Vahşi Kirpilere Ense Damlası

aslihan_e

Bahçemize geceleri gelen bir kirpi var. Kış uykusundan uyanıp yine gelmeye başladı. Tavuk yiyor. Yaz gelince sürekli kaşınıyordu. Baktım ki üstünde kocaman keneler var. Hayvanın haline çok üzüldüm. Kaşınması rahatsız olduğunu belli ediyor. Acaba frontline gibi bir ense damlası alıp damlatsam etkili olur mu? Keneler üstünden canlı olarak dökülür mü? Kedilerim sürekli bahçede onlara geçer mi? Kafamda deli sorular. Ne yapmalıyım bilemedim.

8 CEVAP

Arthur4

Allah muhammed peygamber aşkına trde kaç veteriner kirpi muayenesi yapmış sen ne yapıyorsan o da onu yapıcak al birader sen damlayı damlatabiliyosan damlat

Arthur4

Kirpiyi kucaklayıp mi goturcek veterinere

Brewsly

Veterinere götürmeyi düşünmeyin. Kendini savunma amaçlı size büyük zararlar verebilir. Gerçi ensesine damla damlatıcak kadar da kendine yaklaştıracağını sanmıyorum. Veterinere arayıp sorun ensesine damlatılabilir mi ve yaklaşmaktan korkuyorum siz yapabilir misiniz diye

Kedi olsaydı veterinere götürün derdiniz.Aurıca bahçedeki kirpiler ok atmıyor bununda belirteyim

Tam1cat

Kirpi zaten ok atmaz ne bu Tarkan mı arya stark mı dljdkskd bizim de bahçemizde kirpiler vardı fakat hiçbir türlü dokunmaya izin vermiyorlar. Dikenlerini anında çıkarıyorlar. Veterineri bir arayın ama onun da bir şey yapacağını sanmıyorum. Kedi kafesine falan da nasıl koyacaksınız bilmem. Çelik eldiven bulursanız koyarsınız. Sanırım normal belediye veterinerliğini değil onların bir başka kolu ilgileniyor vahşi hayvanlarla. Durumu çok kötüyse en mantıklı yapabileceğiniz şey belediyeyi aramak olacaktır. Kene için gelirler mi bilmem

Eğer imkanınız varsa veterner e götürün.

Veterinere bal gibide götürür.Kedi kafesine koyar olur biter.Eğer olmazsa arar sorar ki bu daha mantıklı.Hayvanın 1 ayağı kırık olsa felç olsa hapla mı tedavi edecek.

Kene için her türlü ilaç iyi gelmeyebilir. Bakımları guinepig ve tavşan gibi kemirgenlerle oldukça benzerdir. Veterinerin tek tek temizlemesi gerekebilir bu yüzden öncelikle veterineri arayıp danışmalısınız. Varsa hayvan hastaneleri ve fakülteler ilk tercihiniz olsun. Veterinerlerden olumsuz yanıt almanız durumunda tarım ve orman bakanlığını arayıp ne yapmanız gerektiğini sorarsınız.