İkinci Kedi

andretti

Merhaba arkadaşlar
5 aylık scottish kedim var. Ona bir british eş edinsek onun için iyi mi olur? Evde tek kalmıyor, eşim evde sürekli ama bir arkadaşa ihtiyacı olur mu acaba? İki kedinin avantajı olur mu birbirlerine ve bize? Tecrübeli ve bilgili olanlardan samimi cevap rica ediyorum

33 CEVAP

Tam1cat

En sadık ırk sarmanlar diyolllağğ valla ben diyenlerin yalancısıyım ama bence de öyle. Oğluşum bensiz uyumaz bile :))

Tam1cat

Aslında pek de güzel bir şey değil. Kısaca özetlemek gerekirse

  1. Sokakta bir sürü yuva bekleyen muhtaç kedi var ki yeni yavrular üretmek yerine onlara yuva olmak için kısırlaştırmalıyız

  2. Doğum yapmak sandığımız kadar güzel bir olay değil. Sokak kedileri ortalama 4 yıl yaşarlar bunun sebebi de gıdasızlık, bakım yetersizliği ve doğum sayılarının fazla olmasıdır. Rahim iltihabı, kanser vb birçok hastalığa davetiğe çıkarır. Sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmaları için kısırlaştırmalıyız.

  3. Doğacak yavru cins olacağı için sahiplenecek kişilerin bu kedileri ne amaçla kullanacağını bilemezsiniz. Ücretsiz sahiplendirecek olmanızı umarak (doğmamış bebeğe don biçiyorum şu an djdjd) verdiğiniz insanlar yavruları üretip satmak için kullanabilir. Hayvan ticaretinin hiçbir türlüsü kabul edilemez. Bir canlı satılamaz. Verdiğiniz kişiler satmasa bile sırf cinsler diye birkaç saat için de yuvalanırlar. Ki bu da sokakta hayata tutunmak için binbir savaş veren canlıların şansını düşürür.

Eş derken onları çiftleltirmeyecejsin değil mi.Kısorlaştırman gerek çünkü her ikisinide

Tam1cat

Bana kalırsa british almayın, zaten bir tane özel cins kediniz var. Sokaktan kurtarıp sıcacık evinizi açacağınız ve bunun karşılığında ona para ödemiş olmanın utancını yaşamayacağınız bir ton yavru var. Üstelik ömür boyu hem size, hem eşinize hem de minik kedinize minnet duyar, ailesi olursunuz. Tam da yavru kedi mevsimi, her yer bıngıl bıngıl yavru dolu :)

Luckysmom

Ağzına sağlık @tam1cat

Bana kalırsa da yuvaya muhtaç bir tekir (yada sarman, tuxedo, bombay kısacası sokakta yaşamaya çalışan kediler) sahiplenebilirsiniz hem çok oyuncu oluyorlar cins kedilere göre :)

Sselin1

Hepsi degil belki ama benim kedim çok sıkılyor sürekli ugrasacak bir sey istiyor oyun oynatmam icin sürekli pesimde miyav miyav :) evde yalniz olan kedi pek bir ugraş bulamiyor yavru kediler icin her sey oyuncak ama yetişkin kedileri her sey heycanlandirmiyor. Bence bir kedi daha sahiplenin ilk baslarda zorlanacaksiniz ama gercekten değiyor alacaginiz kedi cok buyuk olmasin benim kedilerim yavru kedilere daha kolay alisiyor yetişkinlerden korkuyorlar cunku

itzy

Onun diyeceğimi ben diyeyim;
Evet kötü.O yavrular sahiplendiremeyeceksin telef olacak.Kedilerin analık babalık duygusu yok

itzy

Çok iyi anlatmışsınız @Tam1cat

andretti

@tam1cat size ayrıca teşekkür ederim. Bu açıdan hiç bakmamıştım, alırsam kesinlikle kısırlaştırma yapacağım

Gozdetemizel

Bir eve bir kedi yeter’cilerin tersine ben her evde 2.bi kedi olmasi gerektigini dusunenlerdenim.yurda kesin donus yaptigimda mutlaka 2. Yi alicam.cunki suan hem maddi olarak yasadigimiz ulkede veteriner masraflari Turkiyenin 6-7 kati hemde iki kediyle Turkiyeye git gel yapamam tekbasima.ama ikinci kedi olmali misssssss

Gozdetemizel

Limon bence kendi alanini paylasamaz.benle bi derdi yok o babaci biliyosun ben sadece mama kaka temizleme ve pipet kacirdiginda kanepeleri cektirmek icin miyavladigi bir hizmetciyim sadece :) 6aydir hic kucagima alip sevememis oldugum icin beni cok sallayacagini sanmam.simdi 3 ayligina Turkiyeye geldigimde arkamdan kina bile yakabilir cunki ben varken yataga gelmiyo,ben yokken babasiyla koynus koynus yatiyo.muhtemelen yeni geleni duvardan duvara vurur.bakalim yapcaz bi sekil.daha minimum 4sene daha burdayiz.burdan alip getirmem cunki gercekten çipiydi kisirlastirmasiydi tarim bakanligiydi derken perisan oluyosun.malum burda kadinin adi yok kimse suratina bakmiyo.

Deliladilan

bir yerde okumuştum, -kedilerin canı sıkılmaz kendilerine mutlaka bir uğraş buldukları için arkadaşa ihtiyaç duymaz- yazıyordu. benim kedim gündüzleri evde yalnız kaldığı için aldım bir tane yavru ilk 2 gün evi de kendimi de 2 ye böldüm fakat 2 günün sonunda o kadar güzel görüntüler ortaya çıktı ki anlatamam. normalde apartmana girdiğimde miyavlamasını aşağıdan duyabiliyordum fakat bu yavru geldiğinden beri öyle miyavlamalar yok. evde yalnız olduğunda aklım onda kalmıyor ve sürekli oyun oynayıp enerjilerini atıyorlar.

yani bence faydası dokunuyor ama bir mecburiyet değilmiş. siz bilirsiniz :)

Deliladilan

ha şunu da belirteyim; o ilk 2 gün inancımı tamamen yitirmiştim büyük olanı da sahiplendirmeyi düşünüyordum. o derece tersti büyük olan yavruya. yani sabır gerektiren bir süreç hatta 1 haftaya kadar da uzayabiliyormuş. göz önünde bulundurun.

benim 10.günüm hala tıslamalar, pati atmalar mevcut

andretti

Bizimki biraz miskin, yaşlanınca alışması daha zor olacak diye düşünüyorum başka bir kediye. Bilemiyorum ne yapacağımı ooofff :(