Kesim Zehirlendikten Sonra

Furkan59

Kendimizi gecen salı günü sahiplendik 3 aylık olan tatlı bi Sarman kedimize sahiplendiğimiz pet shoptan aldığımız iç ve dış parazit ilaçlarını eve geldiğimizde kullanmak istedik bize anlattığı şekilde ense damlasını kullandık ama nitekim kedimiz bi saat sonra bağırmaya başladı sürekli bağırıyordı kucağımıza alıp sakinleştiriyor bırakınca bağırıyor du ufak kardeşim kucağına alınca ona doğru atak yaptı bi saat daha geçtikten sonra kedimiz titreme başladı 5 dakika sonra kasılmalar ve göz bebeği büyüme başladı hemen sürdüğümüz ilacı yaladığını düşünerek ılık suyla aldığımız kedi şampuanı ile ilaç bölgesini şampuanlıyarak yıkadık kediyi kurladıktan sonra ufak kasılmalar devam etti gecenin bi vakti oturduğumuz çevredeki tüm veterinerleri aradım sadece o saate birine ulaşa bildim oda şehir dışındaydı bende başka ilçedeki veterinerleri aradım kendimizin derhal tıbbi tedaviye ihtiyacı vardı fakat kimseye ulaşamadım saat 23:00 felandı salı günü kedi eve geldiği saat 18:00 felandı telefonumu açan veterinere döndüm durumunu anlattım siz bekleyin ben hemen geliyorum diyerek İstanbul ilinden Tekirdağ iline yarım saat içinde geldi tabi biz çoktan kliniğin önünde bekliyorduk müdahale başlandı serum takılacak kedi ataklar yapıyor saldırıyor 3 aylık yavru sanarsınız kaplan kesildi dokunduğumuz an saldırıyor neyse sakinleştirdik bi şekilde müdahalesi yapıldı iğne serum derken saat sabaha karşı çıktık veterinere verdiğim para konusu kediden mühim değildi bizim için ama biraz pahalıya mal oldu o saate Altınımızdan değerli değil ya neyse kritik saatler devam ediyor hayla durumu kritik ama yapılacak başka müdahale kalmadı eve gittik büyüdü baya bi eşimle bizde uyuduk ben kalkıyorum bakıp yatıyorum tekrar 20 dk sonra eşim kalkıyor bakıyor sanki anlaştık gibi ama asla bunun konuşmadık düşündüğümüz tek şey sağlığına kavuşmasaydı kavuştu da 1 hafta içinde 3 kere kontrole gittik durumu hep daha iyi oldu ama ishali kaldı ishal yüzünden makatı bile yara oldu ishal için doğal bi yöntem varmı ?

24 CEVAP

Gozdetemizel

Ya adam kedisinin sagligindan endiseli,kalkmis kediniz sarman degil sadece turuncu yaziyosunuz.ne bos beles
Sadece hata aramaya meyilli insansiniz.benimkide Calico ama Arabistanda sahiplendigim icin Arabian yaziyo karnesinde.demekki orda bildigimiz siradan sokak kedisine arabian diyolar.sacma
Sapan konusuyosunuz sonra bu tip cevaplari alinca da saldirmaya hazir bekliyo oluyoruz.adam derdine derman ariyo derman.

Furkan59

Veteriner hekimimizde o anda yıkamak ile en doğrusunu yapmışsınız dedi ilacı yaladığını sanmıyorum ben deride kimyasal yanık oluşmuş ense bölgesinde tüyleri döküldü ve ciddi bi kimyasal yanık vardı remedıal adlı yanık yara kremi ile o bölge şuan iyi durumda

Hilakyol

İshal olduğu için haşlanmış tavuk , balık , hindi ve pirinç olabilir tavuk ve hindiyi karıştırıp verebilirsiniz. Onun dışında su çok verin. İçmesine dikkat edin hayvanın izleyin onu.
Çok geçmiş olsun!

Infernus

İlk defa duyuyorum öyle bir dış parazit damlası. İnternetten de arattırdım yok. Emin miyiz? veya gerek yok vazgeçtim. Her şeyi siz daha iyi biliyorsunuz. En mükemmel veteriner de sizinki. Bununla geçmiş olsun umarım bir daha asidik bir ilacı kullanmak zorunda kalmazsınız.

Infernus

Çok geçmiş olsun. Herhangi bir tecrübeniz yoksa iç veya dış parazit ilaçlarını kendiniz yapmayın. Nitekim enseden akan dış parazit damlasını yaladığı için zehirlenmiş gibi gözüküyor. Akabinde de daha kötü bir şey yapmışsınız. o akan yerleri iyice silmek yerine yıkamışsınız. Dolayısıyla o damla tüm vücudu kaplamış. İşte bunlar hep tecrübe aslında. dış parazit damlası eğer oral olarak yutulursa kediler için zehirlidir. Böyle bir durumla karşılacak olursanız yalayabileceği yerleri pamuk veya kağıt havluyla iyice silin damladan kalıntı kalmasın. Hafif semptomlar için kedinize yoğurt yedirin. Düzelme olmazsa veya daha ağır tepkilerde acilen veterinerize başvurun.

Hilakyol

Bu arada kediniz sarman değil , sarman olmas için tek tüy rengi olmalı yani sadece turuncu

Anonymus552223

Ya normalde ilaci yalasa bile zehirlenmemesi lazimdi. O kadar da zehirleyici olmuyor onlar o ihtimali dusunerek yapmislardir. Ama sizin ilac ya kilosuna fazla geldi, ya da yanlis verdi veteriner. Cunku ornegin 1 kiloluk kediyle 5 kiloluk kediye kullanilan ilac ayni degil

Sselin1

Cok gecmiş olsun dis parazit damlalari genel olarak zehir iceriyor sizin kullandiginiz bu anlamda daha tehlikeliymis sanirim. büyük ihtimal yalamistir kediniz oyuzden en iyisi veterinerin uygulamasi. Ben kedilerime dış parazit damlasi kullanmiyorm 3 yaşında kedilerim bi kere bile kullanmadık ve hiç pirelenmediler eve pireli kediler gelmesine ragmen. Size tavsiyem kediniz pirelenmedigi muddetce bu damlalari kullanmayin. Kedimize boş yere zehir sürmuş oluyoruz çünkü. Ishali icin Haslama derisiz tavuk gogsu ve patates verin suyundan da koyun cok iyi geliyor. bal kabagi bulabilirseniz oda cok etkili.

Furkan59

Kendimiz 800 gram geldiğinde 750 gram felandı tam tüp kullandık ilaçta piyasada bilinmeyen bir ilaç tedavisi yapıldı bundan sonra zaten veteriner kontrolünden yapılır iç dış parazitler şuan sorunumuz ishal yoğurt ve kefir verdim doktor ilaçda verdi ama pek düzelmiyor kedi yeni zehirlendiği için mama kesintisi yapamıyoruz yapmak da doğru olmaz zaten zayıf hayvan bildiğiniz başka yöntem var mı hayvanın dışkısında bol bol bağırsak var bağırsak duvarları zarar görmüş mamasını profine kullanıyorum şimdi siteden bağırsak sorunları için güzel bi mama buldum onu sipariş ettim onunla karıştırıp vericem bütün gün elimizde ıslak mendil bi yeri bi hayvanı silip duruyoruz

Gozdetemizel

Suan yeni bi mama vermek mantikli mi bilemedim.hali hazirda zaten ishali var diyosunuz,yeni mamaya bagirsak yine tepki verebilir.veteriner ishal icin prebiyotik herhangi bi takviye onerdi mi?

Furkan59

Maalesef altınımızı yarın yatış için veterinere götürüyoruz iyi olmaktan sürekli daha kötüye giden ishali ve sağlık durumu var Allah Şifa versin

Anonymus552223

Cok gecmis olsun, alerji yapti heralde o ilaclara? Bu arada tekirdagda nerde oturuyorsunuz? Şadan bey var bizim acil durumlarla ilgilenecegini dusunuyorum, cok iyi bir veteriner

Furkan59

Çerkezköy ilçesinde oturuyorum pet shopların bu ilaçları satmaları vermeleri yasakmış illegal yollardan temin ediyorlar ilacın içeriğini bilemiyoruz bile kimisi etkisiz pireleri bile öldürmez kimisi de kedi yi bile öldürüyormuş

Infernus

Markası nedir acaba kullandığınız ilacın? Tüyleri döküp kedinin derisini yakacak kadar güçlü bir şey olabileceğini sanmıyorum. Asit değildir herhalde sonuçta. Bana göre yalama sebebiyle bir zehirlenme oluşmuş kediniz de o damla yaptığınız yeri kaşıyarak tüylerini açmış ve kaşımaya devam ederek derisini tahriş etmiş. Çıplak derinin sürekli kaşınmaya devam etmesi de kabuk benzeri katmanlaşmaya ve yanık görünümlü bir yapıya sebep olur. Başka bir veterinerin daha fikrini almanızı tavsiye ederim.

Furkan59

Fibro-col adlı bir ilaç veteriner bölgenin en iyi uzman veterinerlerinden birisi başka başka veterinerlere götürmek istemiyorum ne yaptığını bilen nasıl müdahale ettiğini bilen hangi ilacı nr dozda kullandığını bilen biri başka biri veteriner kediye ne yapıldığını bilemediği için sorun yaşaya biliriz bu arada Sarman kediler tek renk olmaz yaptığım günlerce araştırmalarıma göre beyaz ve turuncu olurlar desenleri de farklı olur tekir kırması ola bilir mi bilmem ama kedi karnesinde De Sarman yazıyor