Kedim Sarılık Oldu Ne Yapmalıyım?

TheSirius

Arkadaşlar merhabalar.Bugün yüzüm 1 ay öncesi kadar umutsuz ve asık değil çok şükür.1 ay önce kedim bir sarılık geçirdi.Ve o gün dünyam başıma yıkıldı çünkü internette hep ölen kedileri görüyordum ve çok fazla iyileşme vakasına denk gelmemiştim.Aslında 3-5 tane konuya denk gelmiştim ve 1-2 tanesinin kedisinin öldüğünü okudum diğerleride benim gibi yardım arayan nasıl bir hastalık olduğunu soran ne yapılması gerektiğini soran arkadaşlardı.Ve ben o gün kendime bir söz verdim eğer kedim iyileşirse bu hastalığın nasıl bir şey olduğu hakkında detaylı bilgi verecektim ve bir konu açıp insanların faydalanmasını sağlayacaktım.İşte o gün bu gün.

Arkadaşlar merhaba kedim 1 ay önce sarılık geçirdi.Sarılık teşhisi konmadan önce 1 hafta boyunca sürekli yatmaya başladı.Yemek yiyordu ama az.Eskisi kadar canlı değildi.Yatıyordu,grip olmuştur dedim önemsemedim.Çünkü bir kaç kedimde 1 hafta boyunca yatar ve tekrar iyileşirdi hiç sarılık olan olmamıştı.Sonra yemeyi iyice kesti ve sadece su içiyordu.Kusmalar başladı sarı kusuyordu.İdrarı sarıydı.Zehirlendiğinden şüphelendik.Biraz daha bekledik.Artık kedim daha kötüydü.Ağzının içinin sarı olduğunun farkına vardık ve artık veterinerlik durum olduğuna karar verdim.Şimdi bazı arkadaşlar tepki gösterebilir neden o kadar beklediniz diye ama yaşadığım ortam ve ailem hayvana para harcayacak durumda değil.Hem bunun mantıklı olmadığını düşünüyorlar hemde maddi durumumuzdan ötürü sıcak bakmazlar.Bunu sadece köy ortamında yaşayan arkadaşlar bilir.Şehir hayatı süren ve gelir düzeyi belirli bir seviyenin üstünde olanlar anlamayacaktır.Neyse kedimi veterinere götürdük.Sarılık teşhisi kondu.Ve şırınga ile bir ilaç verdi 3 gün kullanın dedi birde iğne vurdu.3 gün sonra gelin dedi.3 gün boyunca o şırıngayı ağızdan içirdik.Son gün içirmedim çünkü şırınganın içindeki ilaç ilk aldığımdaki ilaç ile aynı renkte değildi içirmedim.Bu 3 gün biraz daha iyi geçti.Kedim çok az yemek yedi ve yine bol bol su içmeye devam etti.Dışarıda toprakta yatmaya çalışıyordu

2 CEVAP

TheSirius

Ve hatta toprağı yalıyordu.Yine halsizlik devam etsede çok az az yoğurt yaladı çok az süt içti.3. gün iştah daha da açıldı ciğer biraz.Gözü açılmıştı tabiri caizse.Ama yine halsizdi.3. günün sonunda veterinere gittik.Bir iğne daha yaptı ve kedinin iyiye gittiğini söyledi.Veterinerden geldikten sonra kedim artık daha çok yemeye başladı derken 2-3 hafta geçti ve tamamen iyileşti.
Arkadaşlar kediniz sarılık geçirdiyse telaşlanmayın.Evet zor bir hastalık ama sakın umutsuzluğa kapılmayın.Hele ki benim durumumda olan köyde yaşayan arkadaşlarım bir yolunu bulun ve gidin o veterinere.Ben 100 tl ödedim.Ama eminim anlayışlı olacaktır veteriner.Taksit yaptırın ne yapın kedinizi muayene ettirin aşı vurdurun.Yoksa iyileşebilir mi bilmiyorum.Bir şey yapın götürün.Hastalığı sırasında bol bol dua edin ve ümdinizi kesmeyin.İyileşebilen bir hastalık olduğunu asla unutmayın.Zorla yoğurt veya süt içirmeyi deneyin.(az az) Suyu bırakın içsin bol bol.Kilo verecektir ama iyileşiyor arkadaşlar.Umutsuz olmayın.Ve şunu asla unutmayın bu benim en büyük moral kaynağım oldu:
Mesela siz birisine bir şeyi emanet etseniz onu istediğiniz zaman geri alabilirsiniz değil mi? Ve emanet ettiğiniz kişinin onu alma o benim demeye hakkı yoktur öyle değil mi? Aynen öyleyse bu can dostumuzu bize Allah verdi.O yarattı ve o emanet etti ve istedigi zaman tekrar geri alacak.Bizim olmayan bir varlık,bize emanet edilen bir varlık biz onun üstünde hak idda edemeyiz.Veren o ise alanda o olacaktır.Ve eğer aldı ise ileride bizi tekrar buluşturacaktır.

Selametle ve sağlıcakla kalın arkadaşlar.Ben sözümü tuttum.Ve size bu hastalıgın yenilebilir geçici olduğunu gösterdim.Umudunuzu kesmeyin arkadaşlar ve stres yapmayın.Bu hastalığın geçici olduğunu unutmayın.Basit ve geçici!
Kalın sağlıcakla..

Aşı koruyor arkadaşlar benim ailem de ilk başlarda kedilere para harcamiyordu ama suan hasta bulduğumuz hayvanları götürüyoruz 100 tl borcumuz oluyor 150 tl oluyor bunlar odenmiycek şeyler değil elinize geçtikçe verirsiniz sizde bulduğunuz hasta hayvanları veya kendi dostunuzu mutlaka veterinere götürün para zaten illaki çıkıp gelecektir :)