Kedimin Evdeki İlk Günü

Dondurmacik

1 hafta sonra yavru bir kedi sahipleneceğim kedimin evdeki ilk gününde ona nasıl davranmalıyım eve nasıl alışır şimdiden teşekkürler

3 CEVAP

Hidatot

Ayy 2 ay önce biz de çook araştırmıştık bunu ne hızlı geçmiş zaman :O Kuzu'yu eve ilk getirdiğimizde oturma odasına getirdik koyduk taşıma kabını, kapısını açtık. Çıkması için bir baskı uygulamadık. Kapı mamasını rahatça görebileceği bir yerdeydi. 5-10 dakika boyunca çıkmayınca elimize mamayı aldık taşıma kabının önüne yaklaştırdık. Öyle öyle çıktı. Kuzu nun alışma süreci çok sıkıntılı olmadı. Yalnız ilk 2 gün hep kucağımızda ya da taşıma kabının içinde sıcak su dolu şişelerin yanındaydı. Odadan çıktığımızda çok fazla miyavlıyordu. O yüzden Barış ilk gün okula gidemedi mesela :') Sonrasında yalnızlığa da alıştı, evin her yeri onun artık. Ama yine de oturma odasında vakit geçirmeyi seviyor tabiiii. Kucaktan başka yerde uyumasını da uyuduktan sonra battaniyenin üzerine, ya da başka sıcak rahat bir yere bırakarak alıştırdık :) bizimki biraz daha rahat bir süreç olmuş sanki şimdi düşününce

Gamzessven

Alışma sürecinde bir odayı kedinize hazırlayın. Maması suyu ve tuvaleti aynı odanın içinde olsun. Eve getirip kutusunun kapısı açtıktan sonra arkadaşın da dediği gibi çıkarmak için zorlamayın. Bırakın kendi haline illaki çıkacak. Yavaş yavaş odayı koklasın mamayı kumu keşfetsin. Eğer siz odadayken çıkmıyorsa siz de gidin odadan. Kendi haline bırakın. Kutudan çıkıp odada gezinmeye başladıktan bir süre sonra elinizle ödül mamaları ikram edin ve oyuncaklarla oynamaya çalışın,sevin.Eğer istemeyip saklanırsa zorlamayın. Bu şekilde önce tek odaya ve size alışsın daha sonra odanın kapısını açıp gittiğinizde peşinizden gelecektir. 3-5 kişi başında dikilip tutmaya çalışıp bilmediği yerlere zorla götürürseniz alışma sürecini uzatırsınız. Size alışmadan önce ortamda tehlikeli bir şey olmadığına emin olmalı yani önce ortama alışmalı. Size ilerleyen zamanda zaten istemediğiniz kadar çok alışacak :) yani püf nokta zorlamamak,kendi haline bırakmak

z-liyya

Alışması 1-2 gunu alıyor mersk etmeyın ortam rahatsa cok ses yoksa daha cabuk alısır