Kısırlaştırma Sonrası Aşı Yapılır Mı?

Brewsly

Merhaba, erkek kedimi yarın ilk defa gideceğim ama tavsiye edilen bir veterinere kısırlaştırıcam. 250 TL fiyat verdi. Öğrenciyim mama da alıcam yardımcı olur musunuz diyince fiyatlarımız sabit ama aşılarını ücretsiz yapıveririz dedi. Şimdi benim merak ettiğim ameliyat sonrası aşılar kediyi zorlamaz mı? O yüzden ameliyattan 1 hafta sonra isticem aşıları?

11 CEVAP

Gamzessven

Kısırlaştırılırken anestezinin de etkisiyle zaten çöküyorlar. Bir de karma gibi ağır aşılarla hayvanın üstüne gitmeye hiç gerek yok. Ayrıca vücutlarında bir kesi oluyor sonuçta enfeksiyon var. Kısırlaştırıldığı gün bence de aşı olmamalı. Veteriner nasıl böyle bir şey söylemiş anlamadım. Özellikle karma gibi ağır bi aşıdan bahsediyorsak çok saçma

Brewsly

Aynen ben de öyle düşünmüştüm belkide iç dış parazit aşısından bahsetti ama yine de 1 hafta sonra olsun.

Brewsly

Tamam yarın bi götüreyim. Baksın veteriner Mantarsa kısırlaştırmayı daha ileri tarihe atalım. Umarım mantar değildir. İnternette bir türlü iyileşmeyen kedi hikayeleri okudum. Vetler iğneler kremler spreyler bir türlü geçmeyen maddi manevi zorlayan hikayeler zaten kısırlaştırma öncesi de baya bir sorun yaşadık vet vet koştuk maddi manevi yıkıldım. Şuan kısırlaştırma parasını zor çıkardım. Başka bir şey çıkmaz umarım

kaanoclnn

Benim veteriner kısırlaştırmadan 1 hafta önce aşıları yapmıştı. Bu arada kısırlaştırmadan bu kadar korkmayın bence tabii ki hayvandan hayvana değişebilir ama benimki sadece anestezinin etkisi ile 5-6 saat boş boş duvarlara falan baktı sonra geldi kendine hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etti. :D

z-liyya

Aşılarını sonra yapın benı.çm veterıner agır gelır dıye agrı kesıcı bıle yapmadı yinede enfeksıyon kaptı amtıbıyotık yapmadığı ıcın :( umarım sızın veterıner iyidir sorunsuz cıkarsınız yarın kedımı aska veterınere gorurcem erkek oda yarası var bı kac yerınde bakalım ne olucak umsrım iyileşir bu arada kedim Anesteziden baya zor cıktı kedıden kedıye degısıyor galıba

Gozdetemizel

Kisirlastirma sonrasi zaten hayvan antibiyotikten ishal oluyor.ic paraziti de yaparsa perisanlik olur bence.bu donemde cok su kaybediyolar.zaman zaman yerlerinden mama ve su bile kalkmiyolar.biz ozellikle suyu surekli onune getirip icirmisti.asi agir gelebilir zaten hayvan 3-4 gun leyla gibi yatiyo.bilemedim

Ahsenbb

1haftada erken biraz zaman verin kedinize tamamen toplasın.Aşılar bağışıklıklarının en güçlü olduğu zamanda olmalı.Ateşine bakılarak aşıları yapılmalı.Siz bilinçli olursanız veterinerde ona göre davranacaktır.

Brewsly

Herkese çok teşekkürler.İyice toparlasın kerata. Ondan sonra yaptıralım, birde kedimde mantar olmasından şüpheleniyorum bu sabahtan beri onun için yeni konu mu açayım yoksa buradan sorup devam mı edeyim sizce

Ahsenbb

Onuda cevapliyim ben:) Mantarın tedavisi zor değil mantar bağışıklık sistemin düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkar vücudunda mantar enfeksiyonu vardır bunu enfekte eder mesela kızgınlık dönemleri kedilerin bağışıklık sistemini düşürebilir,mantarın geçmesini bekleyip de kısırlaştırabilirsiniz.Mantar aşısına hiç gerek yok ben silver sprayı 15 gün kullanıyorum ve geçiyor veterinerden temin edebilirsiniz.Veterinerin önereceği farklı spreyde işe yarayacaktır.Kedinizi en güçlü olduğu zamanda kısırlaştırırsanız kediniz daha çabuk atlatacaktır çünkü kolay bir süreç değil.Güvendiğiniz bir veterinerle bunu konuşabilirsiniz

Brewsly

Umarım, size de çok geçmiş olsun

Brewsly

Şüphelendiğim yere baktı mantar değil alerjik birşey olabilir dedi. Mantar kaşınmaz diye de ısrar etti valla tartışma kıvamına geldi :) Yakın zamanda kısırlaştırıp 2 hafta sonrasına da iç dış yaptırıcam. Kedimin aşı geçmişini bilmiyorum. 2 ay önce sokaktan sahiplendim ortalama 6 aylıkken yani. Sokak kedisi gibi korkak değildi. Şuan hala yaptığı gibi ellerimi gevelemişdi. Karma aşı yaptırmak istemiyorum testsiz, testlerde benim bütçemi aşıyor şuanlık sadece iç dış parazit takılıcaz