Etrafa İşeme

Eymentalay

Merhaba. Kız arkadaşımın kedisi son günlerde sürekli etrafa işemeye başlamış. Ailesiyle yaşıyor kedi yaklaşık 1 yıldır onlarda, küçükken de bazen böyle etrafa işerdi ama sonra baya bi süre yapmadı tam geçti dedik son 3-4 günde 2 defa kızın anne babasının yatağına 1 defa banyoda bir leğenin içine bugün de salondaki koltuğa işemiş. Bir kaç farklı veterineri aradık ama veterinerlik bir durumu yok dediler. Aile çok dayandı ama şimdi bahçeye salıp bahçede bakacağız diyorlar evlerinin bahçesinden dışarı çıkamayacağını düşünüyorlar. Kedi kısır, dişi ve evde çok iyi bakılıyor herhangi rahatsız olacağı bir durum da sanırım yok. Normalde de çok agresif bir kedi ama son zamanlarda iyice insanların sabrını zorlamaya başladı. Geçen hafta kapıyı açık unutmuşlar temizlik yaparken kedi de bahçeye çıkmış bir kediyle karşılaşıp tıslamış hemen eve almışlar farkedip. Dışarda kaldığı süre bir kaç dakika yani. Ondan sonra böyle yapmaya başlamış. Acaba bu durumu yaşayan, tecrübesi olan birileri var mı. Böyle yapıpta sonradan düzelen bir kediyle karşılaşan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. Kediyi göndermekten yana değiller ama tahammülleri kalmadı çözemiyorlar bahçede bakarız demeye başladı annesi babası

13 CEVAP

Gamzessven

Kediye tısladıktan sonra olduysa kendi yerini ispatlamaya çalışıyor olabilir evde. Kokusunu bırakarak buralar benim mesajı veriyor bence. Kedi otu spreyleri var tuvaletine ondan sıkarsanız dikkatini tekrar kum kabına yönlendirebilirsiniz belki.

Ahsenbb

Farklı bir kediyle karşılaştıktan sonra kediler kendi sınırlarını çizmek isterler evin içi olması gerekmiyor o kedinin kokusunu alması yeterli.Tuvalet kaplarının 1 den 3 çıkılmasını tavsiye ediyorum

Eymentalay

Kedi dışarıdaydı öyle bişey olsa evin her yerine yapmazdı bence. Ev müstakil 3 katlı her yere yapıyor tuvaletini bahçenin olduğu yere değil sadece

Eymentalay

Güncel

mikelucky

Bir başka veterinere gitmenizi öneririm idrar yollarında problem olabilir

bappatan

Bazı dişi kediler böyle. Size bir şey söyleyeyim mi o olay geçmiyor. Yani aman psikolojisi düzelsin aman şöyle aman böyle. Evin erkek sahibini görünce bile önüne işemeye başlayacak. Cins kedi galiba aynısı benim başıma gelmişti. Artık yeri siliyodum arkamı dönüyodum aynı yere (sirkeyle sikmeme rağmen) işiyodu. Koltuklarım halılarım mahvoldu yıkatsan da aynı. O evi beğenmemiştir o. Çözümü yok maalesef herkes şey dedi “yaa ne olcak evlat değil mi, silersin geçer.” Öyle olmuyor işte sidik kokusuyla kimse yaşamak istemez. Hayır kedi sağlığı mühim de insan sağlığı hiçe sayılıyor. Bahçeli bir eve sahiplendirdik biz rahatladık artık bahçeye işiyormuş eve de yapmıyormuş. Kusura bakmayın umut olmadı bu yazdıklarım ama başka kedi sahiplendim şimdi herkes mutlu mesut. Ben 4 veteriner gezmiştim hepsi tahliller bla bla bla çok masraf yaptım işemesine ama tek söylenen “yer belirliyor” neye karşı eşim evden gelince böyle de bir saçmalık evde tek kediydi kısırdı dişiydi british-scottish karmasıydı. Mücadele bazen sonuç vermiyor. Kolay gelsin.

ev kedilerini sokakta bakmaktansa ona guzel sevilecegi sicak bir yuva bulun eve adapte olan kediler disarda yapamazlar. veterineriniz bilgisiz ya da ilgisiz muhakkak. farkli birkaç veterinere daha gotur. idrar yollarında ciddi hastalıklar olabilir. kum kabini sık sık temizleyin gerekirse 2 3 tane daha kum kabi olsun. ya da onu sevecek onun bu problemini çözecek bir insan bulun asla bahçeye bırakmayın en azindan iyi günlerinizin hatrina o kedicige bunu borclusunuz

Eymentalay

@bappatan siz yaşamışsınız anladınız halimizi zaten :) kediyi sahiplendirdik, sahiplendirdiğimiz kişi 2 gün sonra yani dün, gece 11-12 civarı arayıp gelip kedinizi alır mısınız çok miyavlıyor ağlıyor dedi çok önemli işlerim var halletmem gerekiyor yapamıyorum gibisinden konuştu. Kız arkadaşımı aradı bu arada. Gece o saatte Arnavutköy’den Ümraniye’ye gidip kediyi almışlar. Fazla tuvalet kabı da var @Ahsenbb yani kediyi geri aldılar tekrar sahiplendirmekte istemiyorlar kedi acayip bir şekilde onlara alışmış durumda başka yerde kesinlikle yapamıyor bebek gibi ağlıyor çok şaşırdık. Tek isteğimiz şu an işeme sorununu çözmek o mevzu bi şekilde çözülürse kedi zaten ömür boyu aynı evde bakılacak bi problem olmadan

bappatan

Valla en içten dileklerimle bu sorunu çözebilmenizi diliyorum çünkü biz 6 ay kadar uğraştık ve ben artık tahammül edemedim. Kedinin özgürlüğünü kısıtlamama adına bütün evi ona açtık tek bir oda hariç orda da namaz kılıyorduk takdir edersiniz ki. Yeni evli olmam ve eşyalarımın yeni olmadı gözümde yoktu bile çok çaba sarf ettim. Burada kimse sizi anlamıyor malesef sahiplendirmeye kalktığınız anda linç yiyorsunuz. Temkinli olmanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin ve Allah çoook sabır versin inşallah :)

limis

Veterinere götürüp bi baktıysanız daha iyi bence. Telefondan anlayamazlar belki de bi problemi var dikkat çekmek için yapıyor olabilir. Detaylı bi şekilde muayene ettirin bence.

Gamzessven

Linç yemeden linçlenmiş gibi konuşmanız yok mu :) bence hoşlanıyorsunuz siz linçten. Bu tahrik etmenin başka bi açıklaması olamaz

Eymentalay

4 farklı veterinere götürdük hepsi alışkanlık olmuş dedi ya da başka kedi kokusu almıştır falan dedi @limis bizimkiler 1 senedir uğraşıyor ben 2 haftalığına yanımda misafir etmiştim koltuğum dahil evin 6-7 yerine işedi ve koltuktan kokusu aylar sonra anca çıktı. Arkadaşın babası bahçeye gidip gelmesine izin verelim falan diyor ama gönülleri el vermiyor kaçar diye veya biri alır götürür dünyanın binbir türlü hali var :) @bappatan

bappatan

Valla ben linç yedim sanki kedileri kesiyomuş da etlerini fakir fukaraya dağıtıyomuşum gibi bir muamele yapıldı anlamadım ki ilk defa kedi bakacağız kimse burda yardımcı olmuyor merak etmeyin. O kedimizi verdiğimize hiç pişman değilim inanın şimdi sokaktan kurtardığım yavrularım olmazdı belki yanımda. Her şeyde bir hayır var. İnanın kedileri anlamak çok zor evi beğenmeyip insanları beğenmeyip öyle sağa sola işiyorlar. Sokak kedileri candır onlar evin değerini bilirler :) @Gamzessven