Köpek Sahiplenme İstiyorum, Maliyetleri Ve Bakımı ?

onurtemiz

21 aylık kedim var ve şu an için değil de biraz daha yakın zaman da köpek sahiplenmek isterim
Ama bakım zorluğu nedir? Çünkü Büyük köpek istiyorum (yavruyken sahiplenmek)
Her zaman büyük ırk köpeklere karşı ilgim olmuştur bu yüzden yavruyken alıp bir ömür kocaman canavarı ben büyütmek istiyorum
Ama ona enjoy mama kullanabilir miyim ? Köpek mamaları aylık çok pahalı. İlk yıl aşılar cart curt iyice çıkıyor. Bilgi verebilir misiniz özellikle mama hakkında

32 CEVAP

Mama tarifini vermeden önce birkaç şey söylemek istiyorum etrafınızdaki insanlar ne derse desin (özellikle kedi besleyip de hayatında köpeğe dokunmamış insanlar köpekleri de kediler gibi sanıp bir şekilde ciftlesebilecegini sanıyorlar ) köpeğinizi kısırlaştırmayın tabi evde bakacaksınız. Eğer ki bahcede bakacaksınız erkekse yine gerek yok ancak dışı ise ciftlestirmeyin düşünebilirsiniz 4 aylıktan küçük bir köpek asla almayın 4,5 aylık köpekle 2 aylık köpekgin hayatta kalma ihtimali arasında dağlar kadar fark var .

onurtemiz

Evet hiçbir zaman 2 aylık köpek düşünmedim hatta evde doğum yapan anne sütünü 3 ay emmiş köpek arayacaktım. 3-3.5 aylık düşünüyordum ama bu konu hakkındaki araştırmalarımı daha sonraya saklayacağım öncelik bakım maliyeti önemli. Prochoice, Reflex, Spektrum... vs kötünün iyisi mama bakınıyorum.

Benim tavsiyem köpeği 5 aylıkken sahiplenin ve 3kg golosi mamalardan 2 tane alın 130 tl ye gelir 1 en az 1 ay öyle gidersiniz arada bir ev yemeklerinden de verirsiniz örneğin sabah kahvaltıda yemediğin yumurtayı o büyük bir iştahla yer.

Sonra benim tarife geçersiniz bu arada bahçede mi bakacaksınız evde mi ?

Golosi pahalı gelir derseniz bu linkteki https://barf.com.tr/magaza/kopek-barf/5-kg-barf/ bari deneyebilirsiniz çiğ beslenme çok sağlıklıdır tek sıkıntı dondurucunuzda biraz yer açmanız gerekir.

O da fazla ulan daha ucuzunü bul bana derseniz gidin çoğu süpermarkette olur çorbalık tavuk kilosu 5 tl haşlayıp kemikleri ayıklayıp verirsiniz 35 tl lik tavuk bir ay gider yavru kopege

onurtemiz

öncelikle en son ki yoruma katılmıyorum o zaman hiç sahiplenmesin kimse böyle besleyecekse
bu çiğ beslenme olayı hem kaliteli hem ucuz ise olur, zaten ek derin dondurucumuz var
Golosi ye bakınayım kaldırabileceğim fiyatta mı

Yavruyken çiğ beslenmeye gücünüz yeter ama büyüyünce pahalıya patlar 6 aylık oluncaya kadar barfla besleyebilirsiniz 6 aylık olduktan sonra da şu tarife geçersiniz:
Çorbalık tavuk 1kg 5 tl
Los canis Hunter balance 1kg 7tl https://www.mamaci.com.tr/urun/los-canis-hunter-balance-15-kg-kopek-mamasi/
Et bulyon (çok ucuz birşey)
Bulgur veya makarna

Çorbalık tavukları tencerede koyacaksınız haslanirken tam olarak pismesine 5 dk kala mamaları koyacaksınız
Eğer makarna kullanacaksanız mamayı koymadan 15 dk önce koyacaksınız eğer bulgur kullanacaksanız farkli bir tencerede pişirip en son karistiracaksiniz et bulyonü da çorbalık tavuklarla beraber koyacaksınız bu arada çorbalık tavuklari koymadan önce kemiklerini çıkartmayı unutmayın. Ben bu tarifi önceki hesabımda da vermiştim hesabin ismi Mehmet Turkoğlu idi .
Çorbalık tavuk kg 5 tl
Los canis Hunter balance kg 7 tl
Makarna kg 3 tl
Hepsinden birer kilo koyacaksınız 3 kg yiyecek 15 tl ye denk geliyor 15 kg si 75 tl ye denk geliyor gayet de doyurucu ve gelişmesini sağlar. Enjoy mama ile aynı fiyatta ve enjoy mama dan çok daha sağlıklı . Aslında sadece los canis Hunter verebilirsiniz 15 kg 100 tl sağlıklı ancak çoğu köpek tadını beğenmiyor o yüzden böyle tavukları filan beraber verin diyorum.

onurtemiz

:/ yukarı da enjoy vermek istiyorum demedim

onurtemiz

Zaman ve enerji konusunda gerekli süreleri tam olarak bilmiyorum ama günde birkaç kez ortalama yarım saat duruma göre bu süre daha artıyor. Evet misafirlik konusu sıkıntı, bu da demektir uzaklara kalmaya gidemem. Gideceğim yer de ona da yer olmak zorunda ki bu da zor durum zor ihtimal. Bunun da farkındayım

Köpek mamaları gerçekten çok pahalı. Hele kaliteli düzgün bir şey almak isterseniz, bir de büyük ırkların daha çok yediği düşünülürse, aylık en az 400ü gözden çıkarın bence. Benim köpeğim 6 aylık dişi orta ırk, onun bile mama, ek gıda ve kemik masrafı 300ü geçiyor mama olarak.

büyük ırklarda farklı bir uygulama var mı bilmiyorum ama bizim veterinerin uygulamasından ve tarifesinden kısaca bahsedebilirim.
ayda bir pazarit uygulaması: 60 TL
3 ayda bir parazit uygulaması: 60 TL

İlk aşıları bitene kadar 14 ayrı aşı oldu. kimisi 100 TL, kimisi 120 TL idi. (ortalama 110 tl düşünün)
arada olağan dışı dr ziyaretleriniz olabilir, muayene gerekebilir, aylık 100 tl muayene parası gibi düşünün.
ilk üç ayda parazitler bitti mi diye tahliller var, yaklaşık onlara da 200 desek..
ilk üç ay için 2000TL'yi sadece aşı & veteriner parası olarak gözden çıkarabilmeniz lazım derim.

Bunlar, benim tecrubem.. Bir de Ponçik sürekli yolda gezerken abuk sabuk taş, metal parçası, plastik, para ne bulursa yuttuğu için veterinere gidiyoruz, bütçemizde hep koca bir delik var :))))

Sselin1

Hem kedi hem köpek beslemek zor olmayacak mi? Hem maddi hem manevi bayagi yorulacaksiniz. Surpriz olaylarda yasanabiliyor hastalik vs bu durumda maddi anlamada cidden zor durumda kalabilirsiniz. 2 kedi bakiyorum boyle olunca bile cesitli zorluklar oluyor. Bence biraz daha düşünün

Asi yaptirmaktansa Parazit hapı verirseniz Daha ucuza gelir tüm veteriner masraflarını 400 tl civarına kapatırsınız. Mama masrafını düşünürsek 4 aylıkken ayda 1,5 kg mama yese ilkay size 30 TLlik masraf çıkarırlar( golosi kullanırsanız) .

minnoskoss_123

Belediyeler de bazen ücretsiz yapmayı kabul ediyor bazı aşıları. Hele bir tanıdığınız varsa belediyede çalışan iş tamam oluyor. (Benim bir iki arkadaşım kendi köpek, kedilerinin aşıları ve kısırlaştırmasını öyle yaptırdı.) Ama en iyisi aslında kendinize güvenilir bir veteriner bulmak. Ayrıca kısırlaştırma konusunda @Ataberk204261 'e katılmıyorum. Köpeğinizi kısırlaştırmanız onun için en doğrusu. (Sizin için de.)