Yavru Dostumuz İçin Yaş Mama Sıklığı

Hidatot

Merhabalar. Mamayla ilgili çok fazla başlık açıldı farkındayım ama soracağım sorunun cevabını alabileceğim bir başlık bulamadım bir türlü. Demin bir başlık altında yaş mamanın sanılanın aksine kuru mamadan daha da sağlıklı olduğunu öğrendim. Biz arada kaçamak gibi oluyor diye düşünmüştük aslında yaş mamayı :O O yüzden haftada 1 kere veriyorduk. Acaba daha sık vermeli miyiz? Ya da ne kadar sık verebiliriz? Haftada 1 versek daha mı az sağlıklı olur? (ne çok soru sordum :)) Yavru kediler için yaş mama tavsiyesi de verebilirsiniz. Şu anda elimizde 3 konserve daha ND var ama daha sık vereceksek öğrenci olduğumuz için bütçesel olarak biraz zorlayacak. Teşekkür ediyorum şimdiden.

31 CEVAP

Hidatot

Kısa sürede tüketilmesi mantıklıymıış haklısınız tekrardan teşekkür ediyoruz. Şimdilik Kuzu'muz yaşıtlarına göre minyon olduğu için veterinerimiz önünden hep mama olsun, yemeye teşvik edin dedi. İleride kilosu normalleştiğinde onu da deneyeceğiz mutlaka. Şimdilik iyi geceler diliyorum

PsLuna

Ben sizinle herhangi bir polemiğe girdiğimi hatırlamıyorum. Tartışma ile kavgayı ayırt edebilecek kapasitede biriyim. Yanlış hatırlamıyorsam çiğ beslenmeyle ilgili görüş farklılığımız var. Ben sizin söylemek istediklerinizi gayet iyi anlıyorum yanlışlamıyorum da. Ama siz temiz ete ulaşmak konusunda vurgulanmak istediğim sıkıntıyı anlamadınız. Böyle bi durum için kimseye ne gönül koyarım ne kin tutarım. Bildiğiniz ya da bildiğinizi zannettiniz şeyleri ispatlamaya çalışmazsanız -ki böyle bir ispat öyle olamaz böyle bir tavırla karşılaşmazsınız. Zira başkaları da aynı üslubu kullandıklarında doğru zannettikleri yanlışları karşılarındakine eze eze söylemeye çalışıyor. (Ne yazık ki onların sizin kadar bilgileri yok. Daha kötüsü açıp bi şeyler okumaya niyetleri yok. Birbirilerinin yorumlarından öğrendiklerini 2 gün sonra doğru diye başkasının sorusuna cevap olarak yazıyorlar. Kulaktan kulağa oynar gibi böyle emanet can mı bakılır?)Bu okuyan kişi de olumsuz duygulardan başka bir şey oluşturmaz. Böyle bu durumda kimse içerik fark etmeksizin aa ne niyetli yazmış dur bi dikkatle okuyayım demez kendine. Bende bunu anlatamıyorum bir türlü kimseye. Ben de bundan bıktım. Ki çoğu yerde de susuyorum ilk kez kedi besliyorum uzun vadeli etkileri bilmiyorum çünkü. Aynı şeyleri anlatmayı sevmiyorum. Söyleyecek farklı bi şeyim yoksa yazmıyorum bile. Yorumumu üzerinize alınmanız gereken taraflar var ama başlangıçtaki ifade genel olarak bu forumdaki bireylerin tamamına yönelik bir ifadeydi. Çok değil şöyle bir gün boyunca yazılmış soru ve cevaplara bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi. Yıldım artık hakikaten ya ortada kesin bi yanlış varsa bile düzgünce söylenir. İnsanların bi dayak yemediği kalıyor soru soruyorlar diye. Hele ki bu arkadaşımızın sorusunda öyle dan dun girilecek yanlış da yok. Dolayısıyla bu tavrın sorgulanabilecek bi kısmı da yok. Herkes anlamak istediğini anlıyor. Sizde istediğiniz gibi okuyun anlayın önemli değil.

srplzngl

Yumuşak üslup gerekliliği konusunda söylediklerinize katılıyorum. Ama ben günlük hayatımda da sık sık insanlara aynı konularda bir şeyler anlatmaya çalışmak zorunda kalıyorum. Muhattabım insanlar sırf bir şey öğrenmeye ve kafa yormaya açık olmadıklarından karşı çıkıp üsteledikçe (sizinle yaşadığımız fikir ayrılığını tenzih ederim) benim bardak doluyor. Bu kullandığım üslubun da durup dururken kullanılmasında kesinlikle affedilir bir yan ya da kabul edilebilir bir mazeret görmüyorum. Ki bu yüzden söylediklerimin bu tip insanlara yönelik olduğunu ekledim ki eklemezsem içim kesinlikle rahat etmezdi. Çünkü ben bardak taşana kadar üslubumda nezaket barındırmaya son derece özen gösteririm. Olması gerektiği gibi. Bu yüzden bugüne kadar hep yazdıklarımın saygı çerçevesi içerisinde kalıp kalmadığına dikkat ettim. Bu yazdıklarım istisnai bir durumun eseriydi, tekrar etmek zorunda kalacağımı da düşünmüyorum.

Cansumuezza

okuduğunu önce sen anla çalışıyorSAN yazıyor çalışıyorsun yazmıyor. insanlara ergen diyip kendi kendine atarlanıyorsun komik :D

PsLuna

vay be ne büyük başarı bir harf yakalamışsın bravo büyüyünce şirinleri de görürsün :D alkışlıyorum seni helal süper devam

Cansumuezza

o harf bir kelimenin tüm anlamını değiştiriyor sende büyürsen anlarsın belki.

Gozdetemizel

Gencler sakinnnn :) sahsen ben ustume alinmadim bile.cunki kendi uyguladigim ancak veterinerin birinin asla derken birinin hergun verilmesi gerektigini savundugunu soyledim bidaha okudum ztn uslubumda bi gariplik yokmus.soruyu acan arkadasta gayet kibar karsiliyor yorumlari.kimisi cig besler kimisi kuru.ztn biri illa cig besleyin ya da hayir surekli kuru mama vermek gerekir dese de okumadan arastirmadan adim atmak isteyen atar.bosverin keyfimize bakalim.herkese mutlu sabahlarrrr

Hidatot

Ben farklı fikirleri öğrenmeye her zaman açığım, sorumu da bu yüzden sordum hem. Yoksa daha tecrübeli bir üyeye mesaj atardım. Herkesin özgürce kendi fikrini belirtmesi inanın önemli benim için. Mantık dışı bir yorum gelseydi de yeterli araştırma yapmadan Kuzu'mun sağlığını riske atmazdım. Herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Bir kere daha ortak paydada buluştuğumuzu hatırlayalım lütfen : dostlarımızın mutluluğu ve sağlığı. Herkese çok teşekkürler ve saygılar :)

Cansumuezza

taş gibi kuru mamalar diş sağlığına çok yararlı,yaş mamalar değil. peki :)

srplzngl

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum. Kuru mamaya ek olarak, sırf evde hazırlandı diye çok daha faydalı olarak adlandırdığınız, suda haşlanarak bütün faydasından -özellikle taurininden- edilmiş bir avuç ete ilave olarak eklediğiniz patates havuç ve brokoliyle, ufacık bir takviye eklemesi yapılmadan bir hayvanın besin alımının çoğunu oluşturmasına izin verdiğiniz mamalar da zannettiğiniz kadar faydalı değil. Bir kedi her gün bunu yiyemez. Bu hayvanlar zorunlu etçil, obligate carnivore, carnívoro obligado??? Et yemeleri gerekiyor, kemik yemeleri gerekiyor.
Çaya tereyağı eklemeniz gerekiyosksjs.
Kusura bakmayın, bu kadar yeterli sanırım. Ben gidiyorum.

Hidatot

Gerçekten çok teşekkür ediyorum hepinize güzel önerileriniz ve üslubunuz için. Alınmadım o ne demek, tabiki ilk seferimiz olduğu için bazı şeyleri bilemeyeceğiz. Sora sora, yavaş yavaş öğreniyoruz. Çoklu Gimcat yavru yaş maması sipariş ettim bile zaten bu akşam. Ama evet ekonomik olarak azıcık zorlayacağı için evde yapacağımız tarifler de olacak. En önemlisi Kuzu'muzun sağlığı ve mutluluğu diye düşünüyorum. Diş sağlığı için de fırçalamayı yarın uyanınca ilk iş olarak araştıracağım. Gönül isterdi maddi imkanlar dahilinde daha çok şey yapabilelim ama daha çok ilgiyle telafi etmeye çalışacağız artık ^^

Hidatot

Teşekkür ediyorum, yazın daha da yoğunlaşabileceğim araştırmalara. Şimdi oldukça yoğun bir sınav dönemindeyim gerçekten. Başarılı bir şekilde atlattıktan sonra gerçekten yazın bu işe yoğunlaşacağım.

srplzngl

Ben teşekkür ederim uyarmış oldunuz. Size de iyi geceler.

Cansumuezza

psluna kime diyorsun burda zaten bir ben birde gözde yorum yapmış bu sorunun altındaki birilerine laf atmaya çalışıyorsan isim verirsen iyi olur.

PsLuna

Genel diyorum laf atmaya çalışıyorsun diyorsunuz ya. Okuduğunuzu da anlamıyorsunuz. Birine bi şey söyleyecek olsam doprudan adını yazarım zaten Allahım sabır hakikaten 13 14 yaşındaki ergenlerden farkınız yok takılın kendi çapınızda