Kedim Zayif

Tikos

Arkadaslar lutfen yardim edin kedim hem kisir olmamasi hemde cok secici olmasindan dolayi bir tik zayif. Sizin denediginiz guzel kilo aldirir saglikli kaliteli bir kuru mama var mi acaba fiyat konusu hic onemli degil yeter ki biraz kilo alabilsin

15 CEVAP

Gamzessven

Protein oranı fazla olan mamanın böbreklere zarar vermesi için kedinin yetişkin-yaşlı ve hantal olması gerekiyor. Daha yavru ve bir avuç kilosu olan kediye zarar falan vermez. Veterineriniz de boş yapmış biraz protein zararlı tahıl faydalıysa ot yedirelim kedilere

GammaLamina

Kediniz eğer petlerinize eklediğiniz kedi ise fotoğraflardan bana zayıf gözükmedi. Fotoğraflar güncel değilse ya da başka bir kedinizden bahsediyorsanız yaşını ve kilosunu yazabilir misiniz? Hatta fotoğraf koymanız da çok iyi olur. Eğer gerçekten çok zayıfsa mama önerisinden önce veteriner hekime uğramanız gerekebilir.

Gamzessven

Evet geçen bir arkadaş da çok zayıf diyordu kedisine ama kedi gayet normaldi. Acaba sizin gözünüze öyle geliyor olabilir mi :) eğer gerçekten zayıfsa da yaş mama oranını arttırabilirsiniz, evde haşladığınız etlerle mama yapabilirsiniz. Balık yağının da iştah açtığını duymuştum onu deneyebilirsiniz. Mama olarak da yüzde yüz et içeren bir mama vardı adını hatırlamıyorum onu deneyebilirsiniz. Protein oranı yüksek mamalar tercih edin. Orijen acana nd de yüksek proteinlilerden.

Happy Tail Instınct Wildfield öneririm. Kullandığınız mamaya ek olarak ciğer yedirirseniz de kilo alabilir.

Anonymus552223

Her mamayi her kedi ayni istahla yemiyor. Siz deneyerek bulacaksiniz illaki cok sevdigi bir mama cikacak. Benim kedim gencken cok seciciydi, proplanla kilo aldi. Fakat ona da zararli diyorlar. Yine de kilo aldirmak icin bir sure kullanilabilir. Kisirlastirma ameliyati icin belli kiloda olmak gerekiyor diye

BalliBadem

Eğer bahsettiğiniz profinizdeki Tika ysa gayet normal 4 kilo kedi için hiç az değil

Tikos

Arkadaslar evet kedimin resimleri guncel suanda ayni kiloda fakat ben oraya bir yanlislik oldu sanirim 4 kilo yazmisim ama 2.6 kilo falan yani zayif birde suana kadar hep nd tahilsiz mama yediriyordum ama cok fazla tahilsiz yedi diye az tahilli nd aldim fakat artik onuda sevmiyor ne yapacagimi sasirdim asirj secici normal et tavuk falan peynir yemiyor hicbirsey sevmiyor malesef sadece tavugu rondodan gecirirsem azicik yiyor ama en onemlisi kuru mama hic sevdigi tam yedigi bir mama bulamadim sadece acananin suan hatirlamiyorum ama bir mamasini sevmisti ama onunda protein orani cok yuksek diye almak istemedim belki ileride bobrek problemleri falan olur diye

Tikos

Birde veterinerimiz nd yi onermedi yani proplan benefit falan onerdi ve ben bu duruma cok sasirdim yani dediki bosuna para vermeyin falan tahilsiz mama almayin dedi bobreklere zararli falan yani bildigim tum seyleri unutturdu bana malesef ama bende proplan falan oyle mamalar almak istemiyorum cunku hem icinde misir var hem pancar var ne ararsan var malesef
Bu konuda bir bilgisi olan varmi yani tahilsiz mama konusunda

MissClouseau

Yemek yiyor da almıyorsa ilk bakılacak problem iç parazit. En son ne zaman iç parazit için damla/hap kullandınız? O kısımda bir problem yoksa bir veteriner kontrolünde fayda var.

Hill's, Royal Canin -- bu ikisi veterinerlerin en çok önerdiği mamalar olarak bana sorarsanız ilk denenebilecek mamalar. Hem kuru hem yaş mama vermenizi tavsiye ederim. Yaş mama olarak da Naturea markanın sade tavuklu üstüne Chicken yazan mamasını öneririm. Benimki de bayılıyor.

Sselin1

N&d kullanip Acananin protein oranini yüksek bulan geniş bir kitle var ama acananin protein orani daha düşük :)) n&d %44, acana %37, n&d düşük tahıllı ise %36 protein oranina sahip. Kedinizin yavru oldugunu da hesaba katarsak acana almaniz en iyisi ya Grasslands (kuzulu)ya da Wild prairie secenegini alin bence baliklisi agir gelebilir. Gimcat ya da schesir yaş mamalarini da tavsiye ederim

Anonymus552223

Nd nin her cesidi tahilsiz degil, tahilli secenekler de var hem de daha ucuz

Tikos

Arkadaslar malesef kedim yavru degil 2 yasinda :) ben 1 yildir hep tahilsiz mama yefirdigim icin biraz tahilli yesin istedim o yuzden suan nd az tahilli mama aldim fakat artik ondanda sıkılmıs yemek istemiyor ic parazit asilarinida her 2.5 ayda bir duzenli olarak yaptiriyorum birde yas mama olarak gimcat in sulu olan serilerini cok seviyor birtek onlari yiyor ama kuru mama problem iste yani yetiskin disi bir kediye gore kilosu az kalmis cok uzuluyorum hic ev yemekleride yemiyor acaba bizim sucumuzmu bilmiyorum ki yani sanki yemek uzaydan gelmis gibi koklayip kaciyor hic yemiyor ama anneside boyle oda cok secici

Tikos

Veterinerimiz de oyle dedibende saskinim yani dediki ilerideki yaslarda surekli boyle tahilsiz yerse bobrek degerleri artar falan dedi bobrekler cok onemli dedi ama onerdigi markalarda ne bileyim yani her turlu seyler var icerisinde

Tikos

Tatile gittigimiz icin bir arkadasimda kaldi bir sure o surede arkadasimin yasli kedisinin hills bobrek mamasini asiri sevmis surekli kacip onu yemek istemis yani tam sevdigi seyi bulduk derken oda bobrek mamasi cikti

Tikos

Sanabelle, naturea da denedim onlarida yemedi simdide instinct diye bir marka buldum yani hosuma gitti icerik falan hemde pancar da yok icerisinde kullananinizvarmi yani sevmeme ihtimalide yuksek ama ne yapalim olmadi ondan alicam