Yavrum Çokta Sevme, Boğazına Tüy Kaçar.

guineapigela

Gercekten yeter! parazit taşımadığı sürece yanlışlıkla yutulan tüyün insana bir zararı yoktur. Bu yasima kadar cocuklugumdan buyana ben hep hayvanlarla ic ice buyudum. Her sokak kopegini opucuge bogardim.suana kadar bende bisey olmadi. Ama şu insanlar tarafından "ay karacigerine gider, kist olur kist," cumlelerini duymaktan sikildim artik. Oncelikle sziene oyle bisey olursada hastalanacak kisi benim. Size ne oluyor siz beni taniyormusunuzki bana karisiyorsunuz. Icimi doktum rahatladim.... Sorum şu; gercketen tuylerle ilgili bir hastalik yasayip olen tanidigi olan varmi? Merak ettigimden soruyorum. Varsa bilgilendirsin.

11 CEVAP

izmir_pet

3akrabam kedi kopek tuyunden kist olusup ameliyat oldu. Fakat hepsi asisiz kedi kopekler. Asili kedi kopegin tuyu yutulsa bile hicbir zarari yoktur, herkesin ici rahat olsun:)

dilara98

Kedi ve köpeklerin tüyleri ciğerler yapışırsa kist yapar. Bu kistler ameliyat ile alınır veya küçültülür. Eğer kendiniz veya köpeğinizin parazit aşıları var ise bir sorun olmaz.

Bgisan

Bu bi tek hayvan tüyü ile ilişkilendirilmemeli bence. Dayım yıllarca triko atölyesinde çalıştı ve hiç hayvan bakmadı. Emekli olduktan sonra yapılan tetkiklerde ciğerlerinde kist tespit edildi ancak müdahale edilmedi. Meslek hastalığı olarak geçti. Tozdan da oluşabileceği söylendi.

Valla benim umrum değil mıncık mıncık severim kuzumu.

izmir_pet

Dilara98 yanlis soylediniz biraz. Tuy nasil giriyorsa o sekilde cikar. Tuy biryere yapismiyor. Tuye yapisan gozle gorulemeyen parazitler yapisabilir, ve kuluckaya yatabilir. 30-40sene sonra bile ortaya cilabilir bi belli olmaz. Ama altini ciziyorum PARAZİT..! Tuy dgl:) asili kedinin tuyu biyere yapismaz ve biseycik de yapmaz merak etmeyin. Yedigimiz ictigimiz sebze meyvelerden zaten aliyoruz bu parazitleri bol bol:)) asil bunlardan korkalimm

guineapigela

Evt..

Ecerana

Benim merak ettiğim acaba tüy yuttuğumuzda Bi organımıza yapışır mı? Ayrıca sinir olduğum şey insanlar elim de kedi taşıma çantası görsün hiç üşenmeyip gelip benimle tartışmaya giriyorlar iki saat neden kediyi sokağa salmam gerektiğini söylüyorlar Bn de onlar gibi üşenmeyip neden sokağa salmamam gerektiğini anlatıyorum. Sonuç ne mi oluyor o kişi hayvan düşmanlığına devam ediyor Bn de hayvan severliğime. Çünkü algılarını kapatmış bir sürü insan dolu etraf

Ayse_naz_G

Bence de hiçbirşey olmaz biraz karın ağrısı yapar başka birşey olmaz

Ecerana

Dilara98 aşıları yoksa ciğerlere yapışıp kist yapar demişsiniz acaba aşıları var ama ciğerlere yapıştı sonuçta onu da ameliyat ile almak gerekmez mi Bn onu merak ediyorum

guineapigela

Veya bizi tuylerle ilgili bilgilendirebilirsiniz

guineapigela

Maalesefff...

damladamlaxx

ölmedim ama sokak kedisini severken elimi tırmalamıstı eylülün basında enfeksiyon kapmısım 4 antibiyotikle kasımın basında anca atlatabildim:( hala da devam ediyorum sevmeye gördügüm kadarıyla ölünmüyomus