Ev Değişikliği

eylemcaliskan

İyi geceler arkadaşlar. Uzun bir süredir kiradaydım, şimdi kendi evime taşınacağım. 3 tane kedim var ve hem kendi bahçemde hem de komşularımın bahçesinde gezmeyi çok seviyorlar. Sokaktan araba geçmediği ve hayvansever komşularım olduğu için çok rahat bir şekilde bırakıyordum. Şimdi birazcık zorlanacaklar maalesef. Yeni eve alışma süreçleri ne kadar sürer? Bahçelerde gezerken birden evin içinde tıkılmaları psikolojilerini nasıl etkiler? En az hasarla atlatmalarını istiyorum, yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

7 CEVAP

Fsena

Bizimde ev değişikligimiz oldu geçen aylarda
Minnoş isimli kedim çok yadırgadı.sürekli cama gidip bağırdı.değişik hareketler falan garip garip şeyler yaptı.ama bikaç hafta içinde kendiliginden alıştı

eylemcaliskan

Zaten giriş katta oturacağım, camdan istedikleri yeri görebilirler. Dışarı salmak gibi bir düşüncem yok. Sadece eve çabuk alışmaları için neler yapmalıyım onu bilmiyorum. Dediğim gibi en az hasarla atlatmalarını istiyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

Prenseslena

Hiç böyle bir durum yaşamadım ama kedinin kişiliğine göre değişir alışma süreci en az 1-2 ay sürer bence hasassa daha fazla sürebilir evin içinde dışarıyı izleyebilecekleri rahat bir yer olsun camlar korunaklı olmalı belki kaçma eğiliminde olabilirler

Gamzessven

Dışarıdan yaşlı kedi sahiplenildiğinde bile yıllarca dışarda yaşamış olmasına rağmen eve alışıyor. Siz yeter ki dışarıyı istiyor deyip pes etmeyin ve dışarı salmayın. Evi bilmediği gibi yeni sokağı da bilmeyecek bu onun için daha zor ve ürkütücü. Kapıya miyavladığında dikkatini dağıtın oyun oynayın umursamayın. bir süre sonra umudunu keser. Cam önünde de bir yer hazırlayın ordan izlesin dışarıyı.

Gamzessven

Önce tek odaya alıştırın maması ve tuvaleti yakınında olsun çok üstüne de gitmeyin kendi kendine önce o odayı keşfeder sonra diğer odalara yanınıza gelir. Saklandığı yerden çıkarmaya çalışmayın yeterli. Başka yapmanız gereken bir şey yok :) sağlıklı yaşayın inşallah

eylemcaliskan

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

VASVIYE

bizde taşındık bir kaç ay önce o tırtıbada kaçmaması için çok dikkatli olmalısınız eve ilk geldiklerinde şaşkın şaşkın baktılar odaları gezip tanımalarına izin verdim bir kaç hafta içinde alıştılar