Kedimin Yumuşak Dışkı Sorunu

senakharman

Kedim 4,5 aylık dişi bir chincilla. 2,5 aydır benimle ve 2,5 aydır dışkısı normal kedi dışkısından daha yumusak ve açık renkli. Veterinere devamlı gidiyoruz. 2 kere 5 er günlük flagyl tedavisi uyguladık. Flagyl kullandıgımız süreçte kedimin dışkısı düzeliyor fakat bir hafta içinde yeniden eski haline dönüyor. Daha sonra 10 gün flagyl kullandık yine duzeldi fakat yine sonuc aynı. Veterinerimiz ilk defa flagyl ile düzelmeyen bir kedi gördüğünü söylüyor. Mama değişikligi yapmaya karar verdik durumumuz hala aynı. Benzer durum yaşayan varsa önerlerinizi bekliyorum. Kedimin oynamasında yemesinde hicbir problem yok tek sorunumuz bu. Aşılarımız tam.

29 CEVAP

dlwlrma

Affedersiniz ama iki mamada çöp.Mamalar körü.Hele RC çok kötü.Bütçen RC yeterse sana 100 çeşit mama öneirim

senakharman

Kedim için en iyisini yapmaya çalışıyorum kendime harcamayıp ona harcarım. Veterinerimizin önerisiyle bu mamaya gectik. Siz ne önerirsiniz ve neden bu mamalar kötü?

dlwlrma

Bu mamalarda et in e sinin yüzde 1 i yok.Bğtçen ne ?

senakharman

Fiyatı önemli değil önerilerinizi bekliyorum

senakharman

Bir de mamadan ziyade yasadıgımız bu durumla ılgılı bir tecrübeniz var mı?

dlwlrma

Acaba,orijen,nd,matisse,Britcare,sana elle,petcutean,golosi iyi mamalar bğtçeni söyle uygun olanı seç.Fakat ucuzu almaya kalkma.Zorlayabildiğin kadar zorlayarak iyiyi almaya çalış

senakharman

Ucuz alma gibi bir derdim yok. En iyisini yapmaya calısıyorum zaten. Öneriniz için teşekkürler.

GammaLamina

Kedilerimden birinin makatı çıkıntılı olduğundan biraz kabız dışkıda zorlanabiliyor, diğeri de yumuşak dışkılayabiliyor. Haftada bir iki kere mutlaka olduğundan daha yumuşak görüyorum dışkısını. Akşam ya da sonraki gün kendiliğinden toparlıyor. Veterinere danıştım ve muayene etti, buraya bakındım, sürekli gözlemledim, ama bu çocuklar cidden böyle. Her şeyleri normal onun dışında.

senakharman

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Ben de artık kedimin normal dışkısı bu şekildedir belki diye düşünmeye başladım. Her ihtimale karşı mama değişimi sürecimiz bitip biraz gözlemledikten sonra gecmezse dışkı tahlili yaptıracağım. Umarım mamadandır ve düzelir.

kedinin bir maddeye alerjisi olabilir tahıllı mama kullaniyorsanız alerji yapabilir ama veteriner bence yeterli duzeyde değil farklı bir veterinere gerekirse 3 4 farklı veterinere götürün ve sık sık su içeriği yüksek mamalar verin ki susuz kalmasın kedicik

senakharman

Cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkürler. Dediğiniz gibi mama kaynaklı olup olmadığından emin olabilmem adına öncelikle parazitik bir durum olmadıgına emin olmam gerekiyor. Bu nedenle en acilinden bir dışkı tahlili yaptıracağım. Sonrasında sonuca göre hem gıda hem de eğer parazitik bir durum varsa onun ilaç tedavisini uygulayacağız. Aslında asıl anlam veremediğim durum flagyl ile düzelen bu durumun hemen ardından neden tekrarladığı? Aklıma gelen tek sey mama kaynaklı. Çünkü temizliğe cok dikkat eden biriyimdir. Her gün mama su kaplarını yıkar gunde birkac kez suyunu tazelerim. Dışkıladktan sonra dışkısını mutlaka hemen alırım patilerini bile silerim. Uzun tüylü olmasından dolayı bu cıvık dışkı sorunu beni cok etkiliyor. Kum sesine uykumdan uyanır durumdayım. Tüylerine yapısıp oradan da eve her yere sürülüyor çünkü :(

senakharman

genelde günde 3 kez büyük tuvaletini yapıyor. Royal canin den spectrum diye bir mamaya gecis sürecindeyiz su anda 7 günde ilk mamayı azaltıp dıgerını cogaltarak gecis yapacagm. Bugun 4. Günü. Ve gozlemledigim kadarıyla son iki gündür günde 3 kez dışkılıor ve sadece 1 inde bulasıyor. Artık buna sevinir oldum. Acaba mamanın içeriğindeki bir seyler mi dokunuyor. Ya o kadar korkuyorum ki cok kötü bir sey varsa diye. Bir de ilk kedimi fipten dolayı kaybettim daha çok küçükken o bende büyük bir travma oldu. Su anda her şeye malesef cok karamsar bakıyorum. Kedim de daha küçük fazla tecrübem yok ancak okuyarak sorarak kendimi gelıstırmeye calısıyorum

dlwlrma

aSLINDA EN İYİSİ ÇİĞ BESLENME

Tam1cat

Ay abla valla bir ton kum sipariş ettim artık hangisi olursa, senin dediğinden de isteyeceğim. Daha önce kediden hoşlanmayan arkadaşlarım eve gelince eee bu ev hiç kokmuyor derlerdi. Mamayı bir değiştirdim, kokudan durulmaz oldu. Hayır ev koksa ona da razıyım, burun alışıyor. Bütün kat kokuyor abla ya. 20 kiloluk mamanın yarısından fazlası duruyor, camdan aşağı dökesim geliyor :) pişman oldum aldığıma yok macunu, yok takviyesi, yok kumu hepsini toplayıp o mamaya verdiğim paranın üstüne koysam en baba mamayı alırdım