Corona Ve Parvo Virüsü

CookieGirl

Merhabalar,
2,5 aylık golden yavrum geldiği zaman ishaldi, hiç bir şey yemiyordu ve halsizdi. Veterinere götürüp viral test yaptırdım, corona virüsü pozitif çıktı 2 gün tedavi gördük (zylex bağışıklık aşısı yapıldı) düzeldi, eve getirdim antibiyotik tablet falan kullanıyorduk, iştahı yerindeydi, dışkısı düzelmişti ve çok hareketliydi. Daha sonra tekrardan halsizleşti ve sürekli köşelerde saklanmaya başladı ve bende midesini yokladığımda inlediğini fark ettim, nefes alış verişi hırıltılıydı tekrardan veterinere götürdüm ve tekrardan viral test yaptırdık. Bu seferde Parvo pozitif çıktı ve veterinerin demesine göre antibiyotiği kesince hemen etkisini göstermiş virüs, yaptığımız bağışıklık aşıları olmasa daha kötü olabilirmiş. Karma aşıları yapılmadı henüz bu olaylardan dolayı, bu yüzden köpeğimin bağışıklık sistemi korunmasız diye düşünüyorum. 3 gün daha veterinerde kalacak, dün ziyarete gittim daha iyi olduğunu fark ettim, inşallah düzelecek fakat maddi olarak gerçekten bu süreç beni çok yordu. Daha önce böyle durum illa ki birilerinin başına gelmiştir, çok üzülmüş durumdayım çünkü veteriner bu durumda yavruların yaşama şansının %50 civarında olduğunu belirtmişti, inşallah en kısa zamanda düzelir de eğitim telaşesine girebiliriz. Okuyanlara ve vakit ayırıp cevap verenlere teşekkür ederim.

5 CEVAP

MissClouseau

Yavruyu yürüyüşe çıkarıyorsanız aşılarını olana kadar çıkarmayın. Aşı yapılan hastalıklar bulaşıcı hastalık malum, ondan başka köpeklerle ya da başka köpeklerin dışkısı vs ile iletişime geçmediğinde bulaşacak bir yer yok. Siz de eve girerken ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın.

Köpek ve kedilerin ilk bir senesi aynı insan bebekleri gibi yorucu, riskli, ve sağlık problemi daha yoğun bir dönem. Bağışıklık sistemleri öyle hasta ola ola güçleniyor ya da maalesef atlatamıyorlar.

Geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur.

CookieGirl

Cevabınız için teşekkür ederim, yavrumu zaten dışarı çıkarmıyorum evde besliyorum. Evde de sağlıksız bir ortamda kalmıyor ama sanırım bana yavruyu hediye eden arkadaşım petshoptan almış ve bana hediye etmiş ben bunu sonradan öğrendim. Petshoptan alınan yavruların çoğunda bu sıkıntı yaşanıyormuş veterinerim dediğine göre.

mmuratyilmazz

Muhtemelen bakılıyordur ama hatirlatayim hastalik atesi ciddi yükseltiyor ve ateş dusuruculer tolfin gibi ciddi rahatlatma sagliyor

CookieGirl

Veterinerimiz gerçekten iş bilen bir insan, hergün ziyaret ediyorum yavrumu ve veterinerimde günlük video ve fotoğraf eksik etmeyip bilgi veriyor sağolsun. Maddiyat dışında bir sıkıntımız yok şu an için daha iyi durumdayız :D

mushroom

merhaba, köpeğiniz parvo virüsü atlatabildi mi