Mantarı Çok İlerledi :(

Ayseghoul

Merhabalar güzel insanlar. Ben bu oğlan çocuğunu 15 gün önce sahiplendim. Geçen hafta sonu vete gittik. Herpes ve ringworm mantar teşhisi kondu. Mantarın düşük bağışıklıktan beslendiğini öne sürerek önce herpesi iyileştirelim sonra mantar aşısına başlarız dendi. Mantarı göz üstlerinde olduğu için göze zarar vereceğinden ötürü krem sakıncalı olabilir dendi. Velhasıl herpes için tedaviye başlandı. Toparladı dendi dün ve çarşamba mantar aşısına başlanacak ancak mantarı çok ilerledi kuzumun. Çekebildiğim fotoğrafını yüklüyorum ancak ayağında ve patisinde de dökülmeler var ve panik halindeyim. Advance kitten mama yiyor, vitamin takviyesinde bulunuyorum ve iştahı, enerjisi, morali oldukça yerinde. Herpesi de tam geçmedi sanırım hala akıntısı ve hapşırığı var. Özellikle bu mantar illetinin gözlerinin üzerinde olduğunu göz önünde bulundurarak tavsiye vermek isteyen olursa memnun olurum. Elma sirkesini okudum burada ancak gözlerine hasar veririm diye çok korkuyorum :(

15 CEVAP

Fatiko

Şuan aynı durumu yaşıyoruz mantar, gözlerinin üstüne ve kulağının arkasına kulak pamuğu ile batikon sürün

Ayseghoul

Evet. 2 uygulamadan sonra pırıl pırıl oldu. Yalnız iyileşmiyor diye düşündürdü başlarda sonra birden dan diye tüyleri çıkmaya başladı keratanın. Bir akşam eve geldik baktık ki şeftali yüzeyi gibi olmuş. Sonra uzadı normal hızında. :)

Miyamiray

Darisi bizim başımıza inşallah yarın 3. Ecosin uygulanacak banyo şeklinde yapıcaz weterinerimiz öyle dedi bakalım inşallah geçer gider kurtuluruz we tekrarlama olmaz

Miyamiray

Bide bu iyileşme ne kadar zamanda oldu ? Siyahlasma war miydi mantarlı bölgede?

Ayseghoul

Bizimkinde de siyahlaşma oldu ama her mantarlı öbeği öyleydi diyemem, ama pespembe, kel deri olup kabuklanma oluyordu genelde. Kaşıtırken kanattığını tahmin ediyorum çünkü kabuklar kırmızı oluyordu çoğunlukla. İyileşme süreci olarak adlandırabileceğim zamanda mantarlı bölgeleri aşırı kurudu ve kalın tabaka kabuklandı. Pul pul oldu. Etrafında kepekli görüntüsü çok arttı. Biz de yayılıyor diye düşündük. O yüzden 2. uygulamayı biraz umutsuzca uyguladık ama yaklaşık 1-1.5 saat yavruya rahat vermedik. O yaladı biz kalan sıvıyla tekrar ıslattık. 2.de sadece mantarlı bölgelerine değil her yerine uyguladık. Bir nevi ilaçlı sıvıya sokup çıkarrtık yani. Sonrasında kabuklanma dökülmeye çevirdi ve bölgelerde daralma gözlemledik. Ama kellik hala devam ediyordu. Bir gün eve bir geldik, kellikler grileşmiş çünkü tüyler çıkmaya başlamış. Sonra tüyleri normal seyrinde uzadı. Zaten kısa tüylü bir tekirdi o yüzden kısa zamanda eski formuna kavuştu tüyleri. En geç uzayan yeri kuyruk kısmı oldu bu arada. 2. uygulamadan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde nihai gelişmeler gözlenebildi ancak. Hemen sonrasında olmadı.

Anonymus552223

Kendi kendine de geciyo bazen bagisikligi guclenince. Diger yerlere krem surun gozu belki gecer kendinden.

Ayseghoul

Umarım, bugün vete tekrar danışıp deneyeceğim :( tamamen döküldü tüyleri, patisinde de ilerliyor. Ecosin.efer ile de iletişime geçtim bir yandan bakalım :(

Fatiko

Dikkat edin gözüne batikon gelmesin bir kaç damla su ile tabakta seyreltin

beautifulcat

Şimdi, elma veya üzüm sirkesini sürebilirsiniz tabii ki, hafif sulandırarak gözüne kaçmasın diye. Ama eğer gözüne kaçmasından tedirginseniz ağız yoluyla da şırınga ile verebilirsiniz. 2 ml su, 3 ml sirke alıyorum ben 5 ml'lik minik şırıngalara ve zorla da olsa veriyorum. Sirke, doğal bir antiseptik olduğundan mantara çok iyi gelecektir. Yalnız, sirke olarak marketten aldığınız fabrikasyon usul sirkeleri verirseniz faydadan çok zararı dokunacaktır. Çünkü marketteki sirkeler tamamen asittir. Dolayısıyla, evde yapılan fermentasyonla sirke haline gelen sirkeleri kullanmanızı tavsiye ederim. İçinde gerçek bir sirke anası olmalı. Ya da organik marketlerde satılan, organik sirkeleri kullanmanızı tavsiye ederim çünkü onlar da fermente sirkelerdir. Marka önerisi olarak Saygın markasını tecrübe ettim ve gerçek, fermente usulüyle hazırlanan bir sirke olduğunu söyleyebilirim. Afia markasının da sirkesi fermente usul. Onun dışında internette bir sürü marka var ki markaya takılmayın, önemli olan içinde sirke anası olan, fermente usul bir sirke olması. Evde yapılanları dahi kullanabilirsiniz dediğim gibi.
Hindistan cevizi yağı da nitekim öyle. Mantara çok iyi geliyor, soğuk sıkım olmasına dikkat edin, the Life Co markasını kullanıyorum şu an ben, gayet de memnunum. H. cevizi yağını mantar olan yere sürebilirsiniz. Sirkeyi ve h.cevizi yağını mantar olan her yerine sürebilirsiniz, ağızdan da verebilirsiniz. Bu arada bağışıklık, sağlıklı bağırsaklardan geçer, o yüzden lütfen prebiyotik ve probiyotik takviyesini unutmayın. Ek olarak, kefir, yoğurt muhakkak verin.

Bgisan

Ben önce baticonla temizleyip 10 dk geçtikten sonra fucidin yada travakortla kremleyip yalamasın diye başında nöbet tutuyordum.

Göze değil ama diğer yerlerin ilerlememesi açısından faydalı olabilir.

Birde strese girmemeli o zaman da çok artıyor.

Ayseghoul

Çok teşekkür ederim bütün fikirler için. Şu an ecosin tedavisi altında. İlk hafta dozunu yaptık. Mantarlı bölgeler iyileşme gösterdiğinde nasıl oluyor bilmiyorum ancak araştıracağım. Ecosin ile birlikte herhangi bir müdahele yapmamız önerilmiyor ancak işe yaramazsa söylediklerinizi deneyeceğim. Notlarımı aldım. Çok teşekkürler vakit ayırıp yol gösterdiğiniz için.

Bütün bebelerinize selamlar!

Miyamiray

Merhaba ecosinle geçtimi mantar? Ne durumdasınız?

Tdemiroz

Evet ben de merak ediyorum bunu.. benim kedimde de mantar var ve siyahlaşma şeklinde. 1 hafta önce ecosin uygulattık iyileşme süreci nasıl gelişti acaba

Miyamiray

Bugün 3. Doz ecosini weterinerimiz kendisi uyguladı ordaki ışıklar çok olduğu için bir baktık ki pati üstlerine de geçmiş:( çok üzüldüm sanki ne kdr ecosin kullansam da yayılıyor bu ıllet 15. Gün buarada bizim mantarda hemen iyileşme olmuyor belki ama bu kadar ecosine yayılıyor olması normal mi bilemedim :(

mervegck06

ecosin bazı mantarlara etki etmiyor maalesef. deriden örnek aldırıp mantarın türünü öğrenip ona göre tedavi uygulamaları gerekiyor. benim kedime de ecosin, aşı, baticon herhangi bir fayda etmedi ağız yollu bir ilaç kullandık o bayağı iyi geldi. sonrasında kepeklenme oldu şimdi ketoral şampuan ile haftada 1 kez yıkıyoruz.
o nedenle öncelikle mantarın cinsini belirlemekte fayda var.