Tüyden Çıldıracağım Artık

merhaba,
kedim 2-3 aydır akıl almaz şekilde tüy döküyor. daha önce böyle bir sorunum olmamıştı. klavyemde, kıyafetlerimde, halılarda her yerde tüy var. nevresimleri haftada bir değiştiriyorum. her gün ama her gün halı siliyorum, her gün süpürüyorum. ama bitmiyor asla. her gün tarıyorum. ek vitamin kullanıyorum. akıl almaz şekilde tüy döküyor hiç tüy dökmeyen kedi. kullandığınız/işe yarayan önerilere talibim lütfen yoksa çıldıracağım. astımım var ve her an her saniye havada uçuşan kedi tüyleri yanımda

14 CEVAP

Cansumuezza

hangi mamayı kullanıyorsunuz ve kediniz kaç aylık?

smgbkrccc

Şu an mevsim geçişindeyiz. Bütün kediler döküyor. Dökmemesi için kullanıcıların kullandığı macunlar var. Başlıklarda yazarak bulabilirsiniz. Ben evimde de her yer tüy, öpüyorum ağzımda giriyor, yemek yaparken tişört değiştirip ellerimi yıkıyorum çünkü illa ki bir iki tane düşüyor yemeğin içine. Bir ay sonra bu durum geçer diye umuyorum. Birkaç güne bende macunlardan alacağım.

Sudeckmkc

Mevsim geçişlerinde tüm hayvanlarda oluyor bol bol süpürge bol bol tüy toplama rulosu kullanmaktan ve tüyleri bir nebze de olsa az dökülsün diye balık yağı,sarımsaklı maya tableti vermekten başka çare yok

royal canin sterilised, 4 yaşında

pinarcaya

Aniden boyle bisey basladiysa veterinere gosterin.

smgbkrccc

Kedim benimle beraber uyuyor, genelde yastığımın büyük bir bölümünü -ben neredeyse hiç yastık kullanamayacak kadar yayılıyor- ya da yastığımın yanındaki boşluğa yatıyor. Ve yattığı yerler hep tüy. Yarım saat önce farkettim ve tüy toplama rulosuyla temizledim. Merak etmeyin yani herkeste aynı durum var şu an :))

Ahsenbb

Kedi bu tüy döker demek istedim astımım var yazısını okuyana kadar.Çok fazla tüy dökmesi hem sizin sağlığınız açısından hem onun sağlığı açısından tehlikeli.Veterinere baktırsanız mı acaba çok dökmesi normal değil.Mevsim geçişlerinde dökseler de söylediğiniz kadar olmuyor.Maması iyi gelmiyor olabilir, mama cok belirliyor sağlıklı tüyleri.
Bol bol tarayın ve odanıza bu süre zarfında cok sokmayın.
İkinizide sağlık diliyorum.

Neslihan_14

Evet mevsimsel geçislerde biraz daha çoğaliyor dökulmeleri deri ve tüy sağlığı için hap vitaminler var ben optı haır kullaniyorum bi cay kasıği yaş mamaya karistirıp veriyorum dökülme parmakla sayılacak kadar az

Eymentalay

Hiç bir şekilde başa çıkamazsanız traş ettirmeyi bi düşünün hem havalar iyice ısındı onun için de biraz iyi olur. Astımınız varsa diğer çözüm yolları sizi biraz uğraştıracaktır traş ettirdikten sonra daha kaliteli tahılsız bir mama, kaliteli vitamin takviyeleri ve biraz daha iyi tüy bakımıyla önüne geçersiniz ama traş sizi en az 2-3 ay rahatlatacaktır veterinerinizle bi görüşün bence

beautifulcat

Vetoskin vitaminden çok memnun olanlar var, o vitamine bakabilirsiniz. Suzionline'ın kedilerde tüy dökülmesi başlıklı yazısında da çok detaylı bilgiler mevcut

Pruplem

Merhaba biz veteriner tavsiyesi ile vetri science derma hairball kullanıyoruz oldukça etkisi oldu veteriner önerisi her gün ancak biz haftada bir kullanıyoruz sonuçta biraz da tüy dökmesi gerekiyor . Üçgen şeklinde mama gibi kokuyor Zaten bayılarak yediği için problem olmuyor tavsiye ederim

teşekkür ediyorum cevaplarınız için

Shokimurti

Tüylerini traş ettirin rahat edersiniz. Havalar ısındı zaten sorun olmaz. Ben şimdi rahatım hatta kedim de rahat hiç bir sorun olmadı onun için de.

Ilaydaaulus

Mevsim geçişlerinde çoğu kedi döker merak etmeyin