Gözü Yaralı Yavru Sokak Kedisi

Senairems

1 yıla yakın bir zamandır apartmanımızın bahçesinde yaşayan yuvası kuru maması temiz suyunu eksik etmediğim ama çok başına buyruk ve hırçın bir kız kedi var. Geçenlerde bu hırçın kızın bebeği oldu. Başka bi yerde doğurmuş bebek büyüyünce bahçeye getirdi hala arada götürüyor hep bahçede olmuyor. Fotoğrafta belli olduğu gibi gözleri çok kötü. Ben annesi olmadığında önce çayla güzelce silip sonra genta damlattım 2 gün arka arkaya. Ama annesi daha sık yanında kalmaya başladı ve bana tıslıyor yavrusuna yanaştığımda. Sorum şu ki böyle damlayla düzelecek gibi mi yoksa cerrahi müdahale gerektiriyor mu emin olamadım. Damlayla düzelmez gibiyse annesi yokken götürsem veterinere getirince bana saldırır mı ya da yavrusuna bi tepki gösterir mi ? Biraz hassas bi durum önerilerinizi bekliyorum.

15 CEVAP

Arthur4

Ben olsam götürürdüm veterinere gelince de etrafa bakıp gizli gizli koyardım yerine biraz kötü olmuş genta iyi gelmemiş galiba

Rana45

Benim kedim gibi olmuş. Gözleri intihaptan çıkmıyordu. Her mama verirken siliyordum annesizdi. Sonra düzeldi. Size tavsiyem birde adaçayı ile silmeniz. Soğuk olması gerekiyor. Veterinerim bana tavsiye vermişti. Geçmiş olsun

Elocann

Başıma böyle bir olay geldi. Önce soğumuş bayat çay ile gözünü güzelce temizleyip, dezenfekte ettim.. Ardından bir kulak pamuğuna eczaneden aldığım "Terramycın göz merhemini" sürüp, kediciğin gözünün içine hafifçe sürdüm.. Terramycın kedi köpek göz enfeksiyonunun en önemli kahramanlarından biridir.. Yine de vet. Hekime gitme imkanın varsa güzel olur elbette.

Elocann

Veteriner dönüşü annesinin yanına
Gelince sana saldırmaz. Ancak onun kokusu değişirse reddetme ihtimali olabilir. Eğer reddederse , annenin başka yavrusu varsa, o yavruların çişlerini yavru kediciğe sürersen sorun ortadan kalkar. Yavrusu yoksa annenin çişini almak gibi bir ihtimalin kalıyor :) Yine de reddetme ihtimali düşük. Ve yavru 45 günlükten büyükse anne sütsüz iyi bir bakımla, laktozu alınmış keçi sütü gibi sütle yaşayabilir

Cansumuezza

çay ile silerek ve damla damlatarak düzelir yeterki düzenli yapabilin

Minnakpatipuki

Merhaba Bende kedimi tamda bu haldeyken bulmuştum sokakta. Hatta iki gözü de bu şekildeydi. Ben her gün ılık çayla sildim ve sabah akşam genta damlattim. Genta damlatmami veteriner söyledi bu arada. 1 haftada fark görülmeye başlandı. Ama eğer damla damlamazsanız gözleri kapanır haberiniz olsun ihmal etmeyin. Bir şekilde yaklaşıp bebeğin gözlerine sabah akşam damlayı damlatin. Damlattiktan sonra da emilmesini bekleyin iyice emistirin gözünü kırpıp dışarı çıkartmasın ilacı

Minnakpatipuki

Ilik cayin tek faydasi gözün etrafındaki sert capaklari yumuşatıp gözün açılmasına yardımcı oluyor. Benim kedimin gözünün içinde beyaz bi bulutlanma gibi birşey de vardı. 1 ay boyunca sabah aksam genta kullandım. 2 kutu bitti anca geçti.

Minnakpatipuki

Tabi veterinerin gorup onun ilac yazmasi daha mantikli. Ben sadece kendi basima geleni yazmak istedim.

Tam1cat

Bir diğer kurtarıcı da fucitalmic marka ilaç. Bir hafta içinde etki gösteriyor. İki markayı kullanıyorum bende kediler için. Gentadan daha etkililer. Gentanın içeriği genellikle yenidoğanlara uygun olduğu için hafif kalıyor sanırım. Bahsedilen iki markadan biri daha çok işinize yarayacaktır. İnşallah hemencecik iyileşir yavrucak

pinarcaya

Ben de yavru kedilerin gozunu gentayla kurtardim. Gunde 2 defa belki az gelebilir. Ben gunde 3 defa damlatiyordum. 1 hafta gibi bir surede tertemiz oldular.

Senairems

Günde 1 defadan fazla damlatacagım ama ah bir görebilsem annesi canı isterse getiriyor yoksa nerdeler bilemiyorum :( bazen tüm akşam bahçede olabiliyor günde 2ye 3 e çıkarsam damlayı kaç saat arayla damlatmalıyım ???

Tam1cat

Günde 2 kere damlatıyorum ben genelde 12 saat arayla

Senairems

Sağ gözü tamamen kapalıydı sol da çapaklıydı ve kısık bakıyodu bu gerçekten iyi hali. Ben de bundan ümitlendim sordum zaten iyiye gitmese ben de dayanamam direkt götürürdüm. Teşekkür ederim cevap icin.

Senairems

Herkese cevaplar icin teşekkürler. Az önce annesi yemeğini yerken kafasını okşarmış gibi yaptım annesi yemeğe kaptırınca da yine çay genta ikilisiyle temizlediö sorun çıkmadı galiba alışıyor yavrusunu sevmeme. Sanırım terramycn daha etkiliymiş yarın temin edip 2-3 gün de onu deneyeceğim geçmezse her şeyi göze alıp veterinere götürürüm artık yeter ki kör olmasın

Senairems

Gözü iyiye gidiyodu ama bu akşam sağdaki gözünün etrafı tamamen çapaklanmıştı göz kapakları birbirine yapışmış çayla silince biraz açıldı ama kapalı yine bu durum beni korkuttu. Hiç kendim açmaya falan da çalışmadım canını yakarım diye. Umarım yakalayıp veterinere götürebilirim :(