Hamilelikte Kedi Bakımı

Demetcinar

Merhaba, 8 aylık 2 kedim var. 1 aylıkken sokaktan almıştım. Size sorum 2 aylık hamileyim. Çevremdeki baskılara rağmen Asla onlardan vazgeçmeyeceğim. Onlar benim ilk göz agrım. Aşıları tam düzenli yapılıyor. Dışarı çıkarmıyorum. Kumlarını eldivenle temizlemek dışında almam gereken başka bir önlem var mı? Toksoplazmaya karsı aşı falan olmam gerekir mi? Sokaktan aldıgımda cok kötü ishallerdi bilinçsizce davrandım ve altlarını temizledim gerçi 7 aydır hiç bir sorunla karşılaşmadım. Onları öpmemde sıkıntı olur mu? Önerileriniz için teşekkür ederim.

3 CEVAP

Gozdetemizel

Ben de tedavi goruyorum.doktorum asilari tam oldugu surece hicbir sorun olmayacagini zaten kendi kedimden degil daha once sokaktaki kedilerden de toksoplazma almis olabilecegimi,yikanmamis meyve sebzeden daha cok gectigini ve hic endiselenmemem gerektigini soyledi.gerek olmadigini soylemesine ragmen bende eldiven ve maske kullaniyorum cogu zaman,ama bazen unutuyorum.ilaci ignesi yok hamilelikte toksoplazma testi yapiliyor diye soylemisti.oncelikle kendinize yaptirin negatifseniz kedinize yaptirmalisiniz.ikinizde negatif yada ikinizde pozitifseniz,siz pozitif kediniz negatifse sorun yok.ancak siz negatif kedi pozitifse bir sure uzak kalmaniz gerekebilir.doguma kadar mi bilemem ama ztn toksoplazma olmasa da ilk 3 ay hep tehlikeli hamilelikte.oyuzden once siz test yaptirin negatifseniz kediye de yaptirirsiniz.pozitifseniz salin gitsin olan olmus.okdr cok arkadasim var ki evinde 3-5 kediyle hamilelik gecirip sapasaglam doguran.cokta sakinmamak lazim kendimizi.saglikla kucaginiza alip kocaman bi aile olun insallah.sevgiler

Demetcinar

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yarın kontrolüm var test için başvurayım ozaman Ama bir yerde toksoplzma olan kedide halsizlik denge kaybı iştahsızlık gibi belirtiler oldugu yazılmıstı. Benimkiler canavar gibi maşallah. 7 aydır giç bir sıkıntı yaşamadık Tek tereddütüm bunları aldıgımda çok kötü ishallerdi ve yara olmustu popoları o anlık panikle elime bez alıp temizlemiştim. Eger kapmışsamda bağısıklıgım olmustur çokda üstünde durmayım diye düşünüyorum.

Gozdetemizel

Kapmissaniz zaten artik dusunucek bisey yok.ama temizleiklerini yapsaniz bile elinizi mutlaka yikamissinizdir.sonucta yikamadan agza goturmezsiniz ve toksoplazma agiz yoluyla alinan bisey.siz testinizi yaptirin aklinizda kalmasin,sonrasini salin gitsin.sakinilan goze cop batar