Kedilerde Fip Hastalığı ?

merymklc

arkadaşlar merhaba kedilerde görülen bu ölümcül hastalık nasıl oluyor acaba birşeyden falan mı bulaşıyor nelere dikkat etmeliyiz yardımcı olurmusunuz ?

2 CEVAP

Gamzessven

Corona virüsünün aktifleşmesiyle ortaya çıkıyor. Bu virüs sokak hayvanlarının %80 ninde var diye düşünülüyor. Aktifleşmemesi için bağışıklığı yüksek tutmak, iyi beslemek, hasta olmasını önlemek gerekiyor. Fıp olan kedinin dışkısından , tükürüğünden bulaşabilir başka bir kediye.

Uranus1

Bu hastalığın iki formu vardır ıslak formunda hayvanın yaşama ihtimali çok düşüktür virüs karın boşluğa yerleşip sıvı birikimine neden olur bu bazdn kedileri hamileymiş gibi de gösteriri. Kuru formunda da daha çok sinirsel bir durum var hayvan zayıflar zamanla merkezi beyin faailiyetlerini yerine getiremez felç de gerçekleşebilir