Mesane Kalınlaşması Olan Kedim De Kuru Mamayı Tamamen Kestim

Sedanurdrl

Geçen yıl kedim ve benim için çok zorlu geçti. Gezmedik veteriner kalmadı, kedim de geçmek bilmeyen bir kanlı idrar sorunumuz vardı. ilk teşhis mesane kanseri dendi bir kaç veterinere götürdüm tam kanser denmez mesane kalınlaşması olabilir dediler. 1 ay bir tedavi süreci oldu hiç bir iyileşme göstermedi. Yurt dışında benzer vak'aları çok araştırdım ve anladım ki bizim veterinerlerde iş yok ve asla bir daha güvenmem istisnasız hepsi para peşinde belki aralarında iyi vardır ama hiç rast gelmedim. Tabi ki de her şeyi ücretsiz yapsın demiyorum ama abartmasınlar ama bizimkiler çok güzel abartmayı biliyorlar. Neyse asıl konuya gelmek istiyorum kedime ilk olarak ev yapımı mama vermeye başladım süreç böyle devam etti sonra kedim kuru mamayı istememeye başladı, çok çok az miktarda kuru mama veriyordum, kedimin kanlı idrarı kesilmeye başladı son 3 haftadır kuru mamayı tamamen kestim artık kedim kanlı idrar yapmamaya başladı ve son 2 haftadır kızılcık suyu içirmeye başladım. Günde 12 kere idrara çıkan kedim artık günde 5 kere çıkmaya başladı. Kuru mamanın aslında kediler üzerinde hiçbir iyi yanı olmadığını düşünüyorum sadece birilerin cebine para girsin diye üretilmiş çünkü kuru mama kedileri gerçekten ciddi derecede hasta eden ve tahrip eden bir madde bu yüzden bir daha kedime asla kuru mama yedirmem.
İdrar yollarında sorun yaşayan kedi sahiplerine kızılcık suyunu mutlaka vermelerini tavsiye ediyorum.Benim kedime çok iyi geldi.

26 CEVAP

GULLUKAVAK

Yumurtayı nasıl yediriyorsunuz benim kedim haslanmış yumurta yemedi

Cansumuezza

kediniz ev yapımı mama yumurta vs yediği için çok şanslısınız kuru mamayı bırakmanızda çok iyi olmuş

Kendi hazırladığınız mamanın tarifini paylaşabilir misiniz

Sudeckmkc

Benim erkek kedim de yakın zamanda kısırlaştırıldı ve idrar yollarında sıkıntı yaşaması en büyük korkularımdan. Evde yaptığınız mama tariflerini paylaşır mısınız?

Sedanurdrl

tavuk, taşlık ve tavuk ciğeri bu üçünü karıştırıyorum sonra orta boy buzdolabı poşetine 3 eşit parçaya bölerek top top hazırlayıp derin dondurucuda 1 hafta bekletiyorum. Sabahları 2 öğün olarak haşlayıp üzerine kekik koyarak servis ediyorum arada sebzeli yapıyorum ama bizimkisi sebzeli ve tahıllı yemiyor küçük patisiyle etleri seçip yiyor, özellikle sulu olmasına dikkat ediyorum. Su tüketimi fazla olsun diye. Daha detaylı tarifler internette çok var ama bizimkisi havuç , kabak ve tahıl yemiyor arada sebzeli yapıp veriyorum sindirimi kolay olsun diye , mutlaka üstüne kekik atıyorum. 2 öğün hazırlıyorum 1 topun yarısını sabah diğer yarısını akşam olarak veriyorum. Haftada bir balık veriyorum, arada da et haşlıyorum.

Sselin1

Mamayı haşladığım suyla birlikte blender dan geçiriyorum ben bu şekilde sebzeleri de yiyor kedim. Siz de deneyin isterseniz. Bir sekilde zayiflaması lazım çünkü başka saglık sorunlarina yol acmasin tekrar gecmis olsun.

surpriz

çok geçmiş olsun tecrübelerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim

TATA4242

Öncelikle geçmiş olsun,mama düzenli olarak kullanıldığında ve oran aşılmassa, bunun yanında ıslak mama gibi ek takviyeler verilirse,şu güne kadar bir problemini görmedim.Çiğ et ile beslemek elbette sağlıklı,bu tarz bloglarda var lakin,bizim bunu uygulamamız için,yüksek rakamları göz önüne almamız lazım.Emek sarfetmemiz ve bir o kadar bilgili olmamız lazım.Yani oran bilmemiz lazım,bunun içinde gıda mühendisliğinden tutun da kimyaya kadar hatta dermatolojik uzmanlığa ve diyetisyene kadar bir çok alanda bilgi sahibi bu mesleği icra eden kişilerden yardım almak lazım.Sebebi ise çiğ et yiyen bir hayvanda bir çok parazit ve bakteri baş gösterecektir.Bunun yanında bir çok hastalıkda baş gösterebilir.Eğer çiğ et vs.tek başına sağlıklı olsa doğadaki hayvanlarda bu denli bir yıkım göstermezdi.Hayvanat bahçeleri gibi bir bakıma hapis hayatı yaşatılan hayvanların ömrü doğadakine göre daha uzun,sebebi ise bakımdan kaynaklanıyor.Yani bilgiden kaynaklanıyor.Lafı fazla uzatmiyim,dediğiniz yanlış değil tek başına mama iyi değil,ek takviye ile desteklemek önemli.Bunun yanında kontrolde çok önemli.Çiğ et ile beslenmede bu şartlar sağlanırsa,iyi olabilir,eğer sağlanmaz ise çok daha fazla hastalık ve maddi sıkıntı meydana getirir.
Not:Kedinizde mamayı azaltın 7 kg kedi olmaz,tavsiyem oranı azaltmanız ve miyavlasa dahi aza alıştırmanız.Kuru mama miktarı kedinizin yaşına göre ve kısır olması sebebi göz önüne alınırsa,azaltmanız en doğrusu olur.Çiğ mamada durum aynı şekilde mümkün oldukça,karbonhidratlardan uzak durun.Sizin yaptığınız bir tarif ile yüzde 15_20 karbonhidrat olarak geçmemeniz lazım.Bu miktarı ise mamalarda sadece Orijen,Nd prime,Farmina Cimiao,Acana,Wildfield,İnstinct markaları karşılar.

Ongbetul

Merhabalar yazdığınız tüm sorunlar dişi 1 yaş 3 aylık kedimde var şuanda hastaneden geliyorum profesörler ultrason ile bakıp idrar kesesi tümörü büyük ihtimalle dedi. 1.5 aydır kanlı idrarı var ameliyat sonrası kanser kötü huylu ise (ki büyük ihtimalle) dağılma riski olabilir denildi sizce ne yapmalıyım

Yaş mamayı evde kendiniz nasıl yaptınız ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum ve maddi olarak çok sıkışığım brit denedim olmadı

Gimlihanim

Biz bu çocukları nasıl besleyeceğiz ya? Gerçekten insan kafayı yer. Her gün başka bişey duyuyoruz. Allahım yardımcımız olsun. Yanlış bir şey yaptırmasın.

Size de çok çok geçmiş olsun. Yavrunuzun iyileşmesine çok sevindim. Bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederim 🙏🏻😊