Kediye Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Seymanurx

Aşı olmazsa büyük bir tehlike oluşurmu?

10 CEVAP

Sselin1

En azindan iç parazit yaptirmasini söyleyin kedide ic parazit varsa hem besleyen icin hem kedi icin tehlikeli senede 1 veya 2 kere tekrarlamasi yeterli. Piresi yoksa dış parazit zaten gerekli degil. Bunlar dışında geriye bir karma aşı kalıyor Yaptirılmazsa kesin büyük bir tehlike olacak diye birsey yok ama özellikle yavru kedileri hastaliklardan koruyor ve bu hastaliklar tehlikeli. Baska asi yaptirmaniza gerek yok zaten cok fazla bir masraf olmuyor aslinda. Sadece ilk sene karma 3 doz sonra o da senede 1 kere zaten

Tam1cat

Arkadaşlara katılıyorum. Burada bazı aşılara olan karşıtlığımı sık sık dile getirdim. Lösemi, kuduz, dış parazit aşılarının çoğu durumda gerekli olmadığını savundum (paraziti olan kedi için geçerli değil bu söylemim). En azından ilk aşılarını karma, iç-dış parazit ve dilerseniz kuduz yaptırın. Daha sonrasında yılda 2 kere iç paraziti tekrarlayın ve yıllık karmasını yaptırın. Ben bu şekilde bir yol izliyorum. İç dış parazit aşısı desek de sadece bir uygulama, koruyuculuğu yok, o an mevcut olan parazite etki ediyor bu yüzden evde yaşayan ve dış parazit sorunu olmayan, iç parazit belirtisi göstermeyen kediye bu aşıların düzenli tekrarlanması taraftarı değilim. Lösemi zaten herkesi ikiye ayırıyor ben yaptırmadım yaptırmayacağım da. Kuduzu bir kere yaptırdım sonra kim bilir ne zaman yaptırırım artık.

Tam1cat

@tikos eksik bilgi veriyorsunuz. Her çiğ et parazit yapmaz. Güvendiğiniz bir kasaptan alacağınız yada insanlar için satılan etler her türlü testten geçiyor. Güvendiğiniz market ve kasaplardan alacağınız et bir sıkıntı teşkil etmez. Zaten sıkıntı yaratacaksa aynı et sizde de soruna neden olur. Dış parazit aşısına gelirsek sokakta besleme yaptığım halde benim kedilerime bir kez olsun ne pire ne kene bulaştı. Eve girmeden üstümü başımı silkeliyorum. Girer girmez üstümü değiştirip ellerimi yıkıyorum. Kendi öz bakımınıza dikkat edince zaten bulaşmaz. Dışarı ile bir bağlantısı olmayan kediye dış parazit yapmak böcek ilacı yutturmak ile eşdeğer bana göre. Parazit sorunu olmayan kediye dış parazit yapılmasa da olur

Tam1cat

Veterinerler bile bu konuda ikiye ayrılıyor. Bir tanıdığımız evden hiç çıkmamış kedisine (zaten scottish yavru evde doğup büyüyen, ticaret için kullanılan bir yavru) lösemi aşısı yaptırdığında kedinin bağışıklık sistemi çöktü ve kaybetti. Bu aşıyı yaptırıp yaptırmamak konusunda çok kararsızdım ve bir ton araştırma yaptım. Kimisi kedime bişey olmadı derken kimi yan etkilerden şikayet ediyordu. Veterinerler bile kesin bir şey olmaz demiyor bu aşıdan sonra. Karma ve kuduz da bir hastalığa neden olabilir ama lösemi benim çevremdeki kedilerde hep ağır yan etkiler ortaya çıkardı. Bu yüzden yaptırmaya gerek görmüyorum.

limis

Niye aşı olmuyor acaba? Aşı olmazsa yarın öbür gün hastalanırsa atlatamaz. Her sene insanlar keyfinden aşı yaptırmıyor

Seymanurx

Kendi kedimin aşıları yapılıyor zaten bir tanıdığım kedi sahiplenmiş fakat aşılarını yaptırmıyor bizde başkasına vermesini söyledik

Anonymus552223

Belli bir yaşa geldiyse birsey olmaz ama ic parazit haplari var ondan versin. Yukarida arkadasin dedigi gibi sahibine de zararli olabilir. Ucuz bisey zaten. Ama eger kucukse karmalar olmazsa olmaz bence

Tikos

Yani karma asilarin gerekliligini zaten tartismak bile istemem cunku asiri onemliler yani kesinlikle yaptirin ama derseniz dis parazit ic parszit onemlimi falan ama onlarda cok onemli cunku dis parazit kedinizi disardan derisine bulasabilecek parazitlerden korur ic parazit ise sizin kedinizin tuyundeki parazit yuzunden kist falan olmanizdan korur ama yani gozunuz korkmasin cunku ancak kediniz cig et falan yerse parazit bulasir

CatBarney

@Tam1cat lösemi aşısına neden karşısınız ?

Erdinc17

Kedim 5 aylık aşı yaptırılmadı hiç ağzından salya akıyor 1 2 hafta içinde yaptırıcaz acaba kötü birşey olur mu