Yavru Kedi Beslenme ?

Shaco

sanırsam 1 aylıktan küçük bir yavru kedi gördüm sahiplenmem gerek yalnız kimsesi yok süt tozu alacak imkanlarım yok ailem çok katı ve köydeyim yiyecek olarak ne önerirsiniz ?

19 CEVAP

Bir yumurta sarısı, yarım çay bardağı tam yağlı günlük süt, bir çay bardağı su, bir tatlı kaşığı nişasta, bir yemek kaşığı yoğurt, yarım çay kaşığı bal ve bulabilirseniz bir damla pediatrik(çocuk) vitamini. Yine de uygun fiyatlı yavru kedi süt tozu almanız çok daha iyi olacaktır. Bu tarif sadece geçici olarak verilebilir.

Shaco

imkanlarım olsa alıcam zaten ailem çok ilgisiz bu konuda...… Çocuk vitamini dışında hepsi var deneyebilrim teşekkürler.

Çok da küçük değilmiş. Yaş mama, ıslatılmış kuru mama, yoğurt, yumurta vs. yer.

BalliBadem

Alabilirsen laktozsuz süt yoksa da sütü sulandır ver

Shaco

evde hazırlanabilecek veya verilebilecek ne olabilir

Lunas

Mesajlardan yazıcağım birkaç tarif. Burdan yazmak istemedim.

Lunas

GammaLamina diye kullanıcının son sorusuna bak 3 haftalık beslenme değişikliği orda sağlıklı tarifler var.

Sebze doğrama şekilleri:

Sebzeler: Kabak, havuç, patates, brokoli, maydanoz, yer elması.
Tahıllar: Pirinç (esmer veya beyaz), çavdar, arpa, buğday ve bunların un hali; ayrıca erişte, makarna, bulgur formunda tahıllar.
Et: Her tür kırmızı ve beyaz et, yani dana, kuzu, hindi, balık ve tavuk eti .
Sakatat: Ciğer, kalp, böbrek, dalak.
Yağlar: Zeytinyağı, ayçiçek yağı.
Ek olarak: Yumurta.
Mamalarda tahıl ve sakatat daha az, et içeriği daha yüksek olmalı. Malzemeleri küp küp doğrayabilir veya hepsini haşladıktan sonra mutfak robotundan geçirip püre haline getirebilirsiniz. Hangi yöntem sizin ve kediniz için daha kolay olacaksa onu seçebilirsiniz. Yumurta sarısını, bu tariflerin hepsinde, haşlanma bittikten sonra çiğ olarak ekleyip karıştırabilirsiniz. Malzemenin kendi ısısıyla pişer ve protein desteği sağlar.

Haşlanmış tavuk ciğeri tarifi:

Malzemeler: 1 paket tavuk ciğeri (diğer sakatatlarla da yapabilirsiniz, 300-400 gram yeterli), 1 patates, 1 kabak, 1 havuç veya 2 küçük yer elması, 1 çay bardağı pirinç , 1 yemek kaşığı zeytinyağı. İsteğe göre: 4-5 dal maydanoz ve 1 yumurta sarısı
Yapılışı: Patates, kabak ve havucun veya yer elmasının kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Ciğerleri doğrayıp içine ekleyin. Pirinci yıkayıp ekleyin. Yarım litre suyla kısık ateşte haşlayın. Haşlandıktan sonra içine zeytinyağını ve dilerseniz incecik doğradığınız maydanozu ve 1 yumurta sarısını ekleyip çatalla ezerek veya robottan geçirerek püre haline getirin. İlk porsiyonu ılık servis edebilirsiniz. Kalanını porsiyonlara bölüp streç filme sararak veya buzdolabı poşetine koyarak 3-4 gün muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabından çıkarıp kedinize vermeden evvel az miktarda ılık suyla karıştırmayı unutmayın.

Kemik suyunda sebze haşlama:

Malzemeler: 300-400 gram kemik (kasaplardan ve bazı büyük marketlerden temin edebilirsiniz), 1 kabak, 1 havuç veya 2 adet yer elması, 4-5 adet yeşil fasulye , 1 su bardağı seçeceğiniz tahıl.
Yapılışı: Kemikleri büyükçe bir tencerede 2 litre su ile haşlayın. Sebzelerin kabuklarını soyup doğrayın ve kemiklerin haşlanmasından sonra tencereye atıp 30 dakika kadar daha haşlayın. Son olarak içine tahılı atın, ocağı ve tencerenin kapağını kapatın. Tüm malzemeler iyice yumuşadıktan sonra sebzeleri tencereden alın. Hazır yaş mamaya veya haşlanmış ete karıştırıp iyice ılıdıktan sonra kedinize verin.

İnternette de var bunlar daha istersen söylerim.

Shaco

elimde bunlardan bazıları yok en baştaki önerdiklerinizden elimde olanları karıştırsam yeterli olur mu

Lunas

Bu konuda pek bilgim yok, daha fazla uzman olan kişilere sorabilirsiniz.

1 aylıktan küçük yavru bu tarifi yiyemez ki zorlanır. Ben size yazıyım bir tarif.

Yavru kaç haftalık? Yani gözleri açılmışsa, emeklemeye başlamışsa 2-3 haftalık vardır. Eğer daha büyükse yani 4 haftalık varsa başka şeyler de yiyebilir.

Shaco

kaç haftalık fikrim yok gözleri açık yürüyor küçük biraz köpeğimle beraber gördük hatta oynadılar bile

Shaco

temsili görünümü bu kadardı