Kedimin Tüyü Uzamıyor

osmanguner

Arkadaşlar merhaba,
Forumları araştırdım, burada da baktım ancak cevap bulamadım. Hep soru var, sebep var ama sonuç veya öneri yok.

Çinçilla erkek kedim var. 2 yaşında.Ekte tüylü ve şimdiki tüysüz halini ekledim.
Şimdiye kadar 2 kere traş ettirdim, 1. traş olduğunda tüyleri aynı şekilde uzadı. Hiç problem yok. 8 ay geçti aradan, yani
3 Ay önce tekrar traş ettirdim. bu sefer 3 ay geçmesine rağmen tüyleri uzamadı. Psikolojik diyenler var ki bence de öyle. Çok araştırdım kedilerde psikolojik bozukluklarda troid bezi dahi küçülebiliyormuş.

Peki şimdi ne yapacağımla ilgili hiç bir cevap alamadım. Beklemek canımı sıkıyor. Bilgisi olan varsa ya da tecrübe eden lütfen bilgilendirebilir mi?

4 CEVAP

Sudeckmkc

Burada da başka forumlarda da rastlamışsınızdır, deri problemleri ya da tüy yolma gibi ciddi sorunlar olmadıkça kedileri tıraş etmeyi önermiyor kimse. Anestezinin, stresin etkileri bazen çok büyük ve kalıcı olabiliyor. Kedinize genel bir check up yaptırın herhangi bir sorunu varsa testlerde filmlerde çıkar o sorunun çözümüne yönelik hareket edersiniz. Bir sorun çıkmazsa tüy uzamasını destekleyecek besin takviyeleri verirsiniz

osmanguner

Teşekkür ederim cevap için.
Tüylerinin kesilmesi gerekiyordu, normalde ben de taraftarı değilim tıraşın.
Besin takviyesi veriyorum. Bakalım hafta içi veterinere götüreyim.

Cansumuezza

bu kadar uzun tüylü kedilerin tüyünün kesilmesi gerekiyor. önerip önermemeleri pek bişey farkettirmiyor. bizde traş ediyoruz çünkü bunalıyorlar daha yaz gelmeden yerlerde yatmaya başladı bile. siz veterinere bir danışın bakalım ne diyecek

Gozdetemizel

Biz cok sicak bir ulkedeyiz suan termometreler hissedilen 50yi buluyor.martta Turkiyeye geldigimizde veterinerimiz kedilerin kendilerini dilleriyle soguttuklarini (yani surekli dillerinin disarda nefes almaya calistiklarinda endiselenmememiz gerektigini,ve yalayarakta kendilerini temizlemenin yani sira serinlediklerini)soyledi.sicakliga bagli olarakta tuylerinin uzamasini ya da kisa kalmasini saglayabildiklerini belirtti.dedigi gibi de oldu,tuyleri kisacik olan hayvaninbmartta 1 ayda tuyleri uzadi uzadi.bukdr buna mudahale edebilcek kdrsa psikolojik oldugunu dusunuyorum kedinizin tuylerinin uzamayisini.ancak tabi ki kontrol ettirmeniz ve emin olmanizda yarar var,benimki sadece hekimin beyan ettigi bisey sonucta