Kedim Yemek Yemiyor

15 aylık dişi scottish fold kızım var. 40 günlükken beri benimle. 2 aylıkken tüm aşıları yapıldı (karma, lösemi, kuduz, mantar) ve düzenli şekilde iç dış parazit aşılarını yaptırdım. 2 hafta önce yıllık aşıları zamanı geldi ve karma aşı yaptırdım. O gün çok halsizdi ama aşıya bağladık ama yemesi sorunsuzdu. Aşıdan 3 gün sonra hiçbirşekilde hiçbişey yememeye başladı. Hemen veterinere götürdüm kan testi yapıldı ve bağışıklığı biraz düşük çıktı, ardından corona virüsü testi yapıldı ve pozitif çıktı. Kedim corona taşıyıcısı çıktı. Veteriner kedilerin çoğunda görüldüğünü söyledi ve bağışıklık iğnesi ve antibiyotik tedavisine başladık. Bu süreçte hergün düzenli olarak şırıngayla oralade içirdim. Su içirmeye çalıştım, çok az yaş mama yedirebildim. 1 hafta sonra tedavimiz bitmişti. Ama yemek yemeye başlamadı, sudan nefret ediyor asla içmiyor şırıngayla içiriyorum, yaş mamayı çok az yalıyor, süt salam vs ne versem geri çeviriyor hiçbirşey istemiyor. Önerebiliceğiniz iştah açıcı mama, ilaç var mı? Bu durumla karşı karşıya kaldınız mı hiç?

10 CEVAP

Gamzessven

Bence bağışıklık destekleyicileri hayatınıza sokun. Kızınızın hastalık riski yüksek ve bağışıklık düşükken çok kolay hastalanabilir. Dişlerini kontrol edin genelde böyle durumda apse oluşabiliyor belki dişi ağrıyordur ondan yemiyordur. Bağışıklık güçlendirici olarak en basitinden imuneks alabilirsiniz eczaneden. Kapsül olanları var içindeki tozu yoğurt suyuna karışıtırıp veriyorum. Mama olarak da et oranı yüksek bir mama iştahını açabilir. Şu an ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Nd deneyebilirsiniz. Karma bağışıklığı baya düşürüyor destekleyin kedinizi. Kefir ve zerdeçal karışımının da iyi geldiğini duymuştum. Dediğim kapsül tozunu bu karışıma da katabilirsiniz

Çok teşekkür ederim deneyeceğim herşeyi. Umarım en kısa zamanda toparlar

perşembe günü tekrar kan testi yaptırdım bağışıklığı 7 iken 14 e yükselmiş, veteriner düzeldiğini söyledi. Bağışıklığını yüksek tutmaya çalışıyorum, kuru mama hiç yemiyor, yaş mama ND, proplan, royal canin hepsini denedim çok az yalayıp gidiyor, suyu zorla şırıngayla veriyorum, süt çok severdi laktozsuz alıyorum hiç içmiyor. Yemek yeme alışkanlığı yok oldu sanki.

Gamzessven

Bağışıklık diye hangi değeri söylediler bilmiyorum ama iştahsızlık iyi bir şeyin göstergesi değil. Benim kedimde de karma1. Dozdan 15 gün sonra iştahsızlık ve halsizlik başladı sonra da fip oldu. Sizinki de öyle olacak diye bir şey yok tabiki öyle bir şey söylemiyorum ama zaten sağlıklı bir kediye de bağışıklık desteğinin zararı olmaz. Siz her ihtimale karşı yine de destekleyin derim ben

Tabii ki dediğiniz gibi destekleyeceğim, fip olduğunu nasıl anladınız? Şuanda değerleri yüksek elimde 15 gün öncesinin ve 4 gün öncesinin kan sonuçları var çok daha iyi. Bana sadece corona tasıyıcısı oldugunu fakat fip belirtisi olmadıgı söylendi tabii net bilinemezmiş. Bu yüzden çok korkuyorum.

Acaba iştahsızlıktan dolayı yeme alışkanlığını kaybetmiş olabilir mi? karma aşıdan önce 3.1 kiloydu, aşıdan 1 hafta sonra 2.8 oldu. Tedavi bittiğinde tekrar 3.1 oldu fakat şuanda 3 e düştü.

Gamzessven

Anlaşılmayacak gibi değildi bizimki çok ödemliydi. İştahsız,hareketsiz,sessiz,aşırı tüy dökümü,diş iltihabı vs.
Ama kuru fipi anlamak biraz daha zormuş onu tam bilmiyorum. Korkmayın iyi düşünün iyi olsun ama tedbiri de elden bırakmayın

Gamzessven

Yeme alışkanlığını unutur gibi bir şey sanmıyorum ama kısır değilse kızgınlıktan dolayı iştahı azalmış olabilir belki

Kızgınlıkta değil şuanda. Kızgınlığını ağır yaşamıyor. Kedimde aşırı tüy dökümü var şuanda. Bi kucağımıxa aldığımızda bembeyaz oluyor üstümüz, havada uçuşuyor tüyler.

Gamzessven

Kendinizi korkutmayın ya bu belirtiler çoğu hastalığın ortak belirtisi. Dediğim gibi bağışıklık destekleyicilere başlayın alabilirseniz lactoferon da güzel. Toparlar inşallah