Kediler

lokum_sakiz

Kediler ve Beslenmeleri daha doğrusu kedileri anlatayacağım.Toparlamam uzun sürebiir.Sizden ricam soruya cevap yazmasanız?

6 CEVAP

lokum_sakiz

Evcil kedi, küçük, genelde tüylü, evcilleştirilmiş, etobur memeli. Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi, ya da diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerekmiyorsa kısaca kedi denir. İnsanlar kedilerin arkadaşlığına ve haşarat ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedir. Vikipedi

Bilimsel adı: Felis catus
Yaşam süresi: 2 – 16 yıl (Doğada)
Gebelik süresi: 58 – 67 gün
Günlük uyku süresi: 12 – 16 saat
Kütle: 3,6 – 4,5 kg (Yetişkin)
Boy: 23 – 25 cm

''Kediler ne yer sorusu her kedi besleyen hayvanseverin aklına takılan en önemli sorunlardan birisidir. Evde beslediğimiz kediler bu konuda daha şanslı olup, kuru mama, ıslak mama ve farklı takviye besinlerle beslense de, sokaktaki dostlarımız için bu durum maalesef aynı değil. Seçenekleri sınırlı olan sokaktaki dostlarımız, kimi zaman şanslı ise kuru mama kimi zamansa çöplerden buldukları ile beslenir.''
kaynak

lokum_sakiz

Kedi Vücudunu Tanıyalım
Kediler, etçil (carnivore) hatta zorunlu etobur ( obligate carnivore) hayvanlardır. Beslenmelerinde et bulunmak zorundadır.

Kedilerin 30 adet dişi vardır ve insanların aksine her biri sivri, keskin dişlerdir. Çiğnemek için sağa sola yanal hareket yapmazlar. Dişleri kesip, kopartmak amaçlıdır ve insanlarınkinden 10 kat daha incedir.
Kedileri köpeklere nazaran daha az damak tadına sahiptirler. Örneğin, şeker tadını algılayamazlar.
Tükürüklerinde amilaz yoktur ( Yani ağızlarında karbonhidratın ön bir sindirimini yapamıyorlar)
Mideleri, az az ve gün boyu sürecek şekilde bir beslenme için tasarlanmıştır.
Kemikleri sindirebilmek ve zararlı bakterileri öldürmek için mideleri insanlarınkine nazaran çok daha asidiktir.
Bağırsakta sindirim süresi insanlarda 30 saat ile 5 gün arasındayken kedilerde 12-24 saat arasındadır.
İnce bağırsakları proteini ve yağı sindirmek için tasarlanmıştır. Protein sindirici enzimleri aşağı regüle edemezler. ( Bu ne demek diyenler buraya) Dolayısıyla beslenmeleri protein açısından zengin olmalıdır.
Bakteriyel fermantasyonları kalın bağırsakta gerçekleşir.

kaynak

lokum_sakiz

''Dengeli kedi beslenmesi kolay bir şey değil ancak çok zor da değil. Eğer kedinizi kendi doğasına uygun olarak beslerseniz her şey sizin daha kolay olur çünkü ”doğal besinleri” zaten dengeli! Et (iç organlar, deri, kemik ve kan ile) onlar için gerekli olan bütün proteinleri, esansiyel aminoasitleri, yağları, esansiyel yağ asitlerini, vitaminleri ve mineralleri içeriyor. HER ŞEYİ yani HER ŞEYİ içeriyor!''

kaynak

Bunu dikkate alırsak doğal avlarına en yakını çiğ beslenme.Doğal avlarında et,ciğeri onlara verebiliriz.Fakat bu çeşitli olmalı.Sadece tek tip besleme yapmamalıyız.Kediler doğalarında bir fare bir kuş bir o bir bu yiyorlar.Bizde balık,tavuk,kuzu,sığır gibi çeşitlerle vermeliyiz.Eğer çiğ beslemeyeckseniz ise doğal avlarına daha yakın içerikli kuru mamaları tercih etmeliyiz.Ve bunun içinde sadece ''HAYVANSAL PROTEİN'' içeren mamalar tercih etmemeliyiz.İçinde hem taze et içermeli hem de gerekli vitamin eklemeleri olmalıdır.Mesela TAURİN oranı az olmamalı.Protein oranı bitkisel bazlı olmamalı.Hayvansal bazlı olmalı.Tahıl ve şeker içermemeli.ÖZELLİKLE buğday,buğday keğpeğiimısır,mısır proteini,buğday ve mısır unu gibi şeyler içermemeli.

lokum_sakiz

Yarın buraya Markaları incelemk için geleceğim ve eklemeler yapacağım.

yasemengoc

Soru nerede

lokum_sakiz

Orijen Cat&Kitten

İçerik

Taze Tavuk Eti (18%)
Taze Hindi Eti (7%)
Taze Tüm Yumurta (5%)
Taze Tavuk Ciğeri (5%)
Taze Bütün Pisi Balığı (4%)
Taze Bütün Ringa Balığı (4%)
Taze Hindi Ciğeri (4%)
Taze Tavuk Kalbi (4%)
Taze Hindi Kalbi (4%)
Taze Tavuk Boynu (4%)
Tavuk (Suyu Alınmış 4%)
Hindi (Suyu Alınmış 4%)
Taze Uskumru (Suyu Alınmış 4%)
Bütün Sardalya (Suyu Alınmış 4%)
Bütün Ringa Balığı (Suyu Alınmış 4%)
Tavuk Yağı (3%)
Bütün Kırmızı Mercimek
Bütün Yeşil Bezelye
Bütün Yeşil Mercimek
Bütün Nohut
Bütün Sarı Bezelye
Mercimek Lifi
Bütün Pinto Fasulyeleri
Bütün Etiyopya Fasulyeleri
Tavuk Kıkırdağı (Suyu Alınmış 1%)
Ringa Balığı Yağı (1%)
Tavuk Ciğeri (Dondurularak Kurutulmuş)
Hindi Ciğeri (Dondurularak Kurutulmuş)
Taze Bütün Kabak
Taze Bütün Balkabağı
Taze Yeşil Kabak
Taze Yabani Havuç
Taze Havuç
Taze Bütün Kırmızı Lezzetli Elma
Taze Bütün Bartlett Armudu
Taze Kara Lahana
Taze Ispanak
Taze Şalgam Yaprakları
Esmer Su Yosunu
Bütün Kızılcık
Bütün Yaban Mersini
Bütün Saskatoon Meyveleri
Hindiba Kökü
Zerdeçal Kökü
Boğa Dikeni
Dulavratotu Kökü
Lavanta
Hatmi Otu Kökü
Kuşburnu

%79 taze et içeriyor.Üstelik bu et tek bir tip değil çeşitli(tavuk,balık,hindi).İçinde mercimek bezelye ve nohut var.Kötüğnün iyisi.Bir mamada olabilir.Tavu ve hindi ciğeri doğal avlarına bu mamayı daha da yaklaştırmış.Kabak balkabığı ve havuç kediler için faydalı olan sebzelerden.İçeriğin devamıda gayet güzel.Üstelik bu mamanın firması kendi yetiştirdikleri hayvanları kullanıyorlar.Analiz değerleri de güzel.