Evde yaş mama yapımı

Fablemoon
Fablemoon

4851 Puan

Yazılarda çok gördüm evde yaş mama yapıp haftada 3 kez veriyoruz diye nedir bu evde yaş mama ? Ve nasıl yapılıyor ?


12 CEVAP

Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

112540

Öncelikle evde yaptığımız yaş mamalarda et oranının tahıl ve sebze oranından yüksek olmasına dikkat etmeliyiz. Et olarak tavuk eti, tavuk ciğeri, dana ciğeri, kuzu eti, dana eti, balık etinden bütçemize uygun olanlardan kullanabiliriz. Tahıl olarak çok az olması şartıyla bulgur, pirinç, makarna olabilir ama çok az olmasına çok dikkat etmeliyiz. Sebzelerden ise brokoli, havuç, kabak, patates gibi kedilere bir zararı olmayan sebzelerden kullanabiliriz.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

112540

Malzeme miktarını örneğin 400 gr tavuk eti, 1 patates, 1 havuç, 1 kabak, 1 çay bardağı bulgur olarak ayarlayabiliriz. Hazırlanışına gelecek olursak ben önce tavuk etini haşlıyorum, sonra tavuğu haşladığım suda sebzeleri ve bulguru haşlıyorum (sebzeleri soyup küp küp doğruyorum tabi). Sonra hepsini blendırdan geçiriyorum eğer çok katı olduysa biraz su ekliyorum.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

112540

Eğer tarife biraz daha lezzet katmak istersem yumurta sarısı, ciğer gibi sakatatları da haşlayıp katıyorum. Nisan şeften bugünlük bu kadar yarın aynı saatlerde bizi izlemeyi unutmayın. ;)


Tam1cat
Tam1cat

11782

Ben yarım kilo et (haftalık olarak değiştiriyorum) alıyorum. 1 kabağın 3/4 ünü küp küp doğruyorum. Bir havuç rendeliyorum. 5-6 baş brokoli ekliyorum. Hepsini karıştırıp buzdolabı poşetlerine öğünlük olarak koyuyorum. Her öğünde 2 kedim için 2 poşet mama çıkarıp haşlıyorum. İçine ekstradan haşlanmış yumurta sarısı ve haşladığım etin suyuyla sulandırdığım yoğurttan ekliyorum haftanın bir iki günü. Hepsini karıştırıp üstüne biraz multivitaminli macun sıkıp veriyorum. Pirinç, bulgur falan eklemiyorum. İhtiyaçları olan şeyler zaten bı tarz gıdalar değil et. Havuç falan vitamin bakımından gözlerine vs iyi geldiği için kullanıyorum ama mamanın çoğunluğunu et oluşturuyor bizde. Günde bir öğün bu mamadan veriyorum


Tam1cat
Tam1cat

11782

Bir ayın 4 hafta olduğunu baz alırsak; 1. Hafta bu mamayı tavuk ciğer yürek karışımıyla

 2. Hafta mola veriyorum. O hafta bir gün yoğurdu et suyuyla sulandırıp veriyorum. 2 gün sonra haşlanmış yumurta sarısı ve bu şekilde o haftayı geçiriyoruz.
  3.Hafta tavuk göğsüyle
  4.Hafta dana eti (genelde kıyma kullanıyorum. Yağ ve et ana ihtiyaçları olduğu için yağsız et tercih etmiyorum)
  Balık yapmayı tercih etmiyorum çünkü birincisini kokusuna dayanamıyorum, ikincisi kılçığını temizleyememekten korkuyorum. Ama siz balık da verebilirsiniz


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

112540

Pirinç, bulgur vb vermemin sebebi karbonhidratı çok sevmeleri. Yani sürekli masadan ekmek aşırıyorlar. :) Az kattığım için sıkıntı olmadığını düşünüyorum.


Tam1cat
Tam1cat

11782

Benim oğlum ekmek sevmez ama kızım ekmeği görsün sağ bırakmaz. Yemek, oyuncak, arkadaş her türlü işlevde kullanıyor ekmeği sıpa. Kaç gece ayağımın ucundaki ekmekle uyandım bilemiyorum. Yine de karbonhidrat kediler için pek faydalı olmadığı için ben tercih etmiyorum. Evin içinde istedikleri kadar koşsunlar sokaktaki canlar kadar enerjilerini de atamıyorlar maalesef


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

112540

Biz bir kasabada yaşıyoruz. Araba yok, insan çok az, bizim de zaten epey büyük bir bahçemiz var. Kasabanın merkezine de uzağız. O yüzden kedi kapısı yaptım, dışarı çıkmalarına izin veriyorum. Köpekler ne olacak derseniz bahçenin etrafı çevrili ve bizim kendi köpeğimiz yok. Bol bol koşturup atıyorlar enerjilerini ;) Ama sadece evde yaşayan kediler için obeziteye dikkat etmek lazım.


BalliBadem
BalliBadem

9344

Ben evde tavuk vs yenince kemik harici artıkları ve etini katıyorum belirli sebze meyveler biraz ekmek içi yada pirinç bunları robotta çekiyorum sonra buzluğa atıyorum parçalara ayırıp atmanızı öneririm donukken kesmek çok zor


srplzngl
srplzngl

11242

Bu hayvanlar zaten kuru mamadan yeterli (hatta gereksiz) miktarda karbonhidrat ve sebze aldıkları için ben yalnızca et ve çiğ yumurta kullanılması taraftarıyım, sebze olarak sadece az miktarda balkabağı eklenebilir, o da sindirime yardımcı olması için.
Ayrıca ev yapımı mama günlük besinin büyük bir bölümünü kapsayacaksa supplementler şart oluyor.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

 • 155 Görüntüleme
 • 12 Cevap
 • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 13569 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR