Kedi Kısırlaştırması Hakkında Bilgi?

Gnyshr

Arkadaşlar evde iki kardeş kedim var tahmini 3 aylıklar biri dişi diğeri erkek dişi olanı kısırlaştırmayı düsünüyorum işlem nedir amelyatsiz kisirlasabilirmi? Kacinci ayinda olmali bilgisi olan yardim edebilirmi igdirda yasiyorum pek bilgili veterinerde yok sanirim

6 CEVAP

evadlkr

genelde ilk kızgınınlığı geçtikten sonra kısırlaştırmayı öneriyorlar ben dişi kedimi kısırlaştırdım kuzenimin erkek kedisini kısırlaştıma ameliyatı ile kısırlaştırdık temiz ve güvenilir bir yerde yaptırırsan hiçbir sorun yaşamazsın korkulacak bir şey yok çok kuvetliler hemen atlatıyorlar ameliyat sonrası yarasını yalamasını engellemelisin ameliyat sonrası bakımı zaten veterinerin anlatıyor kızgınlığını yaşamışsa kısırlaştırabilirsin

Gozdetemizel

Operasyon ayla alakali degil kedinin ne zmn hormonlarinin farkina varip kizginliga girdigi,sonrasinda da bedensel uygunlugu ile alakalidir.5ayda kizginliga giren kedimizin 3kilo olmasini bekledi bizim vet.8.ayda 2900kg da kisirlastirabildik.oncesinde mutlaka kan testlerini yaptirin cunki bazen cikan sonuclar neticesinde (kanda enfeksiyon virus vs) hekimler once sorunu tedavi edip sonra kisirlastiriyor ya da ileri derece bi sorun varsa kisirlastirmayabiliyor.operasyon icin kedinin kizginlikta olmamasi da gerekiyor

Tikos

Yani ameliyatsiz disi kedilerin kisirlastirildigini duymadim hic ama iki yontem var diye biliyorum biri kedinin boyle iki bacaginin arasina gobegine yarik acarak digeri de kedinin yan tarafindan kucuk bir kesikle bu ikincisi daha iyi kedi acisindan yani daha az zor diye biliyorum

Anonymus552223

Veterinere nasil yapacagi hakkinda soru sorun. Bazi veterinerler dikisi cok iyi yapiyor yakalik vs takmiyoruz, kedi yarayi yalasa bile birsey olmuyor. Kilosu yeterli olunca yaptirirsiniz kimisi 6 aylik kizginliga giriyor kimisi 1 yasinda. Ama ikisini de yaptirmaniz gerek. Yoksa erkek kedi heryere işer, surekli miyavlar, kacmaya calisir.

Brewsly

Dişi kediniz ilk kızgınlığını atlatıp kızgınlık döneminden çıkıp en az 2.5 kg ağırlıkta ve herhangi bir rahatsızlığı yoksa petler için olan temiz ve donanımlı bir veterinerde kısırlaştırabilirisiniz

Gozdetemizel

Malesef yalasin bisey olmaz mevzusuna katilmiyorum.yalasin iyilestirir diyen hekimlerde var ancak o yarayi dikissiz oyle ayrilmis halde gorunce yalasin denmesi cok ilginc geliyo.yakalik takilmadi sadece bandaj yapildi 3. Gunde tum dikislerini soktu.tibbi solusyonla yapistirdilar ve 10 gun pansuman bandaj yaptik.dolayisiyla bolge jiletli oldugu ve hava almadigi,ustune bide bandaj banti yapistigi icin kizardi kabuklandi.elastik bir bez(tercihen erkek boxeri cunki ben oyle yaptim)tek pacasini kesip korse seklinde elbise diktim.boynundan gecicek sekilde capraz aski diktim.geri kalan 10 gunu bandajli halde bu sekilde atlattik.elbisenin altindaki bandaja ulasamadigi icin hergun bandaji daha da kuculterek yapistirdik.boylece yara olan yerlerde hava almis oldu.malesef dikislerini soktu diye gittigimizde yakalik alin dediler.ilk 4-5 gun dikisleri ellemezse icerdeki dikisler kaynadigi icin sorun yokmus.bizim basimiza gelende mikrop kapmasin diye 10 gun antibiyotikli merhemle pansuman,bandaj cikinca hergun batikon uyguladik.kediniz bizimki gibi huysuz ve kuduruk degilse kolayca atlatirsiniz.