Yaş Mamaları Nasıl Taze Tutuyorsunuz?

Bilgeylmz

Ben 2 haftada 1 yaş mama veriyorum. Çay tabağının %25ine mama koyuyorum gerisine su katıyorum. Yani 2 haftada mamanın yarısı anca bitiyor. Bazen 2 hafta dayanmadan küfleniyor. Bu arada o kadar çok yemek seçiyor ki ne süt, kefir, yumurta, yoğurt. Hiçbir şey yemiyor. Bir tek haşlanmış mısır seviyor. Kokusuna deli oluyor bir de siyah zeytin. Tabii bunları pek vermiyorum en son 3 ay önce falan vermiştim. Asıl sorum yaş mama tek seçeneğim ve taze tutamıyorum. Buzluğa attım biraz ama çıkarınca sıcaklığını pek tutturamıyorum. Sizin öneriniz nedir?

12 CEVAP

pisipisi123

Yaş mamayı sulandırmanız gerekmez, direkt vermelisiniz. İki haftada bir ise çok az bir sıklık. Genelde kuru mama ile besleniyorsa gün aşırı bir öğününde yaş mama verebilirsiniz. Kaliteli bir yaş mama ile beslenme kuru mamadan çok daha sağlıklıdır ancak maddi açıdan ne yazık ki birçok insanı zorluyor. Paketi açtıktan sonra ağzını kapatarak buzdolabında saklarsanız ve periyodu sıklaştırırsanız bozulmayacaktır.

Gozdetemizel

Ben cam saklama kabina dokup 3 gune boluyorum.4. Gune sarkti mi ztn sekli kokusu bekce degisiyo.oyuzden yas mama verdiginiz gunler kuru mamayi azaltip yine 2 hafta arayla 3 gun ustuste verebilirsiniz.sulandirmaya zaten gerek yok ama su icmeyen bi kediyse ve busekilde icmesini sagliyosaniz bilemem

Sehrazat

Çoğu mamanın arkasında 2 günde tüketin yazıyor. 2 hafta dayanmaz zaten. 3 gün maksimum

Sselin1

Ben zaten mamayi az vermenize sasirmadim. kediniz yemeyebilir ya da siz az verebilirsiniz sizin tercihiniz ona bir sey diyemem. Ama acilmis mamayi 2 haftaya kadar vermeye devam etmeniz, dogru okuduysam eger abarti bir tepki vermeme sebep oldu cidden sasirdm çünkü. ambalajlarin uzernde de yaziyor 2 gün icinde tuketmeniz gerektigi. Yoksa ben yargilayan yorumlar yapmamaya özen gösteriyorim sonucta kimse bir anda deneyim sahibi olmuyor oyuzden soruyoruz zaten. Ayrica yaş mama ozellikle erkek kedilerin idrar yollari problemi yasamamasi icin büyük öneme sahip yeterli sivi almayan kedilerin böbrekleri temizlenmedigi icin taş olusuyor çünkü. Ama dedigim gibi tercih sizin yine de.

GammaLamina

İki haftada bir verebilir gayet de, hiçbir eksikliği yok. Verdiğiniz mama küçük kutularda ise (85-100 gr) onun hepsini verebilirsiniz. 400 gramlik bir kutu aliyorsaniz da almayın, ziyan olmasin.

Sselin1

2 hafta ne yaa yanlis mi okudum ??? iyi kediniz zehirlenmemis acilan mamayi en fazla 3 günde bitirin. Büyük konserve almayin bir kedi icin icin cok fazla zaten. 75-100 gramlik paketler alip 2-3 gunde bitecek sekilde kedinize verin. icine su koymaniza da gerek yok. Uygun fiyatli olarak chefs choice tahilsiz, nutri feline, gitmcat markalarini ya da evde hasladiginiz tavuk, tavuk cigerini verebilirsiniz. Felix- whiskas tarzi mamalrdan aliyorsuniz sanrim mecbur kalmadikca almayin. Eger bütceniz yetiyorsa daha cok yaş mama vermeye calisn haftada 2-3 gün vermeniz daha iyi olacaktir.

Toriri

buzdolabında muhafaza edin ben konserve alıyorum ama dışarıdaki kedilerimede veriyorum bu yüzden bozulmuyor, bitiyor, ne kadar vereceğiniz de size kalmış ben haftada 2 kez veriyorum kuru mamaya karıştırarak

BalliBadem

Porsiyonlara bölüp buzluğa at

Bilgeylmz

@Sselin1 her kedi sizin kediniz gibi iştahlı değil. Bir gün koyuyorum önüne ertesi gün sıkılıyor ve yemiyor. Abartı tepkiye gerek yok. Cinsi dolayı kilo almıyor. Suyu çok içmiyor. Merak etmeyin bu söylediğiniz her şeyin farkındayım. Uzun zamandır bu siteyi kullanıyorum. Cahil değilim. Konserve almıyorum. Bir soruda sorduğum purina manayı çöpe attım. Nd ve gimcat kullanıyorum. Küçük boy. Bu arada yaş mama sandığınız kadar sağlıklı değil. Haftada 1 kere vermek bir sorun yaratmıyor. Maması nd ve acanayla karıştırıyorum, bu yüzden yaş mamaya çok gerek kalmıyor. @ballibadem dediği gibi buzluğa atacağım. Biliyordum zaten bu şekilde kullanıyorum ama sizin ne yaptığınızı merak etmiştim. Yine de teşekkürker...

Bilgeylmz

@Sselin1 her kedi sizin kediniz gibi iştahlı değil. Bir gün koyuyorum önüne ertesi gün sıkılıyor ve yemiyor. Abartı tepkiye gerek yok. Cinsi dolayı kilo almıyor. Suyu çok içmiyor. Merak etmeyin bu söylediğiniz her şeyin farkındayım. Uzun zamandır bu siteyi kullanıyorum. Cahil değilim. Konserve almıyorum. Bir soruda sorduğum purina manayı çöpe attım. Nd ve gimcat kullanıyorum. Küçük boy. Bu arada yaş mama sandığınız kadar sağlıklı değil. Haftada 1 kere vermek bir sorun yaratmıyor. Maması nd ve acanayla karıştırıyorum, bu yüzden yaş mamaya çok gerek kalmıyor. @ballibadem dediği gibi buzluğa atacağım. Biliyordum zaten bu şekilde kullanıyorum ama sizin ne yaptığınızı merak etmiştim. Yine de teşekkürker...

pamujks

70-85gr oluyor zaten aldıklarım (gimcat, schesir, naturea) ve iki öğün arasında veriyorum tek seferde yiyor. Bitirmezse hava almayacak şekilde buzdolabına koyup 2 gün içinde bitiriyoruz.

Açıldıktan sonra 2-3 günden fazla beklememesi lazım. Kaliteli yaş mamalar haftada iki üç kez hatta destek için daha fazla verilebilir. Pahalı olmasa her gün kuru-yaş karışık veririm.

kedicikikadin

Yaş mama birkaç gün sonra formunu bozmaya başlar. O yüzden açtığınızda bitirin bence veya kalanını sokak çocuklarına verin bozulmadan onlar nasiplensin.