10 Kg Mama En İyi Nasıl Saklanir

LenaHanim

Fiyatı daha uyguna geldiği için 10 kg almayı düşünüyorum ama bozulmadan bayatlamadan nasıl saklanabilir?

13 CEVAP

https://urun.***.com/saklama-kaplari/los-canis-mama-saklama-kabi-15-kg-hacimli-P322187832?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAiAwojkBRBbEiwAeRcJZHlVUGrOlNUXRh45jNaNgiBpbZdQYwWxWly3RICvJ-yIifCz7sQL-RoCKEEQAvD_BwE 90 tl 15 kg mamayı rahatlıkla alıyor.

Kediler yeme konusunda titiz hayvanlar.Köpekler gibi değiller. Mama biraz bayatlasın hemen iştahsızlaşıyorlar.. Bu anlattığım işlemlerin dışında güneş görmeyen serin bir yerde dursun mama paketi yeterli. Ben hep büyük boy mama alırım ve bu yöntemle birlikte kedim mamasını aldığım ilk günki gibi bitene kadar aynı iştahla yemeye devam ediyor

Amaç mamayı doldurabileceğimiz bir yerse eğer kendi poşeti en güvenli yer zaten. Burada önemli olan mamanın tazeliğini koruması...

Olur tabi neden olmasın. Dediğim gibi amaç mamanın havayla mümkün olduğunca az temas etmesi uzun süre tazeliğini koruyabilmesi için. Size hangi yöntem daha kolay geliyorsa onu uygulayabilirsiniz

En sağlam saklama şeklidir hemen anlatıyorum;

  • Öncelikle kedinizin 10-15 gün boyunca tüketeceği miktarta mamayı

    (ort. 1-1,5kg) koyabileceğiniz ağzı kapaklı bir saklama kabı edinin. Ben tupper ın bi ürünü var onu kullanıyorum

*Ambalajlamada kullanılan streç filmler var, mutfakta kullandıklarımızın büyük boyu.. Onlardan edinin. 20 lira civarında fiyatı var.

  • Bir tane de vakum makinesi şart tabi. Bunun içinde en ekonomik yol evimizdeki elektrik süpürgeleri:)

  • 10 kg lık paketten saklama kabımıza mamayı koyduktan sonra elektrik süpürgesiyle paketin içindeki havayı vakumluyoruz. (Burada püf nokta mama paketinin ağzını boydan boya ayırmamak gerekiyor. Ağzından mama dökecek kadar açın yeterli.)

  • Daha sonra streç fimle sıkı bir şekilde sarıyoruz mama paketini.

Tabiki yanınıza bir yardımcı şart. Bir kişi tutacak bir kişi saracak:)

Bu şekilde 5 ayda geçse ilk günkü tazeliğini koruyacaktır mamanız ..
Böyle anlatınca çok teferruatlı gelebilir gözünüzde büyütmeyin 5 dk lık iş 2 haftada bir...

minnoskoss_123

Evin içerisinde bir yerde dursun. Biz de köpeklerimizde 10kg’liki alıyoruz bayatlamıyor:D

Mama saklama bodonlari var 50 tl civarı onlardan kullansanız çok daha kolay olur.

LenaHanim

Cevaplar için teşekkür ederim

Anonymus552223

Nd nin kendi poseti fermuarli. Hic hava kacirmiyor sanirim etrafa koku yayilirdi aksi halde. İcindeki havayi bosaltip fermuari cektim baska birsey yapmaya gerek kalmadi. Ayda bir tuppera dolduruyom

yck

@haydangelenadam bu yastık yorgan vakumlamak için kullanılan Vakumlu poşetler var onların minik litrelisinden 4 5 tane alıp onun içinde vakumlasak olurmu

PsLuna

Ben 2 kiloluk mamayı erzak tabına koyuyorum döküp ölçmek koyal oluyor. Daha hiç 10 kilo alamadım. Bi arkadaş kilitli buzdolabı poşetlerine haftalık olacak şekilde bölüp paketlediğini onları da tekrar kilitli saklama kabına(mama saklama kabı değil kilitli plastik kap) koyduğunu onun da etrafını streçle sardığını söylemişti. Bittikçe 1 poşet çıkarıyormuş diğerlerine de hava değmemiş oluyor aslında. Sizce bu yöntem işe yarar mı? Bende böyle yapmayı düşünüyorum maliyeti daha az

guineapigela

SAKLAMA KABI
Bense.trixienin var. 40 litre fln aliabiliyor.
Köpek kuru mama saklama kabi. hava geçirmez kapak contası sayesinde içerisindeki kuru mamanın tazeliğini ve kokusunu muhafaza eder. Kuru mamanın tazeliğini korurken hava ile temasını keserek kuru kalmasını sağlar. İçerisindeki mamanın tazeliğini daha uzun süre koriır. Tekerlekli ise e kolayca yer değiştirilebilliyo

-Asil-

Biz toptan poşet satan yerlerden şeffaf küçük poşetler aldık 15 kg mamayı göz kararı birer kiloluk koyup ağzını bağlıyoruz en son tüm bu poşetleri boşalan mama paketine koyup ağzını koli bantıyla iple sarıp bağlıyoruz günlük kullandığımız bittikçe içinden çıkarıyoruz ve serin yerde duruyor bu paket :)