İç Parazit

HuriyeAysu

iç parazitlerine 3 ayda bir hap kullanıyoruz ama bu sefer erken gitmem gerekecek 2.5 ay dolunca gideceğim bir problem olurmu yoksa 3 ay doldurulması zorunlumu

8 CEVAP

Ilaydaaulus

3 ayı doldurmadan yaptırmayın hatta biraz daha geç yaptırabilirsiniz iç parazit hapı zehir gibi birşey sonuçta vücuduna zarar verebilir erken yaptırmak

smgbkrccc

Ama @ilaydaaulus'un dediği gibi zehir. Eğer dışarı çıkan kedi değilse 4-5 ayda bir yaptırmak daha mantıklı geliyor bana da. Dış paraziti de pire kene vs görmeden yaptırmak mantıksız. Gereksiz zehir veriyoruz.

Sselin1

Cansunun dedigi gibi o aşılar 3 ay koruma sağlamıyor zaten. Sık sık yaptirmanin bir faydasi yok bulasacaksa 2-3 ayda bir yaptirinca da bulaşacak. Ve ben o kadar kolay bulasacagina da inanmıyorum iki tane kedim var 2 bucuk yaşındalar eve parazitli kedi geldigi icin yaptirdim ve ayni tuvaleti kullanmışlardi. Yine de kedilerime parazit bulaşmamış. Ayrica 2 yil boyunca yaptirmamıştım parazit aşısını. Yani yok ayakkabidan gelir elimizden bulaşır vs düşük bir ihtimal bence bunun icin kedilerime zehir vermeyi düşünmüyorum. O zehirlerin vucutta biriktigini düşünürsek sık sık yaptrimak yanlis bence özellikle dış parazit aşiri gereksiz oda kana karisiyor diye bilyorum. Yılda 2 kere yaptirmak yeterli bence. Ama bunun yerine doğal yollar da var ic parazit icin onlar da denenebilir

smgbkrccc

Neden 3 ay dolmadan yaptırmayın? Çoğu veteriner 2 ayda bir yaptırıyor. Mesela benim aşı takvimimde 2 ayda bir gözüküyor, birkaç arkadaşımında aynı şekilde, bazılarının ise 3 ayda bir. Bende neden diye araştırmıştım veterinerine göre değişiyor sanırım, araştırdığımda da 2 ya da 3 ayda bir olabileceğini yazıyordu. Bir şey olmaz, gidip yaptırabilirsiniz.

Cansumuezza

evet herkes bir noktada haklı ben emin olmayarak iç parazit aşısının eğer varsa parazitleri öldürüp vücuttan attığını ama üç ay gibi bir süre koruyuculuk sağlamadığını düşünüyorum.

HuriyeAysu

teşekkür ederim arkadaşlar :))

Cansumuezza

bir şey olmaz,tabi siz yine veterinerinize sorun.

CerenAlp

bizim veteriner yazın 2 ayda bir öneriyor 2-3 ay aslında olabilir sorun olmaz dısarı cıkmasa bile biz kendi üstümüzden de bulastırabiliyoruz oyüzden 4-5 ay mantıklı gelmiyor bana bir üst yorum icin söylüyorum herkesin kendi kararı tabi (ayakkabılar ,dısarda sevdigimiz kedi köpeklern tüyleri vs)