Kedim Kızgınlığa Girdi Ne Yapmalıyım

Kedim bugün kızgınlığa girdi yarın kısırlaştırmayı düşünüyorum cinsiyeti erkek koku izleri bırakıyor sizce yaptığı bu hareketleri tekrarlar mı

17 CEVAP

Gamzessven

Erkek kediler her zaman kızgınlıktadır arkadaşlar. Dişi gibi geçen bir süreç değil. Her daim işemeye devam eder. Eğer yaşı ve kilosu uygunsa kısırlaştırabilirsiniz

Anladım arkadaşın dediğini ben biraz daha masum düşünmüşüm :) Benimkiler dışarı çıkıyorlardı o yüzden 1 yaşına kadar beklemeye cesaret edemedim. Bence sokakta yarı/tam zamanlı yaşayan kediler kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmalı. Ama evden çıkmayan bir kediyse ve zaten kediyi eve almak için zor ikna ettiğiniz bir aileniz yoksa bir yaşına kadar beklemek daha mantıklı. Tabi erken kısırlaştırılan kediler için uriner problemler olabiliyor ama kızılcık suyu içeren ürünler ya da direkt kızılcık suyu ile(ayrıca bol yaş mama)bu sorun ortadan kalkıyor.

BalliBadem

Kızgınlıktayken kısırlaştımamalısınız*

cigdemcnkc

Bence bir an önce kısırlaştırın. Bende bugün kısırlaştırdım 8 aylık erkek Çaklıt. Şuan kucağımda uyuyor narkozun etkisinde hafif sersem

cigdemcnkc

Çaklıtta koluma bacağıma sürtünmek istiyordu koku bırakıyordu. Umarım hiçbiri devam etmez bu sorunun cevabını bende merak ediyorum :) ama sanırım koku durumu tamamen geçiyormuş, çiftleşme isteğide olmuyormuş. Sadece bu sürtünme hareketinin geçmesi zaman alıyormuş eğer alışkanlık haline gelmediyse

Kedinin erkek olduğunu sonradan fark ettim cevabımı düzeltecektim ki arkadaşlar zaten düzeltmiş :). Ben hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırmıştım en iyisi bu bence hiç koku bırakma vb. olmuyor aklınızda bulunsun. :)

Gamzessven

Arkadaşın sürtünmeden kastı çiftleşme pozisyonunu alma :)
hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırma fikri de hiç yatmıyor aklıma. Erkek kedilerin idrar yolu ve böbrek sağlığı için en az 1 yaşına kadar testesteron hormonundan faydalanması gerek. Erken kısırlaştırmak biraz kolaya kaçmak gibi oluyor bence sabredildiği yere kadar sabredilmeli

Gamzessven

Şartlarımız farklıymış siz de haklısınız :)

GammaLamina

Çiftleştirilmeyecek her kedi kızgınlıktan önce, ister evde takılsın ister sokakta, kısırlaştırılır gayet. Hormonlar insanları bile bu kadar etkilerken kedilere bir yaşına kadar hadi bakalım coşun diyemem. Koku bırakmak, çevreyi rahatsız etmek bir yana sürekli hormonları tavan yapmış bir hayvanın kendini tatmin etme becerisinin de olmadığını göz önüne alırsak bu oldukça fena bir durum. Bu söylediklerim elbette 11. ayında kızgınlığa giren bir kedi için kötü bir yol çizmiyor, ama unutmayalım ki 6. ya da 7. ayında kızgınlığa girenlerin sayısı da az değil. Bir kere kızgınlığı tattı diye de ona iyilik falan yapmış olmuyoruz. İdam mahkumunun son isteğini yerine getirme dramasından da çıkmak lazım bence sjsjsjsjjs

Gamzessven

Bahsettiğimiz hormonlar sadece üreme sistemini etkilemiyor yani sadece coşmalarını sağlamıyor. Aslında bunu yazmıştık ama anlaşılmamış. Vücudun diğer sistemleri için de gerekli. Ergenlik döneminde büyümeyi sağlayan da yine bu hormonlar. Erkek kedilerdeki idrar ve böbrek sağlığı için testesteron yine gerekli. Bu yüzden de daha bu hormonlar salgılanmadan yavru bir kediyi kısırlaştırmak yanlış geliyor.

GammaLamina

Bundan bahsetmiyor muyuz aslında? Bu hormonlar tamamen yok edilmiyor. Kızgınlığa girdikten sonra ya da öncesinde kısırlaştırmak vücudun diğer bölümlerini kötü anlamda etkilemiyor. Bu yüzden büyümesini ve diğer fonksiyonları etkileme gibi bir durum söz konusu değil. Amaç fazla salgılanan hormonu dengelemek. Hayatının dört beş aylık bölümünde daha fazla salgılaması daha fazla büyümesini sağlamak yerine daha çok strese girmesini sağlayabilir de. İsterseniz bununla alakalı yabancı makaleler atabilirim size.

Keşke kızgınlıktan çıkmasını bekleseydiniz kızgınlıktayken kısırlaştırılırsa kanama çok olur.

BalliBadem

Kızgınlıktayken kısırlaştırma alırsınız kısırlaşınca koku bırakmaz

Ama kısırlaştırma ameliyatından sonra koku bırakması geçer büyük ihtimalle. Koku bıraktığı yerleri sirkeyle iyice silin.

Ya kedilerimizin ayaklarımıza, eşyalara sürtünmesi tamamen koku amaçlı değil. :) Bazen kaşındıkları için bazen keyfine bazen sevilmek istedikleri için sürtünüyorlar. Yani sürtünme=koku bırakma diyemeyiz. :)