Kedim Mamasını Kusuyor

sydaglsen

Merhaba güvendiğim bir petshoptan açık kısırlaştırılmış kedi maması alıyorum kısırlaştılmadan öncede açık şekilde normal mamasından alıyordum bu mamaya geçtiğimizden beri kendimde kilo kaybı var gibime geliyor ve 1 ayda iki kere mamasını yedikten sonra kustu değiştirmeliyim değil mi?

8 CEVAP

smgbkrccc

Mama değişikliği yaparken pat diye değişiklik yapamazsınız, eskisiyle yenisini karıştırıp bir süre öyle vermelisiniz, eskiyi gün geçtikçe azaltmak şartıyla. Hemen geçiş yaptıysanız midesini bozmuş olabilir. Ben mama değişikliği yaptığımda numune almıştım yiyecek mi derken biraz fazla vermişim hemen akne çıktı mesela, çok çabuk reaksiyon gösteriyorlar. Mamasının aromasını sevmemiş olabilir. Mamanın neyli olduğunu bile bilmiyorsunuz, belki içindeki bir şeye alerjisi olabilir. Nasıl adını bile sormadan mama alıyorsunuz, şaşkınım, ben bütçeme uygun en iyi mamayı bulmak için haftalarca araştırma yaptım, her mamanın içeriğini ezberledim neredeyse kıyaslama yaparken. Neyse. Açık aldıysanız mama bayatlamış veya tarihi geçmiş olabilir. Açık mamalara hiçbir zaman güvenemedim. Öncesinde bir şey yoksa ve mama değişikliğinden sonra bunu yapıyorsa hastalık vs olduğunu düşünmüyorum tamamen mama kaynaklı gibi duruyor. Kapalı mama alın bence, 10 kg aldığınızda çok daha tasarruflu oluyor. 1 kg 1 kg bölerseniz bayatlama riskide olmuyor. Ama açık mamaya asla güvenmeyin, genelde tarihi geçmiş ya da geçmek üzere olan bayat mamaları bölerek satıyorlar, paketlilerden ucuz olmasının sebebi bu.

Gamzessven

Aromasını değiştirdiniz mi? Benimki de balıklı mamayı kusuyor. Aroması ağır gelmiş olabilir.

Cansumuezza

kedinize neyli mama aldınız fikriniz yokmu gerçekten

sydaglsen

Hayır yok gercekten o beğendiği sürece hiç sormadım neyli diye

Gamzessven

Bence açık mamayı bırakın

Sselin1

Kullandiginiz markayi ve cesidi ögrenmenizi tavsiye ederim icerigini de inceleyin cunku bir cok rahatsizligin ve tedavinin mamayla cok ilgisi var

sydaglsen

Cevap verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Evet haklısınız kesinlikle mamanın neyli olduğuna dikkat etmem gerekiyordu. Kedimi kısırlastırdıktan sonra veterinerim hemen k.k mamasına geçmemle alakalı konuştu ama eskisiyle yavaş yavaş karıştırararak VS. Bunun bilgisini almadım sadece İnternetten görmüştüm o da sağlığı için değil de arta kalan ziyan olmasın şeklinde Bi açıklamaydı bende öyle direk k.k mamasına geçtim. Ve bir de benim kullandığım mamayı 2 yıldır kullanan birini tavsiyesiyle aldım şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamamış üstelik kendi veterineri alabileceğini söylemiş. Açık ama gerçekten güvendiğim bir yer bayat mama verecek bir yer değil gayet hayvan dostu Bi PetShop yani kedimin beğenmemesine yada benim hemen değiştirmeme bağlı Bi durum oldu sanırım neyse şu an kapalı mama sipariş ettim onu karıştırıp vericem umarım tekrarlanmaz yoksa bize veteriner yolu görünüyor teşekkür ederim tekrar

sydaglsen

Neyli olduğu hakkında hiç bir bilgim yok aslında kedim az önce sineklerin peşinden koşarken aklıma geldi gördükçe engel oluyorum ama sinekleri yakalayıp yiyor bazen şu sıralar da malum arttılar ondan olabilir mi