklandığı yerden zaten çıkmıyor sürekli orda bizi yanına kabul etmiyor :) Dün sokaktan alıp veterinere götürdüm ondan sonra böyle oldu. Artık tek çare beklemek anlaşılan.

cagrii

Yemek yemiyor maalesef. Nasıl koyduysam aynısı duruyor. Bekleyip görelim artık umarım alışır :)

Ayse_naz_G

ortama alışamamıştır,saklandığı yerin hemen dibine mama ve su kabı koyun ve odadan çıkın sizi görünce daha çok korkacaktır bide seveceği oyuncağı yanına koyun bazı kediler 1 saatte alışır bazı kediler 1 ayda.son soruma cevap yazarsanız sevinirim :)

Gozdetemizel

Benimki 5 aydir gelene gecene gidene herkese tisliyo :) bu huyundan vazgecmicek sanirim.daha cok yeni ilgilenmeyin.hatta yaniniza gelirse 1-2 oksayin sonra kafanizi cevirip atiyorum tv ye bakmaya devam edin,3. Kere sevmeyin ilgilenmiyo gibi davranin.kendisi gelecek busekilde.daha evi arastiracak taniyacak guvenecek.butun kediler ayni davranisi sergiliyor yeni evlerine gelince.ustune dusmeyjn

cagrii

Dışarda sevdiriyordu kendini eve gelince bi haller oldu :) zaten geri bırakamam ona yüreğim elvermez.

cagrii

3 gündür çok saldırgan ben bi türlü göremiyoruz hep göremeyeceğimiz yerlere saklanıyor. Sokakta daha mı mutluydu huzurunu mu bozduk acaba ?

Gozdetemizel

Bu sogukta mamasiz bunca insafsiz insanin oldugu sokaklarda ustelik ezilme tehlikesiyle mutsuz olacagina yedigi onunde yemedigi arkasinda sicacik bi evde guvende ve mutsuz olsun daha iyi.ki ben mutsuz oldugunu dusunmuyorum.Limonda ilk 1 hafta hep saklandi nerde kuytu kose bulduysa girdi.biz girememesini sagladikca busefer yastiklarin altina girip saklandi.ona biraz zaman ve alan verin.hatta mumkunse yapabiliyosaniz gun icinde evi ona birakin,tanisin koklasin guvenle gezebilecegini gorsun.belki diger kedi kopekler belki de insanlar saldirdi ve korkuyo bilinmez ki..evde ortada kimse yokken daha mutlu daha hakimler ortama.uzulmeyin gececek

calymath

ilk gün stresi dediğimiz olayı yaşıyorsun.
Hele sokakta bulup sahiplendiysen çok normal.
3 gün içinde mama yemeye ve kumu eşelemeye başlar.

-İlgilenme.
-Ona özel oda ayarla ve o odada kalsın.
-İlk hafta sadece mama su ve temizlik için odaya gir.
-Günlük yemesi gereken ölçekten daha fazla mama koyma, bedava mama verme.
-Odaya her girdiğinde elinde mama kabı ya da mama olsun.
-Bir hafta sonra senin sadece mama vermek için odaya girdiğini artık anlar.

Bu bir hafta ile 15 gün süren alışma sürecidir. Bazen bir ayı bulur. Bazen bir kaç gün.
Kediler değişimlere aşırı tepki verir. Evi değişse kıhlar, evin kokusu değişsen telakkuza geçer, eşyalar değişse tedirginleşir, ve ya değişim değişse kedinin tavırları gene değişir. Bu çok doğal

Alan değişikliği en sert tepki ile cevap verdiği değişikliktir.

cagrii

Çok teşekkürler öncelikle kedimiz yemek yiyor artık ve kumunda gideriyor ihtiyaçlarını dediğiniz gibi. Ama hala tıslıyor ben istiyorum ki alayım bağrıma basayım :) daha önce çok köpek besledim annem hala besliyor çocukken sadece 1 kere kedi kediyle köpeği çok karıştırdım sanırım :)

Derya6182

Kedimi sahipleneli 6 ay oldu 4 aylıktı bulduğumda sanırım ev kedisi olmadıkları için kalıcı içgüdüsel bi hırçınlık oluyor.çok seviyoruz ama kendi istemedimten sonra dokunamiyoruz.ellerimi görseniz hep çizik dolu

Derya6182

Kedimi sahipleneli 6 ay oldu 4 aylıktı bulduğumda sanırım ev kedisi olmadıkları için kalıcı içgüdüsel bi hırçınlık oluyor.çok seviyoruz ama kendi istemedimten sonra dokunamiyoruz.ellerimi görseniz hep çizik dolu