1 Yaşından Sonra Yapılması Gereken Aşılar Lütfen Cevap

Toriri

Cidden çok fazla soru sordum ama bu aşı meseleleri beni çok yıprattı, kedimi 6 aylıkken aldım eski sahibi aşıları var dedi ama iç dış parazit hariç 6 aylık kediye hiç bir aşı yaptırmamış, ben kısırlaştırdım aşılarını başlattım şimdi 2 aşısı kaldı lösemi yaptırmayacağım. Ama şimdi merak ettiğim şey 1 yaşından sonra hangi aşıları yaptırmam ve hangi yıllar arayla yaptırmam gerekiyor aklıma çok takıldı şunu da öğrensem rahatlayacağım benim veterinerim biraz umursamaz pek ilgili değil bende artık öğrenmek istiyorum çünkü düşün düşün çok yıprandım lütfen cevap verin

4 CEVAP

Gozdetemizel

Atiyorum karmayi bugun yaptirdiniz,bir sonraki karma zamani 05.06.2020 dir.tum asilar senede 1 kez yapilir.turkiyede karmalar 2 doz diye biliyorum,yurtdisinda oyle degil 4in1 diye yapiyolar sadece birkere.doz olayi yok.yani yasiyla alakasi yok.zaten asilar arasinda sure birakacaktir hekiminiz.tavsiyem bir sonraki asi tarihlerini yazsin suan yaptiginda yazdigi kutucugun altina.boylece aksamaz

Anonymus552223

Kuduz yaptirin bir kez. Yolculuga cikinca lazim ediyor. Ama hersene tekrarlamayin. Ic parazit haric duzenli yapilmasi gereken yok aslinda (benim gorusum ve tecrubelerime gore uzman degilim). Pirelenirse ki evde pirelenmiyorlar, dis parasit damlasi yaparsiniz. Karma kucukken cok onemli. Ama belli bir yaşa gelmis sizinki. Yine de yaptirirssaniz onu veterienr soyler belli araliklarla yapilacak

GammaLamina

Bu konuyu en iyisi veteriner hekiminize sorun. Buradaki herkes kendi düzenine, kedinin yaşantısına göre cevap veriyor haklı olarak. Cevap veren bir kişi kedisini hiç dışarı salmıyor olabilir. En doğrusu ise parazit, karma, lösemi ve kuduz aşılarını her sene yaptırmak. Kedim hiç çıkmıyor, başka evcil hayvanım yok diyorsanız kuduzu erteletebilirsiniz. Ne kadar dikkatli olsak da evden kaçan çok kedi var, bunu da hatırlatmak lazım. Ayrıca lütfen lösemi aşısını tabii ki de yaptırın. Özellikle de aşının içinde öldürülmemiş antikor (antikor diye hatırlıyorum kelimeyi, yanlışsa affola) bulunuyorsa internette yazan çoğu bilgi direkt eleniyor. İçiniz rahat etmiyorsa test talebinde de bulunabilirsiniz. Lösemi insanlar için bile bir dertken, 10.000'de bir görülen üzücü olayları bahane etmememiz lazım. Neredeyse her şeyin testi varken her şeyin tedavisi maalesef ki yok.

GammaLamina

Mesela ben de olabildiğince dış paraziti erteletiyorum, ama size bunu tavsiye edince olacak olanlardan asla sorumlu olmak da istemem. İşte bu yüzden bu işi bilen hekimlere sormak lazım. Kedi beslenmesi için ders almıyorlar, okulu uzatıyorlar vs. diyoruz ama bu bir aşı ve aşıyı resmi olarak sağlık alanında uzmanlaşmış kişiler yapar, bilir, ayarlar.