Kedi Mi Yıkamalı Mıyım? Dış Parazite Rağmen Pire Dolu

oguzhan817

Dün sokaktan kedi sahiplendim bir dükkanda duruyordu aslında dış parazit yapıldı 600 gram kedim iç yapılmadı o yüzden ve ona rağmen kedimin tüylerini açtığımda çok fazla pire var siyah siyah çok fazlalar bir diş fırçası ile önce tarasam sonra azıcık ıslatıp bebek şampuanı döküp yıkasam havluya sarıp bekletsem sizce bir sıkıntı olur mu?

10 CEVAP

limis

Pireler suyla ölmez boşuna hayvani hasta edersiniz. Eğer yarın da pire görürseniz danışın veterinere tekrar. Ic parazitini de ihmal etmeyin biraz daha büyünce mutlaka yaptırın

limis

Harekat etmeleri normal hemen ölmüyorlar zaten bi bezin uzerine yatırıp tarayabilirsiniz isterseniz. Hepsi bi şekilde damlaya temas etmiştir evde başka kedi de yoksa ölürler ama risk almaya da gerek yok.

Puccapam

600 gramlık bebegi yıkarsanız uzgunum ama ölebilir pirelerin yumurtadan cıkma döngüsü 3 hafta. 3 hafta sonra tekrar ense damlası yaparsanız daha iyi olur. Ense damlası deriden emiliyor 2-3 gune erişkin pireler dökülür. Göturdugunuz veteriner kliniğini de taktir ettim 900 gramın altında ki kedilere karma, kuduz, lösemi ya da iç parazit uygulaması her zaman tehlikelidir

Sselin1

Ben de annesiz kedileri bir kaseye sicak su koyup dis fircasiyla tariyordum. Hem temizlenir hem üzerindeki yumurtalarida almiş olursunuz. Ama dedigim gibi ilaçlı yere dokunmayin diger yerlere bulaştirirsaniz yalayip zehirlenebilir.

oguzhan817

Çok fazla olduğu için ne yapsam bilemedim peki yıkamasam bile diş fırçası gibi bir şey ile pireleri bir yere döksem nasıl olur? sonuçta ölülerdir diye tahmin ediyorum dış parazitten sonra gerçi bir tane büyük pireyi aldım elime hareket ediyordu ama

Sselin1

Sık disli tarakla tarayabilirsiniz dis fircasi da olur. Ilacli yere dokunmayin ama. Temizleyebiliyorsaniz pireleri temizleyin ben elimle cok pire temizledim.:) Aslinda yikayinca da legende yikarsaniz pireler düşebiliyor. Ama su üşümeyecegi kadar sicak olmali. Başina su dökmeyin Legenden cikardiginiz gibi havluya sarip kurulayin sonra fön makinesiyle de kurutun düşük ayarda calistirin korkmasin. Kaldigi odanin penceresini kapatin. Havalar sicak oldugu icin hasta olacagini sanmiyorum yerde uyumasin ama. yikayinca biraz rahatlar yavru. Parazit damlasini dün kullandiniz sanirim yikamak icin yarini bekleyin.

WhiteyBulger

FRONTLİNE MARKA DAMLAYI ALMANIZI TAVSİYE EDERİM .A AKŞAM DAMLATIN SABAH PİRE KALMAZ

oguzhan817

Yıkamayı rafa kaldırdım fırça ile arada bir ben alırım kalanda dökülsün artık :) veteriner kontrolümüz 6 gün sonra.

Anonymus552223

Yeni damla alacaksaniz da biraz bekleyin, sakin arka arkaya kullanmayin u tarz kimyasallari. Pireler evde yasadigi icin azalarlar hatta bazen kendiliginden bile yok oluyor size bulasmaz zaten onyuzden biraz bekleyin baska bisey yapmadan önce. Cok kucuk kedi cunku biraz kendine gelsin kilo alsin ondan sonra aşilara baslayin

LIGHTNING

Pamuğa biberiye yağı damlatıp 7-8 damla enseden sırtına doğru silebilirsiniz. Kumaş bir tasmaya da damlatıp takabilirsiniz.