Kızımı Traş Ettirdim,Bana Küstü :( Ne Yapmaliyim?

gurkanse

4 gün önce scottish fold kizimi trasa goturdum.yaklasik 1 bucuk yasinda.trastan geldigimizden beri daha durgun davraniyor.daha cok uyuyor.Normalde evin koltuklarinin tepesinde depar atarcasina kosardi.yemek yesek yanimizdan ayrilmazdi.İlgi istedimi onumuzde sirt ustu doner ve bize sirin sirin bakardi.kovalamaca oynardik cok severdi.Bunlarin hic birini yapmiyor.Daha durgun davraniyor.uyumak istiyor.genelde bir kosede oylece duruyor.gunlerdir yapmadigimiz maymunluk kalmadi,gostermedigimiz ilgi kalmadi.Kizgin degil,saldirgan degil.yanina yaklasip seversek sevdiriyor kendini trastan sonra o eski neşesi gitti guzelimin.cok pisman oldum.nasil barisabilirim kizimla?

trasa hemen karar vermedim.oncelikle
mamasini degistirdim N&D aldim
suyunu gunde 2 3 kere degistirmeye basladim
gimcatin cesitli kremlerinden aldim
ama gene de inanilmaz tuy dokuyordu.bas edemedim.dedim 1 yasina basti.bir sefer bile olsa tras ettirelim belki daha gur daha guzel cikar tuyleri dedim ama kusmesi daha kotu oldu.Her gordugumde uzuluyorum,icim gidiyor.

23 CEVAP

gurkanse

koyum? anlamadim gulmerve hanim

melek_asbik

benim iki kedim var ben de tıraş ettirmeyi düşünüyorum. acayip bir tüy dökme aşamasındalar. veteriner mevsim geçişi yaza hazırlık tüylerini seyreltiyorlar dedi. sizin yorumu okuyunca bi çekindim tıraştan. bu arada benim kedilerime sürekli kuru mamanın üzerine yaş mama koyarak mama yediriyordum. çünkü sadece kuru mamayı yemiyorlardı. veteriner diş etleri ve bağırsakları için bunun iyi olmadığını söyledi. kuru mamaya onun tavsiyesi ve yol göstermesiyle hiç sorun yaşamadan alıştırdım. yaş mamayı da haftada 1 kez vermemi ve o gün yaş mamadan başka bir şey vermememi söyledi. bağırsaklarını yumuşatır dedi. bizimkiler de alıştı. bütçe olarak da rahatladım. sağlıkları da yerinde. daha nolsun :)
size de önerim buradan da fikir alın tabiki ama veterinerinize durumu anlatmanız o size en sağlıklı ve güvenli yolu gösterir.:)

Bende yeni traş ettim o kadar keyifsiz bir o kadar da isteksiz ki insan üzülmüyor değil.sanki köşe başında beni her görüşünde ana avrat sövüyor gibi bakıyor.

Jean

Kedinizin küstügünden emin misiniz? Traş ederken bayiltiyorlar, her veterinerin farkli bayiltma yontemi var, anestezi ya da gaz ile ya da sadece kas gevsetici, neyse bunlarin dozunun iyi ayarlanmasi cok onemli ve bunlar kullanilmadan once mutlaka kedinin kan degerlerine bakilmali zaten bakmadan dozunu ayarlamak mumkun olmaz. Yani kediniz fazla dozdan dolayi da boyle davraniyor olabilir belki. Tabii gene sizin kediniz kustu diyorsaniz o baska. Ama kusup bir size karsi aldigi tavir farklidir yemek yemeyip icmemesi kendisine gosterdigi bu tavri ise baska bir seydir ve bence bu sondaki kusme ile alakali olamaz.

Lils

Kedi size değil hayata küsmüştür. Sonuçta boşuna anestezi yedi. Kedi bu tabiki tüy dökecek. Size öyle bir şey yapılsa siz mutlu olur muydunuz? Kediler traş edilmez.

gulsump

Kediniz için çok üzüldüm, sizin daha çok üzülmenizi istiyorum, tüy döküyor diye hayvana travma yaşatmışsınız. Kedi bu tüy döker, bunu kabullenmek lazım

gulsump

Kediler tüyleri yokken kendilerini çok kötü hissederler

Jordskott

Soru 2019'da yazılmış cevaplar 2021 :)))