N&D Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kedim için N&D Düşük Tahıllı Morina Balıklı ve Portakallı kedi maması kullanıyoruz ve hafta sonu kedimi kısırlaştırdık, elimde olan mamayı bitirip öyle mama alacağım, önerileriniz nelerdir? Aynı mama ile devam edebilir miyiz yoksa kısırlaştırılmış kediler için olan mamaya mı geçmeliyiz?

13 CEVAP

2.5 yaşımdaki kısır kedime henüz hiç kısır kedi maması vermedim.Bu güne kadar mama kaynaklı hiç sıkıntı yaşamadık ve kilosu da sabit kaldı hep. Düzenli ve ölçülü besleyip kedinizin kilosunu da takip ettiğiniz sürece kullandığınız mamaya devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayse_naz_G

Kısır kedi maması alın kesinlikle.

Ayse_naz_G

Kısır kedi maması alın kesinlikle.

Sselin1

N&d kisir mama ile n&d mamanin Bir farki var evet O da sadece yag orani yani kedi de kilo problemi yoksa kısır mama kullanmanin bir zorunlulugu yok. Acana ve orijeni ornek vermemin sebebi onlarinda yag oraninin n&d ile ayni olmasiydi. Dediginiz gibi yaşlanan kedi hareketsizlesebilir bunun icin simdiden kisir mamasi kullanmak veya light mama sart degil ama. Ayrica eminim siz sadece size yazilan yorumlara cevap veriyorsunuzdur.

Sselin1

Ayni mamayla devam edebilirsiniz ben kısır maması kullanmıyorum kullandiginiz mamanin mineral degerleri kisir kediler icin uygun zaten.

Cansumuezza

hiç bişeyi riske atmaya gerek yok bizde Nd balıklı yiyorduk kısır kedi mamasına geçtik tavuklu narlı çok daha iyi geldi ona. kediler büyüdükçe hareketsizleştikleri için şuan kısır mama yememesinde bir sorun yok gibi görünsede ilerde kilo problemi olabilir. idrar yollarında sorun olabilir yani hiç gerek yok böyle şeylere elinizdeki mama birince kısırlaştırılmışı alın bana kalırsa.

Sselin1

Bu risk alinacak bir durum degil ki kedide kilo artisi gözlemlenirse light mamaya gecilir. Cok karmasik veya anlasilmayacak bir sorun degil. Acana, orijen, naturea gibi kaliteli markalarin kısır kedi mamasi yoktur mesela her kisir kedi kilo alacak diye bir durum yok.

Cansumuezza

Biz şuan nd markasından konuşuyoruz bir farkı olmasa üretmezlerdi herhalde. her kısır kedi kilo alır demedim kediler büyüdükçe hareketsizleştikleri için dedim. he bunları size dememiştim o ayrı @selin

nyssa

aynı soru benim de aklımda,kedim hareketsiz bi iran kedisi,düşük tahıllı ND kullanıyoruz,haftaya kısırlaşacak,,ND nin kısırlı maması tavuklu,,ve tavuklu mama iran kedileri için tavsiye edilmiyor,,ne yapacağımı bilmiyorum

Sselin1

Dediginiz gibi kediniz cinsinden dolayi hareketsiz bir kedi kilo alimi olacaktir düsük yagli bir mama kedinize daha uygun tabi kedinizi en iyisi siz tanirsiniz. Baska markalarin balikli mamalarina bakin bence naturea oneririm size iran kedileri icin uygun bir mama daha uygun olarak matisse bakabilrsiniz

dilekz

Kilosunu takip edebilirsiniz tabi ki ancak böbrek sorunlarını anlayamazsınız karaciğer yağlanmasını anlayamazsınız. Bu ileride problem çıkarabilir ancak çıkarmayabilir de. Bir gün kediniz idrar yapamadığı için ölebilir. Ya da ölene kadar hiç bir hastalığı ortaya çıkmaz. Kiloyu görebilirsiniz ancak bunları gözlemleyemezseniz bir anda olur gibi gelir mamadan olduğu aklınıza gelmez bile. Ben riske atmamanızı tavsiye ederim tabi ki veteriner hekiminizin görüşlerine dayanarak hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

Deden

Kesinlikle kısırlaştılmış mama verin ben veteriner de gördüm kedi niin idrarından kan geliyordu bildiğin kan işiyordu kedi bildiğin ağlıyordu kesinlikle riske atmayın derim

Sselin1

Kisir mamasi kullanmaniz bu soylediginiz hastaliklari engellemiyor arkadaslar bu sorunlari yasayanlarin cogu zaten kisir mamasi kullaniyor. bobrek sorunlarina ve idrar yollari problemlerine ; Yeterli sivi tuketmemek, hareketsizlik, kilo ve mineral degerleri yüksek olan mamalar sebep oluyor. Ama en önemlisi yetersiz sivi alimi. Oyuzden Imkaniniz varsa hergun yas mama veya ev yapimi mama vermeye calisin mama alirken mineral degerleri düşük ve kedinize uygun yag orani olan bir mama secin. ve kedinizi hergun oynatip hareket etmesini saglayin. Umarim kimse boyle bir sorun yasamaz